Rady horského vodcu ako si užiť lyžovačku bez nehôd - Región Vysoké Tatry Tatranská lyžovačka Zimné výlety Za históriou regiónu Wellness a relax Rodina a zábava Gurmánstvo a emócie Navigovať Prehrať Zväčšiť * Mapa Galéria Počasie Webkamery Hľadať Rodina Cykloturistika Turistika Body Minus Plus Ubytovanie Vylety Enjoy icon

Kontaktný formulár

 • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Rady horského vodcu ako si užiť lyžovačku bez nehôd

Ako sa dobre pripraviť na zimné športy? Čím sa riadiť, aby sme si lyžovanie nepokazili nehodami a čo robiť, ak sa aj nejaká prihodí? Poradí nám horský vodca z Vysokých Tatier, Jaroslav Michalko.

Zimná sezóna je časom, kedy si na svoje prídu lyžiari, snowboardisti či skialpinisti. Zimné športy prinášajú oddych, relax, zábavu dospelým i deťom. Stáva sa však, že sa premenia na nepríjemnosť, ak dôjde k úrazom.

Tatranský horský vodca Jaroslav Michalko hovorí, že „najčastejšou príčinou úrazov bývajú nehody, ale aj nedostatočná pripravenosť či neskontrolovaná výstroj, ale aj požívanie alkoholu na svahu pred alebo počas lyžovania.“

Popri príhodách s dobrým koncom sa ale stáva aj dosť nehôd s tragickými následkami. Nemali by sme zabúdať, že sneh a ľad sú živly, ktoré nevieme ovládať. „Mojím odporúčaním je dobre sa na lyžovačku pripraviť, nepreceniť svoje schopnosti a vybrať si trasu, ktorú zvládneme. Pred prvým spustením by som odporučil lyžiarom aspoň niekoľko minút zahriať celé telo niekoľkými cvikmi. Zahriate by nemalo byť v žiadnom prípade prostredníctvom alkoholu, ktorý na lyžiarske svahy nepatrí,“ hovorí J. Michalko. Hoci presná štatistika, koľko úrazov sa stalo pod vplyvom alkoholu, sa nevedie, podľa horského vodcu počet alebo percento ani nie je dôležité. „Dôležité je zdravie a ľudské životy. Každý si musí uvedomiť, že ak sa zraní pod vplyvom alkoholu, poisťovňa mu liečebné náklady nepreplatí,“ upozorňuje Jaroslav Michalko a dodáva, že okrem seba môžete na svahu ublížiť aj niekomu inému. „Vtedy na vás môže zranená osoba podať trestné oznámenie za ublíženie na zdraví,“ dopĺňa s tým, že ak zaúradoval pri nehode alkohol, prináša to so sebou samozrejme množstvo ďalších problémov.

Samozrejme, je potrebné dopĺňať tekutiny ale nie v podobe alkoholu, ktorý spôsobuje otupenie zmyslov a znižuje koncentráciu a koordináciu pohybu. Podporuje riskantné jazdenie po svahu a tým nadmerné riziko úrazu. „Pri veľkej zime rýchlejšie vznikajú omrzliny, pretože alkohol viaže na seba vodu a rozťahuje cievy čím z organizmu pod jeho vplyvom uniká viac tepla než z tela triezveho človeka. Opitý človek má omámené zmysly a často mrznutie ani nevníma. Radšej tvrdý alkohol a pivo vymeňte za čaj alebo nealkoholické pivo, napríklad Birell, ktoré obsahuje aj minerály a vitamíny. Tie je vždy po fyzickom výkone potrebné doplniť spolu s tekutinami. Aj bez alkoholu je možné si užiť lyžovačku, sánkovačku či snowboarding naplno,“ vysvetľuje J. Michalko.

