Tatry ako liek - Región Vysoké Tatry Tatranská lyžovačka Zimné výlety Za históriou regiónu Wellness a relax Rodina a zábava Gurmánstvo a emócie Navigovať Prehrať Zväčšiť * Mapa Galéria Počasie Webkamery Hľadať Rodina Cykloturistika Turistika Body Minus Plus Ubytovanie Vylety Enjoy icon

Kontaktný formulár

  • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Tatry ako liek

Jednotlivé tatranské osady boli vďaka priaznivým klimatickým podmienkam zakladané ako kúpeľné, liečebné osady, ktoré pred desiatkami rokov navštevovali ľudia z celého sveta. Aj počas krátkeho pobytu v regióne Vysokých Tatier môžete načerpať silu a pocítiť zdravotné benefity rokmi overenej liečivej sily miestnej klímy. A to v súčasnej dobe potrebujeme všetci – zrelaxovať telo i dušu po náročných mesiacoch sa žiada každému z nás! Vysokohorská poloha nad vrstvou prachovej a dymovej atmosféry a rozsiahle porasty ihličnatých lesov zabezpečujú tu neobyčajnú sviežosť a čistotu vzduchu, bez prachu, chemických a iných látok v ovzduší.

Zaneprázdnený manažér či vyhorený študent?

Príroda priaznivo pôsobí na zlepšenie nálady, na sociálne väzby, sebavedomie. Je balzamom na preťaženú psychiku – ľahko dostupným zdrojom obnovy duševnej energie, priestorom na hlbokú relaxáciu, pôsobí proti mentálnej vyčerpanosti, stresu a strate výkonu, zmierňuje prejavy psychických ochorení. Rozvíja pozornosť, pracovnú pamäť, flexibilitu myslenia, kreativitu, vplýva na reguláciu emócií – už po 90-minútovej prechádzke významne klesá aktivita kolobehu negatívnych emócií. U ľudí žijúcich v meste je riziko úzkostných porúch o 20% vyššie oproti ľuďom žijúcim na vidieku. Lepší pracovný  či študijný výkon dosiahnete, ak mestský ruch nahradíte zvukmi prírody – štebotom vtákov či žblnkaním potokov.

V Tatrách nájdeme miesta s vysokým počtom záporných iónov (aniónov) v ovzduší, ktoré upokojujú nervy a regenerujú bunky. Prinášajú pocit uvoľnenia v prírode – na miestach, kde sa vďaka ich vyššej koncentrácii cítime vyrovnane a zdravo.   Vysoké Tatry sú vďaka týmto vlastnostiam vyhľadávané prevažne ľuďmi s respiračnými ochoreniami, poruchami metabolizmu a látkovej výmeny, duševnými chorobami, preukázateľne sa potvrdili aj blahodarné účinky horského vzduchu pri liečbe postcovidových stavov (problémy s dýchaním, kašeľ, vyčerpanosť…), ktorými trpí po prekonaní ochorenia až 30 % populácie.

Čistý prílev energie

Naše tipy:

Štrbské Pleso sú historickým kúpeľným miestom. Najdôležitejším prírodným liečivým faktorom je  terapeutický účinná vysokohorská klíma, podmienená geografickou polohou, nadmorskou výškou a chránenosťou pred západnými a severnými veternými prúdmi. S čistotou vzduchu súvisí vysoká intenzita slnečného a ultrafialového žiarenia, ktoré pôsobí na celý organizmus človeka, podporuje tvorbu vitamínu D a ďalších dôležitých fermentov. Fyziologické účinky vysokohorskej klímy pôsobia stimulujúco na ľudský organizmus, pričom je dôležité, že tento vplyv je nenásilný a tak nastáva pozvoľné preladenie a otuženie organizmu,

