vyhľadať ubytovanie

top udalosti

10.2. - 11.2. 2018

SNEŽNÉ PSY 2018

SNEŽNÉ PSY 2018

od 8.12. 2017

Tatranský dóm

Tatranský dóm

zima 2017/ 2018

Snow camp 17/18

Snow camp 17/18

každú sobotu

RETRO diskotéka

RETRO diskotéka

zima 2018

Večera pod hviezdami

Večera pod hviezdami

zima 2018

75 Tajomstiev lanovky

75 Tajomstiev lanovky

sezóna 2017/2018

Hokejová Tipsport liga pod Tatrami

Hokejová Tipsport liga pod Tatrami

8.12. 2017 - 4.2. 2018

Výstava Millefleurs

Výstava Millefleurs

Zimná univerziáda 2015

Zimná univerziáda 2015

kde?

Štrbské Pleso a Osrblie

dátum udalosti?

24.1. - 1.2. 2015

 

 

27. Svetová zimná univerziáda, Štrbské Pleso - Osrblie

Najväčší sviatok akademického športu planéty je už pred dverami. Od 24. januára do 1. februára 2015 sa na Štrbskom Plese a v Osrblí uskutoční 27. Svetová zimná univerziáda.

Univerziáda je vysokoškolské medzinárodné športové podujatie. Hlavným organizátorom hier je Medzinárodná federácia vysokoškolského športu (International University Sports Federation - FISU). Názov je kombináciou slov „Univerzita“ a „Olympiáda“.

Hostiteľskou krajinou v roku 2015 je Španielsko - Granada a Slovensko - Štrbské Pleso a Osrblie.

Na Slovensku sa predstaví to najlepšie, čo ponúka vysokoškolský šport v tých najatraktívnejších disciplínach.
V skokoch na lyžiach, v severskej kombinácii, v behu na lyžiach a v biatlone. 

 

Účastníci

Predpokladaná účasť športovcov na Štrbskom Plese a  Osrblí je 470 pretekárov z 32 krajín. Spolu by sa malo na Univerziáde predstaviť 800 pretekárov, trénerov, servisných pracovníkov a ďalších členov oficiálnych výprav.

Organizáciu Univerziády bude zabezpečovať spolu s 30 členmi organizačného výboru aj 50 členov FISU, 200 rozhodcov a technických delegátov, 150 dobrovoľníkov, 50 technických pracovníkov. Očakáva sa prítomnosť 150 novinárov z Európy, Severnej Ameriky, Ázie a Austrálie. 

Prihlásené krajiny
Austrália, Bielorusko, Bulharsko, Česko, Čína, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Holandsko, Chorvátsko, Japonsko, Lotyšsko, Kanada, Kazachstan, Kórea, Maďarsko, Mongolsko, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Rakúsko, Rusko, Slovinsko, Slovensko, Srbsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Turecko, Ukrajina, USA, Veľká Británia.

 

Ambasador Univerziády

Tvárou a ambasadorom 27. Svetovej zimnej univerziády 2015 na Štrbskom Plese a Osrblí je Danka Barteková. 29 ročná športová strelkyňa a viacnásobná medailistka z MS, ME a bronzová z OH 2012 v Londýne. Od roku 2013 aj členka Medzinárodného olympijského výboru v Komisii športovcov. Ako ambasador sa bude prihovárať športovcom, funkcionárom, fanúšikom a všetkým zúčastnením v rámci informačnej kampane Svetovej zimnej univerziády 2015.

 

Program 27. Svetovej zimnej univerziády

Programová ponuka posledného víkendu 27. Svetovej zimnej univerziády

 

 

Kultúrne podujatia a ceremoniály

Počas Univerziády sa na Štrbskom Plese uskutoční viacero kultúrnych podujatí spojených s prezentáciou Slovenska

 • Privítanie výprav na Slovensku
  Po príchode jednotlivých delegácií sa uskutoční privítanie výprav na Univerziáda spojené so vztýčením vlajky krajiny v stredisku Štrbské Pleso.

 

 • Otvárací ceremoniál
  24. januára 2015 o 18,00 hod sa na Štrbskom Plese uskutoční otvárací ceremoniál. Bude to cca 90 minútový kultúrny program, ktorý vyvrcholí zapálením univerziádneho ohňa.

 

 • Záverečný ceremoniál
  1.februára 2015 sa na Štrbskom Plese uskutoční záverečný ceremoniál spojený s odovzdaním štafety organizačnému výboru zimnej univerziády v Granade. V dĺžke približne 60 minút.

