vyhľadať ubytovanie

top udalosti

17.9. - 23.9. 2018

Kalendár akcií týždňa

Kalendár akcií týždňa

22.9. 2018

Tatranské putovanie

Tatranské putovanie

22.9. 2018

Oslavy na tatranskom okruhu

Oslavy na tatranskom okruhu

22.9. 2018

Beh za Tatry 2018

Beh za Tatry 2018

21.9 - 23.9. 2018

Festival zdravia

Festival zdravia

23.9. 2018

Recyklátor

Recyklátor

september 2018

Dni európskeho kultúrneho dedičstva

Dni európskeho kultúrneho dedičstva

29.9. 2018

Four hands dinner v Hoteli Lomnica

Four hands dinner v Hoteli Lomnica

sobota

Angličtina pre deti

 Angličtina pre deti

leto 2018

Deň otvorených dverí v Black Stork

Deň otvorených dverí v Black Stork

utorok

Kurzy kreslenia - základy kresby

Kurzy kreslenia - základy kresby

od 25.8. 2018

Galéria Dobrá Hračka

Galéria Dobrá Hračka

20.10. 2018

Fashion show Bogner v Hoteli Lomnica

Fashion show Bogner v Hoteli Lomnica

20.10. 2018

Miro Žbirka s britskými hudobníkmi

Miro Žbirka s britskými hudobníkmi

do 1.12. 2018

Výstava Staré Slovensko v novom svete

Výstava Staré Slovensko v novom svete

do 8.12. 2018

Tatry v pohybe

Tatry v pohybe

Osobnosti

 

Tatranský región je kolískou mnohých významných osobností, ktoré sa svojou záslužnou činnosťou natrvalo zapísali do jeho histórie. Jednou z najvýznamnejších osobností Vysokých Tatier je Johan Georg Reiner. V roku 1833 prichádza do Starého Smokovca. Zaslúžil sa o jeho všestranný rozvoj, najmä však kúpeľníctva a turistiky. Svoje prírodovedné zbierky daroval v roku 1847 Národnému múzeu v Budapešti a svoj majetok odkázal spišskému školstvu, konkrétne kežmarskému gymnáziu. Pochovaný je na cintoríne v rodnej Spišskej Sobote, kde však už jeho hrob zanikol a pripomína ho iba tabuľa. V roku 1863 bola na jeho podnet postavená prvá turistická ubytovňa vo Vysokých Tatrách, Rainerova útulňa. Tá patrí k najstarším a najmenším chatám na tomto území. Vďaka chatárovi Petrovi Petrasovi sa v nej nachádza miniexpozícia tatranských nosičov a historickej vysokohorskej výbavy.

Juraj Weincziller

K významným osobnostiam určite patrí horský vodca, horolezec, učiteľ lyžovania, kameraman a v neposlednom rade záchranca Juraj Weincziller. Tento popradský rodák vystúpil už ako 13-ročný na Gerlachovský štít. V dospelosti pracoval na pracovisku SAV na Lomnickom štíte, neskôr na Kontrolnom meracom stredisku Správy rádiokomunikácií. Od roku 1971 sa stal kameramanom Slovenskej televízie. Zaznamenával dianie v Tatrách a ich okolí. Pôsobil ako kameraman vo viacerých expedíciách a celkom navštívil 70 krajín sveta. Vo Vysokých Tatrách uskutočnil viac ako 500 výstupov, z toho 45 prvovýstupov. Za záchranu života mexickému horolezcovi pri výstupe na Aconcaquu mu UNESCO udelilo v roku 1983 Cenu fair play (spolu s Ivanom Fialom a Vincentom Dubeňom). Na viacerých festivaloch horských filmov získal ocenenia (Trento, Poprad). Pôsobil aj ako dobrovoľný člen Horskej služby.

Matej Bel

Veľká ozdoba Uhorska, tak ho označovali, ako prvý Slovák opísal časť Tatier, patriacu do Liptovskej stolice. Ešte predtým, v roku 1723 vyšiel Hungariae antiquae et novae prodomus (Úvod do dejín dávneho a súvekého Uhorska), v ktorom zemepisne spracováva Spiš a dotýka sa aj Tatier. Spolupracoval so Štefanom Berzeviczym, Danielom Fischerom, Jurajom Bohušom, bratmi Buchholtzovcami a Jakubom Krayom, ktorí žili a pôsobili v Kežmarku a Veľkej Lomnici.

