Skialpinizmus

Skialpinizmus – spojenie vysokohorskej turistiky a lyžovania, patrí vo Vysokých Tatrách k veľmi obľúbeným športom.

Pre začiatočníkov sú ideálnym štartom k tomuto športu výlety na upravených zjazdovkách. Pre skúsenejších skialpinistov Vysoké Tatry ponúkajú nekonečné možnosti. Doliny, kde môžete zažiť nezabudnuteľný zjazd v panenskom snehu alebo výstup na štíty s nádherným výhľadom. Tieto túry vedú väčšinou mimo vyhradených trás, ktoré je možné absolvovať len v sprievode horského vodcu. 

Skialpinistická sezóna vo Vysokých Tatrách trvá od 15. decembra do 15. apríla za priaznivých snehových podmienok, ak nebolo vyhlásené lavínové nebezpečenstvo. Je nutné však dodržiavať pravidlá – nielen pre svoju bezpečnosť, ale aj pre ostatných a tiež pre ochranu prírody.

Skialpinizmus spája vysokohorskú turistiku s lyžovaním a vo Vysokých Tatrách je možné ho praktizovať na viacerých úrovniach:

SKI FITNESS (začiatočníci): Ak radi lyžujete a chcete vyskúšať niečo nové ski fitness je ideálnym štartom k skialpinizmu. Je určený pre začiatočníkov, ktorí sa chcú zoznámiť so šliapaním do kopca na lyžiach. Na výstup je ideálne využívať upravené zjazdovky, kde je potrebné dodržiavať pravidlá pre turistov pohybujúcich sa na zjazdovkách.

Tipy pre začiatočníkov (Ski fittness)

  • Lyžiarske túry po zjazdovkách v Tatranskej Lomnici a Štrbskom Plese.
  • V stredisku Tatranská Lomnica je vyhradený čas pre skialpinistov od 13.00 do 16.00 hod. a na Štrbskom Plese od 8.30 do 16.00 hod.
  • Výstupové trasy nájdete naznačené žltou značkou na mapkách stredísk.

SKI TOURING (pokročilí): Je ideálna zimná turistika na lyžiach. Ak dobre lyžujete, milujete šliapanie, pohyb vo voľnom teréne, ski touring je pre vás ako stvorený! Už názov naznačuje, že pri tomto štýle skialpinizmu nepôjde o žiaden extrém – ani smerom nahor, ani smerom nadol. Stúpania nie sú nijako zvlášť náročné a zvládne to každý, kto má aspoň akú-takú kondíciu. To isté platí aj o zjazdoch. Nie je nič krajšie, ako po výšľape zlyžovať panenský prašan. Ski touring sa vykonáva mimo zjazdoviek, preto je dôležité brať ohľad na peších turistov a chodcov, ktorí majú na turistických chodníkoch prednosť.

Tipy pre pokročilejších (Ski touring)

  • Obľúbené výstupy na Hrebienok, Popradské pleso, Sliezsky dom či Chatu pri Zelenom plese po prístupových cestách


SKIALPINIZMUS (vysokohorský terén): Skialpinisti prechádzajú náročnejším terénom, kde treba viac skúseností a bezpečnosti. Jeho priaznivci vyrážajú na vrcholy štítov a nesú si so sebou lavínovú aj horolezeckú výbavu. Pre skúsenejších skialpinistov ponúkajú Vysoké Tatry vyhradené trasy vo vysokohorskom teréne ako prechod cez Baranie sedlo, Priečne sedlo a zjazd cez Soliskové sedlo. Lyžiarske túry vo vysokohorskom teréne je možné uskutočňovať len v sprievode horského vodcu alebo sprievodcu, ktorý má na to oprávnenie. Vyberte si jedného z horských vodcov, ktorý vás bude sprevádzať na lyžiarskej túre vo vysokohorskom teréne. Nezabudnite si uzatvoriť horské poistenie na zásah Horskej záchrannej služby, ktoré musí zahŕňať extrémne športy.