Tip: Kyslíková dráha okolo Štrbského plesa má dĺžku 2,2 km. Nájdeme tu 6 stanovíšť s dreveno-kovovým náradím aj s odporúčaniami kondičného trénera, ako a koľko na náradí správne cvičiť. Môžeme si vybrať ľahšiu, či náročnejšiu variantu cvičenia. Dráha je voľne prístupná pre každého, na svoje si tu prídu aktívni, či pasívni športovci a zabavia a aj deti.  Počas slnečných dní sa odporúča vyskúšať helioterapiu – liečbu hrejivým horským slnkom. Ideálna kombinácia je zvuk šumiacej vody pod vodopádom Skok – spojte pobyt na slnku s ľahkou turistikou.  Člnkovanie na hladine jazera na Štrbskom plese počas slnečných dní je takisto jedinečným relaxačným zážitkom.

Tatranské more

Nezameniteľný prírodný potenciál má aj hydrológia – turisticky atraktívne, ľahko dostupné horské jazerá (plesá), vodopády, či vzácne liečivé pramene, ako napr. smokovecká kyselka v centre prvej tatranskej osady – Starého Smokovca, ktorého história sa píše od roku 1793.  Vysoké Tatry sú známe aj svojou zásobou podzemných termálnych vôd, takzvaným tatranským morom – táto termálna voda je využívaná napríklad v termálnom aquaparku v Poprade. Termálna voda je primárnym zdrojom energie na výrobu tepla a skutočným srdcom AquaCity. V AquaCity Poprad v hĺbke 1 300m pod povrchom sa tento zdroj ukrýval po dobu viac ako 15 000 rokov, aby napokon priviedol na povrch najčistejšiu termálnu vodu obsahujúcu viac ako 20 minerálov. V AquaCity je voda šetrná k pokožke a prospešná zdraviu a zároveň základom zábavy a oddychu, ktoré stredisko ponúka. Termálna voda v bazénoch sa pod prísnym dohľadom dezinfikuje, pričom sa využívajú podobné filtračné systémy na báze UV žiarenia, aké sú určené pre úpravu pitnej vody. Pri dezinfekcii vody v bazénoch, kúpeľniach a sprchách sa nepoužívajú žiadne agresívne chemikálie, takže voda ostáva jemná k vašej pokožke, očiam i k životnému prostrediu.

Na základe bohatého mineralogického zloženia s obsahom vápnika, horčíka, sodíka a kysličníka uhličitého, termálnu prírodnú vodu v AquaCity Poprad možno charakterizovať ako vodu s blahodarnými účinkami na organizmus.

Kryoterapia – otužovanie je v tejto dobe považované za nový trend, pravda však je, že je to stáročiami overená metóda upevňovania zdravia. Vonkajšie teploty budú síce stúpať, ale zaručených -120 až -180 C v ozdravujúcej kryokomore vás zaručene schladí a napomôže posilneniu a obnove imunity. Nakopnite svoju energiu a doplňte liečivé  Kryokomoru nájdete v popradskom AquaCity.

Výlety lanovkami

Ak vám vaša kondícia či čas nedovolia dlhšie a náročnejšie túry či prechádzky, poďte na jeden z najnižšie a najľahšie dostupných vrchov vo Vysokých Tatrách. Na južnom okraji horstva sa nachádza Predné Solisko, ktoré  vo výške  2093 m.n.m. poskytuje výhľad do Mlynickej aj Furkotskej doliny.

Vyberte sa s rodinou na výlet na druhý najvyšší štít Vysokých Tatier – Lomnický štít unikátnou visutou červenou lanovkou, ktorá prekonáva 855 metrové prevýšenie .Vyvezte sa nad oblaky, vstúpte do kráľovstva ticha a prežite neopakovateľné výhľady na okolité štíty najmenších veľhôr sveta.

Hrebienok (1285m) je atraktívnym cieľom návštevníkov Vysokých Tatier. Najstaršie turistické centrum Starý Smokovec je dopravným uzlom mesta Vysoké Tatry. Osada je odbočkou na Hrebienok – východiskový bod mnohých turistických trás, napríklad do Veľkej a Malej Studenej doliny alebo na Slavkovský štít. Pohodlne sa tam dopravíte pozemnou pozemnou lanovkou zo Starého Smokovca .