Cyprián

Kamadulský mních z Červeného Kláštora, narodený v sliezskych Polkovciach, vlastným menom Jäschke. V časoch svojej tvorivej činnosti pôsobil ako lekár, lekárnik, botanik, alchymista a konštruktér. Najdochovalejším výsledkom jeho práce je herbár z rokov 1766 až 1771, ktorý obsahuje 272 druhov liečivých rastlín, z ktorých aspoň 40 určite pochádza z územia Vysokých Tatier, najmä z Javorovej doliny. Neurčité informácie o jeho konštruktérskej činnosti hovoria o krídlach, ktoré zostrojil a zletel s ich pomocou z Troch korún, vraj až do Tatier. Za túto činnosť však upadol do nemilosti cirkevnej vrchnosti a na základe záznamu rimavskosobotského profesora z roku 1760 bol na príkaz nitrianskeho biskupa Ladislava Mattyasovszkého z Markušoviec Cypriánov lietajúci “čertov voz” spálený na námestí v Spišskej Belej. Svojou činnosťou sa tak zaradil medzi priekopníkov letectva. Údaje o jeho smrti sú hmlisté.

Teréz Egenhofferová

Budapeštianska horolezkyňa, ktorá na rozhraní 19. a 20. stor. patrila k špičke tatranského ženského horolezectva. Jej častým sprievodcom pri výstupoch bol horský vodca Johann Franz st. Aktívne pôsobila v Tatrách do roku 1910. Známe sú najmä jej zimné výstupy, napr. 4. zimný výstup vôbec na Ľadový štít či pokus o 1. zimný výstup na Gerlachovský štít v sezóne 1903/1904.

Štefan Zamkovský

Prišiel do Tatier roku 1926 ako devätnásťročný mladík, prakticky s prázdnymi rukami. Začínal ako nosič na Zbojníckej a na Téryho chate. Neskôr sa vypracoval na chatára a v rokoch 1942-43 postavil vlastnú turistickú chatu v ústí Malej Studenej doliny. Počas SNP v nej ukrýval ľudí prenasledovaných gestapom. V medzivojnovom období Zamkovský patril medzi najlepších slovenských horolezcov. Svoje skúsenosti využil aj ako záchranár a horský vodca. Po druhej svetovej vojne sa stal „triednym nepriateľom“, chatu mu znárodnili a v roku 1952 musel s rodinou opustiť územie Vysokých Tatier. Usadil sa pri Počúvadlianskom jazere neďaleko Banskej Štiavnice, kde roku 1961 predčasne umiera.

Umelecké nadanie a snáď aj remeselné tradície vychovali vo svojom prostredí významného architekta Gedeona Majunkeho (1854 – 1921, Spišská Sobota). Pochádzal z talianskej rodiny usadenej na Spiši. S manželkou Alicou mal 3 synov a dcéru. Pri rozvíjajúcej sa výstavbe Vysokých Tatier uplatnil štúdium architektonickej tvorby v alpských turistických centrách. Podľa jeho projektov sú postavené letoviská, kúpeľné a verejné budovy vo Vysokých Tatrách, ale aj klasicistické budovy v podtatranských a spišských mestách a kúpeľoch. Projektoval tatranské a podtatranské kostolíky. Reštauroval viaceré spišské kaštiele a navrhoval továrenské, administratívne budovy a obytné domy. Pečať jeho architektonickej úpravy nesú náhrobné pomníky na spišských cintorínoch a verejných parkoch.

Z významných osobností pochádzajúcich z tatranského regiónu nesmieme zabudnúť na slávny rod Brokoffovcov. Istý čas tu pobudol aj uhorský kráľ Matej. Zo Spišskej Soboty pochádzal známy slovenský cestovateľ Móric Beňovský. 

Stiahnite si mobilnú aplikáciu Región Vysoké Tatry

  • Kvalité topografické turistické mapy, naplánované cyklotrasy, horské túry
  • Zaznačené ubytovacie zariadenia, reštaurácie, atrakcie a služby
  • Popis, obrázky, priebeh túry na mape a výškový profil trate
Stiahnite si v AppStore Aplikácia Android na Google play