 

 • Medailové ceremoniály
  Každý deň sa po skončení disciplín na Štrbskom Plese a v Osrblí uskutočnia medailové ceremoniály, na ktorých sa odovzdajú medaile víťazom v jednotlivých disciplínach. Ceremoniálu bude predchádzať krátky kultúrny program.
 • Štrbské Pleso - Medailové ceremoniály sa uskutočnia v drevenom amfiteátri vždy o 17:00. Kultúrny program bude od 16:30.  

 

 • Univerziádny oheň
  Univerziáda, podobne ako olympijské hry, sú spojené so zapálením ohňa a štafetovým behom s pochodňou. Rovnako tomu bude aj počas SZU. Trasy štafetového behu, ani jeho účastníci, ešte nie sú určení. Predpokladá sa, že každý člen štafety by mal s pochodňou ubehnúť minimálne 1 kilometer. Štafeta by mala prechádzať cez najväčšie Univerzity na Slovensku a navzájom ich prepojiť. Zapálenie univerziádneho ohňa bude na Štrbskom Plese počas Otváracieho ceremoniálu.
 

Nedeľný program na amfiteátri na Štrbskom Plese

12:00 I. medailový ceremoniál (beh 50 km)
Variant I. 
12:15 Kultúrny program Štrba 30 min. (ihneď po skončení I. medailového ceremoniálu)
Variant II. 
15:30-16:15 (interval začiatku) Kultúrny program Štrba 30 min. (program sa začne ihneď po skončení skokov muži 100), no najneskôr o štvrť na päť aby sa stihol II. medailový ceremoniál. Ak sa natiahnu skoky, program štrby začne bežať už ku koncu skokov aby skončil najneskôr do 16:45) (aby sa ľudia po skončení skokov udržali v areáli športov a neboli programové medzery...)
16:45 (najneskôr) II. medailový ceremoniál (skoky družstvá M HS 100)
17:00-17:25 Kultúrny program MAGURA 25 min.
17:25-17:50 Kultúrny program POPRAD 25 min.
18:00 - cca 18:45 Záverečný ceremoniál
18:45 Poprad - 7-10 minút HipHop skupina dievčat
18:50 - repro hudba - voľná zábava... 
Od 12:00 s prestávkami pre ceremoniály a kultúrne vystúpenia by mala bežať  videoprodukcia filmov o slovensku, regióne, histórii športov a predchádzajúcej ZU. 

 

UNIVERZIÁDA A LYŽOVANIE NA ŠTRBSKOM PLESE

UNIVERZIÁDA 2015: Lyžiarske stredisko Štrbské Pleso otvorené denne.
Počas trvania Univerziády 2015 je lyžiarske stredisko Štrbské Pleso v plnej prevádzke každý deň v čase od 8:30 do 15:30.
Na svahoch je momentálne 75 cm snehu, otvorené sú všetky zjazdovky, lanovky a vleky pre skúsených aj menej náročných lyžiarov i Maxiland Arena - Ski School.

VEČERNÉ LYŽOVANIE KAŽDÝ DRUHÝ VEČER
V prevádzke je každý druhý deň (nedeľa, utorok, štvrtok, sobota) aj večerné lyžovanie na svahu Interski v čase od 18.00-20:30 hod. Cena večerného skipasu je 10 €/ os. Cena za zapožičanie lyží v TATRY MOTION pre večerné lyžovanie 7 € / os.

PARKOVANIE A SKIBUS:
Odporúčame lyžiarom, aby počas trvania Univerziády naplánovali svoj príjazd do hodiny 9:00. Do tohto času by malo byť záchytné 2-poschodové parkovisko voľné a skibusy Vás pohodlne prepravia k lyžiarskym svahom a k lanovkám. V neskorších hodinách po 10:00 predpokladáme veľký počet návštevníkov Univerziády a možné problémy s parkovaním na Štrbskom Plese.

Počas 27. Svetovej zimnej Univerziády v termíne 23.1.- 1.2.2015 bude na Štrbskom Plese posilnená prevádzka skibusov. Kyvadlová doprava premáva každých 10 - 20 minút podľa grafikonu na trase:

CENTRÁLNE PARKOVISKO - PENZIÓN PLESO – zastávka nad centrálnym parkoviskom – HOTEL PATRIA**** - LYŽIARSKE STREDISKO a späť. Na zastávku Penzión Pleso jazdí skibus každú celú hodinu medzi 9:00 – 14:00 hod.

