Výstava Magické svety - Región Vysoké Tatry Tatranská lyžovačka Zimné výlety Za históriou regiónu Wellness a relax Rodina a zábava Gurmánstvo a emócie Navigovať Prehrať Zväčšiť * Mapa Galéria Počasie Webkamery Hľadať Rodina Cykloturistika Turistika Body Minus Plus Ubytovanie Vylety Enjoy icon

Kontaktný formulár

  • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Výstava Magické svety

Výnimočná výstava  v Tatranskej galérii predĺžená do 30.7.2020

VÁŽENÍ PRIAZNIVCI UMENIA A NAŠEJ GALÉRIE,

od nedele 10.mája 2020 od 13.00 znovu (po dvoch mesiacoch) otvárame priestory našej inštitúcie za povinných hygienických a bezpečnostných opatrení.

Po virtuálnych prehliadkach si môžete opätovne naživo pozrieť výnimočnú retrospektívnu výstavu Dušana Kállaya a Kamily Štanclovej Magické svety.

Vašim záujmom podporíte umeleckú a kultúrnu obec, ktorá v týchto časoch prežíva ťažké obdobie.
 
Ďakujeme a tešíme sa na Vás

Výstava Magické svety predstaví tvorbu autorskej dvojice výtvarníkov, manželov Dušana Kállaya a Kamily Štanclovej.  Výstava nadväzuje na práve ukončenú rozsiahlu retrospektívu významného Slovenského umelca Vincenta Hložníka – zakladateľa ateliéru grafickej tvorby na VŠVU, u ktorého obaja autori študovali a slovenskú grafiku povýšili na svetovú úroveň. Voľná tvorba, na ktorú je kladený dôraz, bude spoločne s grafickou ilustrátorskou, známkovou, filmovou a knižnou produkciou prezentovaná vo výstavných priestoroch TG, na ploche takmer 1000 m2. Diela vychádzajú z viacerých inšpiratívnych prameňov–príbehov z kníh, udalostí života, radostí i starostí, poznatkov z ciest, záznamov denníkového charakteru. Výstavou Magické svety Dušana Kállaya a Kamily Štanclovej chceme predstaviť komplexnú tvorbu týchto autorov – maľbu, grafiku, ilustrácie, známkovú tvorbu a bibliofíliu. V dejinách nášho výtvarného umenia, ale aj detskej literatúry, nájdeme len jednu osobnosť, ktorej bola udelená najprestížnejšia Cena H. Ch. Andersena za prínos pre detskú literatúru – Dušana Kállaya. Jeho rozsiahla grafická, ilustrátorská a voľná tvorba sa stretáva s veľkým obdivom v mnohých krajinách sveta. Vystavoval v najvýznamnejších múzeách a galériách, knihy s jeho ilustráciami nájdeme v knižniciach a kníhkupectvách po celom svete. Krátko po ukončení školy získal prvé medzinárodné ocenenia –Zlaté jablko BIB ‘ 73, BIB ’75, cenu Grand Prix BIB ’83 (Alica v krajine zázrakov). V 1988 mu na Kongrese IBBV v Oslo udelili Cenu H.Ch.Andersena za celoživotnú ilustračnú tvorbu. Svoju tvorbu predstavil na viac ako 150 výstavách doma i v zahraničí aj spolu s manželkou Kamilou Štanclovou.

Kamila Štanclová je rovnako absolventkou legendárnej školy Vincenta Hložníka, venuje sa maľbe, grafike a ilustrácií. Vzťah ku knihe a krásnej literatúre je dôverne blízky obom z nich. Ich spoločný domov je nasiaknutý umením a detská ilustrácia tvorí jeho genius loci. Dvojica sa ilustrátorsky podieľala na realizácii viac ako 120 kníh. Práve grafické, obrazové aj kresliarske metafory príbehov a životných osudov nás všetkých rátajú s divákom a zvyškami jeho nezničenej slobodnej obrazotvornosti – jeho magickými svetmi. Ich detaily, ako i veľká časť voľnej tvorby, má pôvod v predstavách autorov, snových obrazoch, respektíve ich záznamoch. Na výstave bude predstavený aj najveľkorysejší projekt v dejinách slovenskej detskej ilustrácie – 156 rozprávok H. Ch. Andersena, ktoré boli postupne vydané v troch zväzkoch. Ilustrácie Andersenových rozprávok sú v podaní Kállaya a Štanclovej veľkou rozprávačskou a ilustrátorskou epopejou plnou úcty k textu, ale aj jeho nádherným a osobitým ozvláštnením. Spoločná retrospektívna výstava Kállaya a Štanclovej nebola v takomto rozsahu zatiaľ realizovaná. Dôležitou súčasťou výstavného projektu sú výtvarné workshopy určené verejnosti. Účastníci sa pod vedením oboch autorov bližšie zoznámia s vybranou grafickou technikou (linorez, suchá ihla a i.) a za pomoci grafického lisu i sami vytvoria finálne dielo. Cieľovou skupinou technicky náročnejších workshopov budú pedagógovia výtvarných a umeleckých škôl z regiónu. Počas výstavy sa uskutoční niekoľko lektorských sprievodov a tvorivých dielní, ktoré priblížia život a tvorbu dvojice.