Tipy trás pre skialpinistov vo vysokohorskom teréne

  1. Od Zbojníckej chaty cez kotol Sivých plies do Priečneho sedla a z neho k Téryho chate v Malej Studenej doline
  2. Z Téryho chaty popod Mačaciu vežu do Baranieho sedla a Veľkou Zmrzlou dolinou na Chatu pri Zelenom plese
  3. V Mlynickej doline od Vodopádu Skok do Soliskového sedla, s prechodom zo sedla na zjazdovku od Chaty pod Soliskom


Lavínová ochrana

Ak sa vyberiete na lyžiarsku túru do vysokohorského terénu nutná je znalosť lavínovej problematiky a používania kompletnej lavínovej výbavy (pipák, sonda, lopata, poprípade airbag batoh), overenie aktuálnych podmienok a výstrah na stránkach Horskej záchrannej služby www.hzs.sk alebo v Tatranských informačných kanceláriách. Ak nemáte skúsenosti, absolvujte najprv lavínový či skialpinistický kurz alebo choďte v sprievode horského vodcu.

Práve na  kontrolu lavínového vyhľadávača  pribudli priamo v teréne tabule, tzv. checkpointy, kde si skialpinista urobí diagnostiku svojho prístroja. Veľmi rýchlo podajú informáciu, či je prístroj v poriadku alebo vykazuje nejakú chybu.

Ako to funguje?

Skialpinista príde s lavínovým vyhľadávačom (akejkoľvek značky, nielen Pieps) k tabuli a  stlačí tlačidlo CHECK. Následne sa rozsvieti jedno z troch svetielok, ktoré oznámi výsledok diagnostiky:

Červená: STOP – vysielač je zlý! (slabá batéria, porucha a i.).

Oranžová: kontrolný panel nevie prijatý signál vyhodnotiť. Pravdepodobne je niekto blízko vás a miešajú sa frekvencie (ďalšia osoba musí stáť 5 metrov od tabule) / ak sa v okolí nikto ďalší nenachádza – máte zastaranú technológiu.

Zelená: všetko je v poriadku, môžete pokračovať.


Čo všetko potrebuješ vedieť, keď sa chceš vybrať na lyžiarsku túru do Vysokých Tatier nájdeš TU!


HORSKÁ ZÁCHRANNÁ SLUŽBA

Dôležité a stále aktuálne informácie pri pohybe vo vysokohorskom teréne vám poskytne najlepšie Horská záchranná služba. Dozviete sa všetky najdôležitejšie informácie týkajúce sa momentálneho stavu v horách – aktuálne počasie, výstrahy, lavínová situácia a ďalšie informácie potrebné pred túrou do hôr. Ak sa vyberiete na lyžiarsku túru do vysokohorského terénu je dôležité mať uzatvorené horského poistenie na zásah Horskej služby, ktoré musí zahŕňať extrémne športy. Horské poistenie si môžete uzatvoriť osobne v Tatranských informačných kanceláriách alebo online u jednotlivých poisťovniach.

Nezabudnite, v prípade nehody v horskom prostredí volať 18 300. Môžete použiť aj mobilnú aplikáciu od HZS, ktorá pomôže aj s Vašou lokalizáciou.

www.hzs.sk | www.laviny.sk | Tiesňová linka HZS: 18 300

Mobilná aplikácia HORSKÁ ZÁCHRANNÁ SLUŽBA
• aktuálne informácie o podmienkach na horách stále so sebou
• v prípade ťažkostí k vám privolá pomoc


Požičovne skialpinistickej výbavy

INTERSPORT RENT GALFYHorný Smokovec 51
Štrbské Pleso (Hotel Crocus)
Tatranská Lomnica (pri Hoteli Lomnica)
Starý Smokovec, Hrebienok Resort II.
+421 52 442 29 54
+421 52 446 84 35
+421 52 789 40 45
+421 52 789 79 91
www.galfy.sk/pozicovna
PREMIERE SKI SCHOOLStarý Smokovec (Jakubkova Lúka)
Tatranská Lomnica (lyžiarske stredisko/ski resort)
+421 905 276 764www.premiere-group.sk
TATRY MOTIONTatranská Lomnica+421 911 403 697www.vt.sk/ski-skola-a-pozicovna/pozicovna
PARK SKI SCHOOLŠtrbské Pleso (Hotel Patria)+421 948 775 505www.parkskischool.sk
SKIALP TATRY, SPORT 2000 UrbanovičStarý Smokovec
+ 421 052 4425 134

www.skialptatry.skPodujatia v Tatrách