Moje Tatry

Spoznajte región očami úspešných tatranských športovcov


Región Vysoké Tatry je vďaka priaznivým podmienkam celoročne vyhľadávaný profesionálnymi i rekreačnými športovcami. Taktiež je domovom „obyčajne neobyčajných ľudí“, ktorí tu žijú, pracujú, vďaka športu spoznávajú krásy Tatier a čerpajú benefity tohto prostredia, o ktoré sa rozhodli s vami podeliť, inšpirovať vás. 


Adam Žampa: Tatranec vo finále svetového pohára

Slovenský reprezentant v zjazdovom lyžovaní, olympionik Adam Žampa nám priblížil život profesionálneho športovca a prezradil nám, ktoré sú jeho obľúbené miesta v Tatrách, kde sa vždy rád vracia.

Alena Sinay: Prekážky sú na to, aby sa prekonávali

Tatranka telom i dušou – Alena Sinay (v minulosti známa pod priezviskom „Stevens“) sa venuje tomu najnáročnejšiemu triatlonu – disciplíne Ironman, ktorý pozostáva z 3,8 km plávania, 180 km jazdy na bicykli a odbehnutia maratónu (42,2 km). Profesionálna slovenská triatlonistka a trénerka tejto mimoriadne náročnej disciplíne zasvätila svoj život, vďaka čomu prekonala niekoľko rekordov.  

Patrícia Puklová:
Na beh nie je nikdy neskoro!

Rodená Tatranka, lekárka – anestéziologička, matka dvoch malých synov, popri rodinným povinnostiam a náročnej práci s obdivuhodnou ľahkosťou láme bežecké rekordy. Ako nám úspešná bežkyňa – viacnásobná bežecká kráľovná Tatier prezradila v rozhovore – beh jej okrem zdravotných benefitov dodáva silu na zvládanie náročných životných situácií, spoznáva vďaka nemu skvelých ľudí, okolie a svet. Je to predsa najprirodzenejší pohyb, ktorý sa dá praktizovať kdekoľvek, v každom ročnom období.

Tatranskí nosiči – svetový unikát 

Všetok materiál na vysokohorské chaty vynášajú na špeciálne upravených krosnách horskí nosiči. Stretnúť ich môžete cestou na 6 tatranských chát, ktoré zásobujú v akomkoľvek počasí, v každom ročnom období. S pokorou sa skláňajú pod desiatkami kíl nákladu a prispievajú k tomu, aby nám v horách nič nechýbalo, no reprezentujú aj tradičné kultúrne dedičstvo Slovenska.

Vladimír Hubač: V horách nezabúdajte na pokoru

Vzťah k lyžiam ho sprevádza celým životom. Prináša mu radosť a množstvo úspechov. Niekoľkonásobný majster Slovenska, zakladateľ Ski Múzea v Tatranskej Lomnici, ktorý už 20 rokov organizuje prechod a preteky v historických odevoch, na drevených lyžiach, nám porozprával o skialpinizme – čoraz populárnejšom zimnom športe – o najčastejších začiatočníckych chybách a súťažných disciplínach.

Matúš Vnenčák: Tatranská šelma, ktorá musela nájsť slobodu v obmedzeniach

Skialpinista, bežec, horský nosič, Tatranská šelma, no predovšetkým obyčajný človek – to o sebe povedal Matúš Vnenčák. Práve v obyčajnosti sa ukrýva toľko krásy, ktorú sa oplatí spoznať. Zoznám sa s človekom a športovcom, pre ktorého dobrodružstvo v posledných rokoch zmenilo svoj význam a príchuť. Vo víre nepredvídateľnosti života, no v ľahkosti bytia a silnej odhodlanosti smerovať vyššie a vyššie, zbieraj výškové metre spolu s niekým (ne)obyčajným. Toto je Matúš.

Podujatia v Tatrách