Skibus prepravuje prednostne lyžiarov s výstrojom!

 

TATRANSKÉ REGIONÁLNE CENTRUM

V rámci Šrbského Plesa je otvorené Tatranské Regionálne Centrum, situované po ľavej strane, pri hlavnej ceste smerom k športovému areálu.

V infocentre sa budú nachádzať 4 stany, prvé tri stany budú prístupné verejnosti:

 • stánok č.1: informačné centrum
 • stánok č.2: ukážky remeselnej výroby
 • stánok č.3: prezentačný stánok - v tomto stánku sa bude každý deň prezentovať iné mesto alebo obec, a to svojou kultúrou, zvykmi,alebo
 • iným zaujímavým programom.
 • stánok č.4: VIP zóna

 

Predbežný zoznam miest a obcí, ktoré sa budú prezentovať v Tatranskom Regionálnom Centre:

 • 25.1. Obec Štrba
 • 26.1. Mesto Poprad
 • 27.1. Mestá Kežmarok a Spišská Belá
 • 28.1. Mesto Vysoké Tatry
 • 29.1. Obec Liptovská Teplička
 • 30.1. Mesto Svit
 • 31.1. Obec Veľká Lomnica
 • 1.2. Obec Štrba

 

Počas celého priebehu Univerziády budú na stánku zástupcovia SACR (Slovenskej agentúry cestovného ruchu) a ZCR VT. Ďalej sa tam budú striedať aj zástupcovia OOCR a regionálnych informačných centier.

Okrem už spomínaného informačného centra bude počas celej doby Univerziády otvorené aj Informačné centrum ŠL TANAPu, a to od 9:00 - 16:00 hod.( situované vedľa Hotela Toliar pri žel. stanici).

Vzhľadom na to, že naši zamestnanci budú k dispozícii na mieste počas
celej doby Univerziády, budeme Vám zasielať informácie, resp.
inštrukcie podľa aktuálnej situácie.

Školy budú mať možnosť pozrieť si film o TANAPe, či vypočuť si informácie o Tatranskom národnom parku priamo v Informačnom centre ŠL TANAPu. K dispozícii je sedenie pre 20 osôb a plazmová TV na premietanie filmov. Okrem toho je v informačnom centre situovaná aj malá expozícia tatranskej prírody.

 

UNIVERZIÁDNA PEČIATKA A KOREŠPONDENČNÝ LÍSTOK

Slovenská pošta, a.s. v spolupráci s obcou Štrba a Klubom filatelistov v Poprade pripravila na nedeľu 1. februára 2015 príležitostnú poštovú pečiatku pri príležitosti konania 27. Zimnej Univerziády. Hlavným motívom pečiatky je logo Univerziády. Pečiatku bude používať pošta na Štrbskom Plese iba v tento deň v príležitostnej poštovej priehradke. Tú zriadi pošta v Tatranskom regionálnom centre na Štrbskom Plese, kde sa od prvého dňa Univerziády prezentujú obce a mestá regiónu.
Slovenská pošta už 23. januára, deň pred začiatkom Univerziády, vydala aj poštový (korešpondenčný) lístok s prítlačou venovanou tomuto významnému športovému podujatiu, ktoré sa na Slovenskú koná v dňoch 24. januára až 1. februára. Poštový lístok s prítlačou opečiatkovaný príležitostnou pečiatkou a odoslaný poštou predstavuje jednu z foriem propagácie podujatia a regiónu. Poštový lístok odoslaný v deň používania príležitostnej pečiatky je medzi zberateľmi cenený a aj po rokoch má svoju výpovednú hodnotu.

   

 

Ďalšie informácie

Univerziáda bude u nás po tretí raz, po prvý raz to bolo v roku 1987, druhýkrát bola v regióne pred 15 rokmi.

Zo Štrbského Plesa aj z Osrblia pôjde asi 20 hodín priamych prenosov cez Eurosport.

Vstup na Univerziádu je voľný, na športoviskách sa nebude vyberať žiadne vstupné.

Navyše od 17. novembra majú všetci študenti bezplatne k dispozícii železničnú dopravu, vrátane zubačky a TEŽ-ky.

 

Stiahnite si mobilnú aplikáciu Región Vysoké Tatry

 • Kvalité topografické turistické mapy, naplánované cyklotrasy, horské túry
 • Zaznačené ubytovacie zariadenia, reštaurácie, atrakcie a služby
 • Popis, obrázky, priebeh túry na mape a výškový profil trate
Stiahnite si v AppStore Aplikácia Android na Google play