vyhľadať ubytovanie

top udalosti

8.10. - 14.10. 2018

Kalendár akcií týždňa

Kalendár akcií týždňa

20.10. 2018

Tatranské putovanie

Tatranské putovanie

20.10. 2018

Fashion show Bogner v Hoteli Lomnica

Fashion show Bogner v Hoteli Lomnica

20.10. 2018

Miro Žbirka s britskými hudobníkmi

Miro Žbirka s britskými hudobníkmi

24.9. - 21.10. 2018

Party v 21. storočí

Party v 21. storočí

27.10. 2018

Tatranské putovanie

Tatranské putovanie

27.10. 2018

SISA SKLOVSKÁ & RICHARD RIKKON BAND

SISA SKLOVSKÁ & RICHARD RIKKON BAND

9.10. - 28.10. 2018

Integrácia umením 2018

Integrácia umením 2018

3.11. 2018

VAŠO PATEJDL & JURAJ BURIAN

VAŠO PATEJDL & JURAJ BURIAN

do 1.12. 2018

Výstava Staré Slovensko v novom svete

Výstava Staré Slovensko v novom svete

do 8.12. 2018

Tatry v pohybe

Tatry v pohybe

novinka 2018

Galéria Dobrá Hračka

Galéria Dobrá Hračka

20.2. 2019

MAMMA MIA! Turné 2019

MAMMA MIA! Turné 2019

Tatranský národný park – TANAP

TANAP je najstarším národným parkom na Slovensku. Už od roku 1949 je jeho základným poslaním chrániť prírodu Vysokých, Západných a Belianskych Tatier. Na rozlohe 74 284 ha sa nachádza pestré zoskupenie vzácnych druhov fauny, flóry a endemitov, z ktorých najznámejší je kamzík vrchovský tatranský. Z cicavcov sa v subalpínskom a alpínskom stupni nachádzajú tiež hraboš tatranský, hraboš snežný a svišť vrchovský tatranský, ktoré sú existenčne viazané len na tieto biotopy. 

Sporadicky do biotopov alpínskeho stupňa prenikajú medveď hnedý, vlk dravý, rys ostrovid a líška hrdzavá. Z drobných zemných cicavcov tu majú stály výskyt hraboš podzemný, hraboš poľný a iné. 

Zaslúžilými strážcami TANAP-u sú bezpochyby dravce, ktoré monitorujú chránené pásmo z výšky. Patria medzi ne orol skalný, sokol myšiar, myšiak lesný a iné. Rozmanitá je aj flóra TANAP-u. Pozostáva z viac ako 1650 druhov a variet siníc a rias, 1200 druhov lišajníkov, 720 druhov machov a pečeňoviek a 1400 druhov cievnatých rastlín.

Viacero rastlín má na tomto území jediné miesto výskytu na Slovensku, prípadne aj v celých Západných Karpatoch. Sú to napríklad ostropysk poľný tatranský, zvonček hrubokoreňový, pakrálik alpínsky tatranský. Na území Tatranského národného parku sa nachádza päť lesných vegetačných stupňov. Nájdeme tu spoločenstvá bukového, jedľovo-bukového, smrekovo-bukovo-jedľového, smrekového a kosodrevinového vegetačného stupňa.

Samotný význam tohto nádherného prírodného územia potvrdzuje aj zápis v zozname biosferických rezervácií UNESCO. Park je taktiež zaradený do sústavy NATURA 2000, ktorej cieľom je udržanie alebo zlepšenie priaznivého stavu vzácnych a ohrozených druhov rastlín, živočíchov a prirodzených typov biotopov a tým zachovanie biodiverzity na území štátov Európskej únie. Územie národného parku slúži okrem svojho hlavného poslania aj pre potreby rekreácie, športu, liečby a turistiky. Ročne navštívi národný park takmer 3,5 mil. návštevníkov.

Sieť turistických chodníkov má dĺžku približne 600 km. Ak sa po nich vyberiete, prekonáte nielen horizontálne, ale aj vertikálne úrovne. Vysoké Tatry sú najvyššie pohorie na Slovensku a v Poľsku. Najvyšší vrch je Gerlachovský štít s výškou 2 654,4 m. n. m. K ďalším zaujímavým, no na výstup náročným štítom patria bezpochyby Vysoká, Ganek, Bradavica, Prostredný hrot, Ľadový štít, Baranie rohy, Lomnický či Kežmarský štít. Výstupy na ne sú pre turistov povolené iba v sprievode horských vodcov. Osem ďalších vrcholov je sezónne sprístupnených, a to po vyznačených turistických chodníkoch.

Zaujímavým prírodným úkazom sú vysokohorské ľadovcové jazerá, tzv. plesá. Vo Vysokých Tatrách je ich dokopy 120. Medzi najznámejšie patria Veľké Hincovo pleso, Popradské či Štrbské pleso. Najobľúbenejším je práve Štrbské pleso, ktoré je druhým najväčším na vo Vysokých Tatrách. Nachádza sa vo vyhľadávanej športovo-rekreačnej lokalite, je k nemu jednoduchý prístup a najväčšiu popularitu v letnej sezóne si získalo vďaka možnosti člnkovania.

Turistické chodníky lemujú tiež doliny, ktorých je v národnom parku neúrekom. Za spomenutie určite stojí Tichá dolina. Je to mohutná 17 km dlhá dolina Západných Tatier. Mlynická dolina je 6 km dlhá terasovitá dolina s dominantnou pyramídou Štrbského štítu v jej závere. Lemuje ju hrebeň Soliska a Bášt. Turisticky príťažlivý je vodopád Skok a viacero plies, ktoré ju zdobia. Do tretice spomenieme 12 km dlhú Kôprovú dolinu. Turistické chodníky, ktoré ňou vedú, umožňujú obdivovať plesá a vodopády, vystúpiť do sediel aj na vrchol Kôprovského štítu.

Vyberte sa na potulky prírodou, alebo spoznávajte jej krásy v dokumentárnej podobe. Navštívte múzeum TANAPU, kde vás čaká prehliadka exponátov niekoľko desiatok tatranských zvierat, medzi nimi aj najväčšieho z nich – medveďa hnedého či rysa v životnej veľkosti. V expozícii sa nachádza aj obrovská zbierka parožia jeleňa počas celého jeho života a pamätné miesto venované tým, ktorí presadzovali a uskutočnili myšlienku Tatranského národného parku. Pozrieť si tiež môžete premietané dokumentárne tatranské filmy v malej kinosále.

Okrem fauny môžete v Botanickej záhrade – expozícii tatranskej prírody v Tatranskej Lomnici na ploche 3,2 hektára prírodnej záhrady spoznať až 270 druhov tatranských rastlín osídľujúcich rôzne biotopy Tatier.

Stiahnite si mobilnú aplikáciu Región Vysoké Tatry

  • Kvalité topografické turistické mapy, naplánované cyklotrasy, horské túry
  • Zaznačené ubytovacie zariadenia, reštaurácie, atrakcie a služby
  • Popis, obrázky, priebeh túry na mape a výškový profil trate
Stiahnite si v AppStore Aplikácia Android na Google play