Keňanovi Chegemu do zdolania rekordu na 41. Malom štrbskom maratóne chýbala minúta

Druhá júlová nedeľa v Štrbe opäť patrila športu. Po úspešnom 40. ročníku sa aj tento rok na pretekoch zúčastnilo množstvo bežcov zo Slovenska, Česka, Kene, Poľska, Maďarska, Ukrajiny a Nemecka. V príjemnom letnom počasí si svoje sily zmeralo spolu 675 pretekárov.

Na hlavnej 31 kilometrovej trati zo Štrby do Liptovskej Tepličky a späť dosiahol najlepší čas Keňan Geoffrey Githuku Chege z klubu run2gether. S časom 1:41:07 bol lepší ako vlani jeho africký krajan, no ani to nestačilo na prekonanie traťového rekordu. Ten s časom 1:40:06 naďalej drží Orest Babiak, ktorý tento rok absolvoval MŠM už po pätnástykrát. Druhý skončil Stephen Ndege (1:46:05, run2gether, Keňa) a tretí Viktor Starodubtsev (1:52:08, JM Demolex IPhone Bardejov, Ukrajina). Najlepší Slovák Tomáš Kopčík (1:55:42, Trnava) dobehol v absolútnom poradí na piatom mieste. Najrýchlejšou ženou sa stala Marcela Joglová (2:02:52, Plánice, Česko) pred Joyce Muthoni Njeru (2:13:01, run2gether, Keňa) a Andreou Hudákovou (2:31:58, Active Life Košice). 31 km trať odbehlo 153 bežcov a vzdali to iba dvaja pretekári. Z domácich bežcov zo Štrby absolvovalo trať 5 mužov a najrýchlejším bol Juraj Plekanec (1:58:45), ktorý sa celkovo umiestnil na piatom mieste.

Stále viac populárna 10 kilometrová trať zo Štrby cez Vyšnú a Nižnú Šuňavu preskúšala spolu 287 bežcov. Najrýchlejšie bol v cieli Jozef Dubašák (36:09, AK Steeple Poprad). V absolútnom poradí dobehol druhý Miroslav Gad (37:02, ŠK Copy-servis Liptovský Mikuláš) a tretí najrýchlejší čas dosiahol Martin Makovický (37:37, Kompas Slovensko). Najrýchlejšie ženy boli Aneta Smerčiaková (44:07, KBL Jasná), Dana Hanulová (44:46, Liptovské Sliače) a Karin Kaczorová (48:11, sporttatry.sk). Na 10 kilometrovej trati pretekajú aj priaznivci Nordic Walking. Spolu sa ich do súťaženia zapojilo 37 a najrýchlejšími boli Jozef Šoltés (1:08:23, NW Running Prešov) a Simona Šimová (1:13:00, NW klub Lučenec). 60 rokov trvajúce priateľstvo si opäť prišli pripomenúť aj bežci z českej družobnej obce Štěpánkovice. 10 kilometrovú trať spolu absolvovalo aj 30 domácich bežcov a walkerov.

Preteky na 31 a 10 kilometrov sú súčasťou bežeckej série Tatry v pohybe Prestige Tour. Každý pretekár získal účastnícku medailu, ktorá spolu s medailami z ďalších 5 podujatí vytvára panorámu Vysokých Tatier. Bežecká séria pokračuje už o týždeň Memoriálom Jána Stilla v Novej Lesnej a vyvrcholí 1. septembra na Podtatranskom polmaratóne v Poprade.

Čas medzi štartom a príchodom prvých dospelých pretekárov vypĺňajú preteky žiakov, ktoré sú súčasťou Východoslovenskej mládežníckej bežeckej ligy. Celkovo v uliciach obce bežalo 195 detí od najmenších dvojročných detí po 15 ročných dorastencov. Každý detský pretekár si odniesol účastnícku medailu a drobnú sladkosť od partnerov podujatia.

Atmosféru 41. ročníka umocňovali aj sprievodné aktivity. Diváci i pretekári sa mohli zapojiť do tomboly, v priestoroch štartu a cieľa boli k dispozícii stánky s občerstvením, športovým tovarom a čakanie na bežcov spríjemňovala ľudová hudba Jánošík zo Svitu. 300 metrov pred cieľom bola druhýkrát aj zóna pre fanúšikov.

Poďakovanie patrí všetkým účastníkom tohto nádherného podujatia, všetkým partnerom a organizátorom, ktorí každoročne vynakladajú množstvo úsilia na to, aby bežcom pripravili čo najlepšie podmienky pre súťaženie v podtatranskej obci Štrba. Podujatie zorganizovala obec Štrba, obec Liptovská Teplička, rozhodcovia Športového klubu Štrba a spolu viac ako 100 dobrovoľníkov, zdravotníkov, záchranárov i pracovníkov obce.