Bike & Hike na tatranské štíty

Túra k Popradskému plesu patrí celoročne medzi najvyhľadávanejšie v Tatrách. Od plesa sa vám naskytnú dychberúce scenérie, ktoré si môžete vychutnať z terasy niektorej z chát, no toto miesto je aj východiskovým bodom celodenných túr a horolezeckých ciest. Ak nie ste fanúšikom dlhej chôdze, po asfaltovej ceste sa až k 5. najväčšiemu tatranskému plesu môžete dostať na bicykli. Spojením cyklistiky s turistikou si môžete naplánovať aj časovo náročnejšie výlety, kedy si vďaka dvom kolesám užijete príjemný zostup.

Tip: V Tatranskej Kotline sa nachádza jediná sprístupnená jaskyňa v regióne – Belianska jaskyňa, kde sa na liečbu chronických a alergických chorôb dýchacích orgánov praktizuje speleoterapia – liečebná metóda využívajúca unikátne vlastnosti podzemného prostredia, silu aerosólu obsiahnutého v jaskynnom priestore.

Mestský turista

Okruh zdravia v mestskej časti Popradu Kvetnica –  je miestom regenerácie a oddychu. Návštevníci Kvetnice môžu využiť napr. náučný chodník, ktorý je zameraný hlavne na prezentáciu  lesných vegetačných stupňov Slovenska na malom území mestských lesov, historickej archeologickej lokality Zámčisko a Národne prírodnej rezervácie Hranovnícka dubina. V severnej časti sa nachádza poľovnícky zverník Kvetnica, s chovom muflonej a diviačej zveri. Kvetnica je známa aj ako nálezisko minerálov, a to predovšetkým achátov a sekundárnych minerálov medi. Acháty sú najstaršie umelecké diela prírody, staré približne 250 miliónov rokov. Sú nenapodobiteľné a každý exponát achátu je výnimočný. Návštevu Kvetnice môžete absolvovať počas cesty do Popradu, kde vašu dušu potešíte aj históriou či kultúrou, či už v historickej Spišskej Sobote alebo prechádzkou Námestím Sv. Egídia, na svoje si prídu i milovníci umenia v Tatranskej galérii, rovnako v mestskej informačnej kancelárii získate ďalšie tipy – na spoznanie lokálnych výrobcov, dielní či odporúčania na adrenalínové, športové i zábavné aktivity ktoré táto slovenská turistická mini metropola ponúka.

Na záver:  buďte TU a TERAZ!

Počas najbližšej prechádzky podhorím alebo vysokohorskej túry si všímajte farby listov a kvetov, výšku stromov, vôňu kosodreviny či dažďa, započúvajte sa do ticha v doline, spevu vtákov, žblnkania potokov, dotknite sa skaly, sledujte pokojne padajúci sneh, ponorte ruky do vody a všimnite si, čo sa deje s vašim telom, vašimi pocitmi. Vnímajte. Oddajte sa pozorovaniu prírodných pokladov Vysokých Tatier a ich liečivým účinkom.

Napísali o Tatrách

Prejsť na Facebook

wunderschöne Landschaft und freundliche Menschen Dankeschön

Georg Horn

Great place!!!!!!!!!!!!!!!!!

Otto Katona

One of the most beautiful places! We keep coming back! Insider Tipp: Enjoying a meal at Restaurant Fortuna in Spisska Sobota! Small and totally unexpected, but they would deserve a michelin star or at least a falstaff voting

Miriam Bentfeld

bellissimo e perfetto per gira in famiglia

Giuseppe Ganci

This is the most gorgeous place - an undiscovered paradise with very reasonable prices. We had so much fun rowing a boat at Stary Pleso, hiking the mountains, and eating pierogi at the Grand Hotel Kempinski. The air was clean and you could see stars shining so brightly in the night sky. In the evenings, colorful thunderstorms would roll through and it was just so cozy. We had a wonderful and memorable family vacation here and will be back again.