15 rád od tatranského horského vodcu, na čo by mal myslieť správny lyžiar

 1. Pred vstupom na svah skontrolovať nastavenie lyží v servise
 2. Mať so sebou dobré lyžiarske okuliare, ktoré sa nehmlia, kvalitné rukavice, nepremokavé oblečenie, prilbu a chrániče
 3. Ak sa nachádzate vo veľkom centre je dobré pred lyžovačkou navštíviť info centrum. Zobrať si mapu zjazdoviek a vložiť do mobilu potrebné telefónne číslo, kde môžete zavolať pomoc v prípade nehody.
 4. Pred prvým spustením aspoň niekoľko minút zahriať  celé telo niekoľkými cvikmi.
 5. Zahriate by nemalo byť prostredníctvom tvrdého alkoholu, ktorý na lyžiarske svahy nepatrí! Povolené je nealkoholické pivo, ktoré má aj dostatok minerálov pre regeneráciu organizmu.
 6. Začiatočníci by mali využívať zjazdové trate, ktoré zvládnu (modré). Zdatní lyžiari by mali využívať zjazdové trate náročnejšie  červené,  čierne. Tiež by nemali zabúdať na kontrolované jazdenie.
 7. Pri zastavovaní (oddychu) na svahu treba ísť na kraj zjazdovky. Nezastavovať pod hranou, za ktorú nie je vidieť, nesedieť na svahu a debatovať.
 8. Pri opätovnom štarte si treba skontrolovať svah nad nami aby sme niekomu neskrížili zjazd.  
 9. Lyžovať na  vyznačených zjazdovkách. Rešpektovať značenie, ktoré je na zjazdovkách, hlavne tam, kde sa zjazdovky krížia a je potrebné spomaliť. Ak už lyžujeme mimo zjazdoviek, dôležité je nielen byť opatrní, ale aj sledovať lavínové spravodajstvo.
 10. Periférne sledovať aj iných lyžiarov a dostatočne dopredu odhadnúť situáciu, vyhodnotiť ju tak, aby nedošlo ku zrážke s iným lyžiarom.
 11. Pri predbiehaní iných lyžiarov dodržiavať dostatočnú vzdialenosť.
 12. Pri zastavovaní pred skupinou osôb spomaliť jazdu dostatočne dopredu, aby sme  skupinu neohrozili svojím  prípadným pádom alebo snehom.    
 13. Mať dohodnuté miesto stretnutia.
 14. Zásadne nechytať lyžu ktorá letí dolu svahom! Je to veľmi nebezpečné. Lyža vie poraniť, a to dosť vážne. 
 15. Po ukončení lyžovania je dobré si odložiť topánky na sušič a na aspoň 10 min. sa venovať strečingu.

Ak sa nám na svahu predsa stane nehoda, mali by sme mať pri sebe informáciu o tom,  ako si môžeme zavolať pomoc. Je dobré si ešte pred výletom, v hoteli alebo v informačnom centre vložiť do mobilu potrebné telefónne číslo horskej služby daného strediska, v ktorom sa nachádzame. V prípade, že sme svedkom nehody na svahu, alebo niekto leží na svahu, je lepšie sa opýtať či nepotrebuje pomoc. Ak áno, voláme pomoc cez mobil. Ak ešte nikto nie je pri zranenom, je dobré pri ňom zostať, poprípade mu odopnúť lyže. Lyže zapichnúť do snehu nad zraneného a rozprávať sa s ním až do príchodu horskej služby,“ dopĺňa na záver Jaroslav Michalko.  

*Zdroj: Tatranská horská služba, dobrovoľný zbor, o.z.

Napísali o Tatrách

Prejsť na Facebook

wunderschöne Landschaft und freundliche Menschen Dankeschön

Georg Horn

Great place!!!!!!!!!!!!!!!!!

Otto Katona

One of the most beautiful places! We keep coming back! Insider Tipp: Enjoying a meal at Restaurant Fortuna in Spisska Sobota! Small and totally unexpected, but they would deserve a michelin star or at least a falstaff voting

Miriam Bentfeld

bellissimo e perfetto per gira in famiglia

Giuseppe Ganci

This is the most gorgeous place - an undiscovered paradise with very reasonable prices. We had so much fun rowing a boat at Stary Pleso, hiking the mountains, and eating pierogi at the Grand Hotel Kempinski. The air was clean and you could see stars shining so brightly in the night sky. In the evenings, colorful thunderstorms would roll through and it was just so cozy. We had a wonderful and memorable family vacation here and will be back again.

