Yaro M. Kupčo – Moja Európa

Tatranská galéria v Poprade prináša pre návštevníkov Vily Flóra fotografickú výstavu dlhoročného profesionálneho fotografa a cestovateľa Yara M. Kupča s názvom Moja Európa.

Miesto konania:     Vila Flóra, Starý Smokovec, Vysoké Tatry

Vernisáž výstavy: 22. júna 2023 o 16.00

Termín výstavy:     22. jún – 10. september 2023

Mnoho mojich výstav malo názov „Cesty a zastavenia“, a tak sa volá aj moja kniha. Je to o túžbe človeka poznávať, ale aj o nutnosti spomaliť. Táto výstava je však len o tom poznávaní, o cestovaní. Ako slobodumilujúci človek som, samozrejme, uvítal pád komu-nizmu a otvorenie hraníc. A už vtedy začala moja cestovateľsko – poznávacia anabáza. Najskôr to boli alpské krajiny, potom zvyšok Európy a aj zámorie. Asi pred desiatimi rokmi sa zrodila základná myšlienka o európskej výstave. Pôvodne som na nej chcel mať najvyššie štíty jednotlivých krajín, ale potom som si uvedomil, že to by nebolo vôbec zaujímavé. Mnohé krajiny sú rovinaté a najvyšší bod tam vyčnieva pár metrov nad okolie. Bolo mi jasné, že tadiaľ cesta nevedie, preto som fotil nejakú zaujímavosť typickú pre ten ktorý štát. Niekedy sa ani to nedalo, ale nakoniec som našiel nejaký kompromis.

Dosť som rozmýšľal, čo to vlastne „Európa“ je, dá sa definovať zemepisne, ale aj inak. Nakoniec som sa rozhodol dať na výstavu krajiny, ktoré patria do Európy nielen geograficky, ale aj civilizačne, kultúrne. Na tejto interaktívnej výstave je 43 fotografií, Veľká Británia je rozdelená na Anglicko, Škótsko, Wales a Severné Írsko.“

Yaro M. Kupčo sa narodil v Kežmarku, po úraze žije v Piešťanoch. Je dlhoročným fotografom krajiny, vyberá si výnimočné scenérie panenskej prírody. Pri tvorbe nepoužíva digitál, fotí výlučne klasickými fotografickými prístrojmi. Ako fotograf precestoval Slovensko, alpské krajiny, Škandináviu, USA i Kanadu a svoju aktuálnu výstavu venoval Európe.

Vystavoval v mnohých mestách na Slovensku, v Čechách, Poľsku, Belgicku, Luxembursku, Taliansku, Fínsku, Maďarsku, Francúzsku, Japonsku a Číne. V roku 2008 získal ocenenie „Kultúrna osobnosť Piešťan“ a v roku 2009 pamätnú medailu predsedu Trnavského samosprávneho kraja za dlhoročnú prácu v prospech rozvoja fotografickej tvorby.

Podujatia v Tatrách