Napísali o Tatrách

Prejsť na Facebook

wunderschöne Landschaft und freundliche Menschen Dankeschön

Georg Horn

Great place!!!!!!!!!!!!!!!!!

Otto Katona

One of the most beautiful places! We keep coming back! Insider Tipp: Enjoying a meal at Restaurant Fortuna in Spisska Sobota! Small and totally unexpected, but they would deserve a michelin star or at least a falstaff voting

Miriam Bentfeld

bellissimo e perfetto per gira in famiglia

Giuseppe Ganci

This is the most gorgeous place - an undiscovered paradise with very reasonable prices. We had so much fun rowing a boat at Stary Pleso, hiking the mountains, and eating pierogi at the Grand Hotel Kempinski. The air was clean and you could see stars shining so brightly in the night sky. In the evenings, colorful thunderstorms would roll through and it was just so cozy. We had a wonderful and memorable family vacation here and will be back again.

Krysten Jenci

Megnifico....... beautiful mountains.... .. roads very good condition speechless....

Jacek Baca

Superb view!

Ilona Ilonciks

Nice place. Greatfull nature. Friendly People. I like it.

Kai Stamm

Отдых ........... Природа супер

Яна Рішко

Beautiful place with most beautiful views. Fantastic for active people who like hiking in the mountains.

Ela Sobota

Určite áno, na Slovensku je to naj čo Slovensko má

Patrik Draxler

Hoci sme stihli len Hrebienok, Beliansku jaskyňu, Bachledku a Štrbské pleso, boli sme nadšení a uchvátení. Prekrásna príroda, dobré služby, výborná strava a všade ochotný personál. Už teraz sa tešíme na ďalší pobyt! <3

Jaroslava Bašistová

Je to tam krásný 😁 hodný lidi a je to jen 7 hodin vlakem, super 😍

Zdenka Lébrová

Tatry su moja srdcovka a nech som kdekoľvek vzdy ma nabijú pozitívnou energiou a pozitívnym myslením. Stále mam usmev na tváři ako malé decko a v poslednej dobe mam stále stastie Aj na perfektne pocasie a skvělých ludi ❤️

Livia Laylla Lukacova

Tatry sú krásne a je tam čo obzerať veľmi sa nám tam páčilo, no pre zlé počasie sme všetko nestihli pozrieť tak určite sa tam ešte raz niekedy vrátime. Čo sa nám tam ale nepáčilo bolo parkovanie mali sme problém niekde zaparkovať, keďže tam bolo toľko veľa ľudí.

Lucia Raškovská

The most beautiful place I've ever seen before. I was astonished at this place. I will come back very soon.

Van Sinn

Kľud, pohoda, užili sme si to s rodinou. Poriadne. Hlavne kľud od ľudi-vorkoholikov, ktori sa stále len ponáhľajú a vlastne nič nemajú, lebo nikdy nikde neboli len práca, doma a nič iné. Nevedia si nič užiť, ani vlastný život, ani peniaze pre ktoré by si nechali prevŕtať koleno, len aby im nič neutieklo z účtu. Také chvíle su liekom na všetko. Ticho, pohoda.....na nezaplatenie

Ifbb Marek Leder

Nie nadarmo sa hovorí, že Tatry sú pýchou Slovenska. Krásne miesta, nádherné štíty a príroda.

Martin Lörinc

A hiker's paradise. Trails are nicely groomed and scenery glorious!

Kim Beaudet

Ve Vysokých Tatrách je vždy krásně. Se správnou partou dobrých lidí a dobře zvolenou trasou na výšlap není možné, aby člověk nebyl spokojen. S ubytováním jsme byli pokaždé maximálně spokojení.

Monika Marančáková

Krásně strávené jarní prázdniny. Lyžařské podmínky pro děti byly perfektní. Široké sjezdové tratě, přehledný terén, perfektní služby a moc příjemní lidé. Určitě se sem vrátíme.

Denisa Nováčková

Przepiękne góry, szlaki zachęcające do wędrówek, pozytywni ludzie słowem świetne miejsce na codzień jak i wakacje :)

Piotr Wróbel

Wypoczynek w Tatrach od południowej, słowackiej strony to jednak inne doświadczenia niż w powiecie nowotarskim. Łatwość dojazdu, brak korków, mało ludzi, brak wszechobecnych góralskich bud z wszelkim dobrem, cisza, spokój, swietnie przygotowane stoki, bardzo dobra infrastruktura w zakresie zakwaterowania typu pensjonat (z ciepła woda 24h). Oprócz tego fajni, przyjaźni ludzie.

Michał Frontczak