Krysten Jenci

Megnifico....... beautiful mountains.... .. roads very good condition speechless....

Jacek Baca

Superb view!

Ilona Ilonciks

Nice place. Greatfull nature. Friendly People. I like it.

Kai Stamm

Отдых ........... Природа супер

Яна Рішко

Beautiful place with most beautiful views. Fantastic for active people who like hiking in the mountains.

Ela Sobota

Určite áno, na Slovensku je to naj čo Slovensko má

Patrik Draxler

Hoci sme stihli len Hrebienok, Beliansku jaskyňu, Bachledku a Štrbské pleso, boli sme nadšení a uchvátení. Prekrásna príroda, dobré služby, výborná strava a všade ochotný personál. Už teraz sa tešíme na ďalší pobyt! <3

Jaroslava Bašistová

Je to tam krásný 😁 hodný lidi a je to jen 7 hodin vlakem, super 😍

Zdenka Lébrová

Tatry su moja srdcovka a nech som kdekoľvek vzdy ma nabijú pozitívnou energiou a pozitívnym myslením. Stále mam usmev na tváři ako malé decko a v poslednej dobe mam stále stastie Aj na perfektne pocasie a skvělých ludi ❤️

Livia Laylla Lukacova

Tatry sú krásne a je tam čo obzerať veľmi sa nám tam páčilo, no pre zlé počasie sme všetko nestihli pozrieť tak určite sa tam ešte raz niekedy vrátime. Čo sa nám tam ale nepáčilo bolo parkovanie mali sme problém niekde zaparkovať, keďže tam bolo toľko veľa ľudí.

Lucia Raškovská

The most beautiful place I've ever seen before. I was astonished at this place. I will come back very soon.

Van Sinn

Kľud, pohoda, užili sme si to s rodinou. Poriadne. Hlavne kľud od ľudi-vorkoholikov, ktori sa stále len ponáhľajú a vlastne nič nemajú, lebo nikdy nikde neboli len práca, doma a nič iné. Nevedia si nič užiť, ani vlastný život, ani peniaze pre ktoré by si nechali prevŕtať koleno, len aby im nič neutieklo z účtu. Také chvíle su liekom na všetko. Ticho, pohoda.....na nezaplatenie

Ifbb Marek Leder

Nie nadarmo sa hovorí, že Tatry sú pýchou Slovenska. Krásne miesta, nádherné štíty a príroda.

Martin Lörinc

A hiker's paradise. Trails are nicely groomed and scenery glorious!

Kim Beaudet

Ve Vysokých Tatrách je vždy krásně. Se správnou partou dobrých lidí a dobře zvolenou trasou na výšlap není možné, aby člověk nebyl spokojen. S ubytováním jsme byli pokaždé maximálně spokojení.

Monika Marančáková

Krásně strávené jarní prázdniny. Lyžařské podmínky pro děti byly perfektní. Široké sjezdové tratě, přehledný terén, perfektní služby a moc příjemní lidé. Určitě se sem vrátíme.

Denisa Nováčková

Przepiękne góry, szlaki zachęcające do wędrówek, pozytywni ludzie słowem świetne miejsce na codzień jak i wakacje :)

Piotr Wróbel

Wypoczynek w Tatrach od południowej, słowackiej strony to jednak inne doświadczenia niż w powiecie nowotarskim. Łatwość dojazdu, brak korków, mało ludzi, brak wszechobecnych góralskich bud z wszelkim dobrem, cisza, spokój, swietnie przygotowane stoki, bardzo dobra infrastruktura w zakresie zakwaterowania typu pensjonat (z ciepła woda 24h). Oprócz tego fajni, przyjaźni ludzie.

Michał Frontczak