Krysten Jenci

Megnifico....... beautiful mountains.... .. roads very good condition speechless....

Jacek Baca

Superb view!

Ilona Ilonciks

Nice place. Greatfull nature. Friendly People. I like it.

Kai Stamm

Отдых ........... Природа супер

Яна Рішко

Beautiful place with most beautiful views. Fantastic for active people who like hiking in the mountains.

Ela Sobota

Určite áno, na Slovensku je to naj čo Slovensko má

Patrik Draxler

Hoci sme stihli len Hrebienok, Beliansku jaskyňu, Bachledku a Štrbské pleso, boli sme nadšení a uchvátení. Prekrásna príroda, dobré služby, výborná strava a všade ochotný personál. Už teraz sa tešíme na ďalší pobyt! <3

Jaroslava Bašistová

Je to tam krásný 😁 hodný lidi a je to jen 7 hodin vlakem, super 😍

Zdenka Lébrová

Tatry su moja srdcovka a nech som kdekoľvek vzdy ma nabijú pozitívnou energiou a pozitívnym myslením. Stále mam usmev na tváři ako malé decko a v poslednej dobe mam stále stastie Aj na perfektne pocasie a skvělých ludi ❤️

Livia Laylla Lukacova

Tatry sú krásne a je tam čo obzerať veľmi sa nám tam páčilo, no pre zlé počasie sme všetko nestihli pozrieť tak určite sa tam ešte raz niekedy vrátime. Čo sa nám tam ale nepáčilo bolo parkovanie mali sme problém niekde zaparkovať, keďže tam bolo toľko veľa ľudí.

Lucia Raškovská

The most beautiful place I've ever seen before. I was astonished at this place. I will come back very soon.

Van Sinn

Kľud, pohoda, užili sme si to s rodinou. Poriadne. Hlavne kľud od ľudi-vorkoholikov, ktori sa stále len ponáhľajú a vlastne nič nemajú, lebo nikdy nikde neboli len práca, doma a nič iné. Nevedia si nič užiť, ani vlastný život, ani peniaze pre ktoré by si nechali prevŕtať koleno, len aby im nič neutieklo z účtu. Také chvíle su liekom na všetko. Ticho, pohoda.....na nezaplatenie

Ifbb Marek Leder

Nie nadarmo sa hovorí, že Tatry sú pýchou Slovenska. Krásne miesta, nádherné štíty a príroda.

Martin Lörinc

A hiker's paradise. Trails are nicely groomed and scenery glorious!

Kim Beaudet

Ve Vysokých Tatrách je vždy krásně. Se správnou partou dobrých lidí a dobře zvolenou trasou na výšlap není možné, aby člověk nebyl spokojen. S ubytováním jsme byli pokaždé maximálně spokojení.

Monika Marančáková

Krásně strávené jarní prázdniny. Lyžařské podmínky pro děti byly perfektní. Široké sjezdové tratě, přehledný terén, perfektní služby a moc příjemní lidé. Určitě se sem vrátíme.

Denisa Nováčková

Przepiękne góry, szlaki zachęcające do wędrówek, pozytywni ludzie słowem świetne miejsce na codzień jak i wakacje :)

Piotr Wróbel

Wypoczynek w Tatrach od południowej, słowackiej strony to jednak inne doświadczenia niż w powiecie nowotarskim. Łatwość dojazdu, brak korków, mało ludzi, brak wszechobecnych góralskich bud z wszelkim dobrem, cisza, spokój, swietnie przygotowane stoki, bardzo dobra infrastruktura w zakresie zakwaterowania typu pensjonat (z ciepła woda 24h). Oprócz tego fajni, przyjaźni ludzie.

Michał Frontczak