Tatry ako liek
Jednotlivé tatranské osady boli vďaka priaznivým klimatickým podmienkam zakladané ako kúpeľné, liečebné osady, ktoré pred desiatkami rokov navštevovali ľudia z celého sveta. Aj počas krátkeho pobytu v regióne Vysokých Tatier môžete načerpať silu a pocítiť zdravotné benefity rokmi overenej liečivej sily miestnej klímy. A to v súčasnej dobe potrebujeme všetci – zrelaxovať telo i dušu po náročných mesiacoch sa žiada každému z nás! Vysokohorská poloha nad vrstvou prachovej a dymovej atmosféry a rozsiahle porasty ihličnatých lesov zabezpečujú tu neobyčajnú sviežosť a čistotu vzduchu, bez prachu, chemických a iných látok v ovzduší.
Zaneprázdnený manažér či vyhorený študent?
Príroda priaznivo pôsobí na zlepšenie nálady, na sociálne väzby, sebavedomie. Je balzamom na preťaženú psychiku – ľahko dostupným zdrojom obnovy duševnej energie, priestorom na hlbokú relaxáciu, pôsobí proti mentálnej vyčerpanosti, stresu a strate výkonu, zmierňuje prejavy psychických ochorení. Rozvíja pozornosť, pracovnú pamäť, flexibilitu myslenia, kreativitu, vplýva na reguláciu emócií – už po 90-minútovej prechádzke významne klesá aktivita kolobehu negatívnych emócií. U ľudí žijúcich v meste je riziko úzkostných porúch o 20% vyššie oproti ľuďom žijúcim na vidieku. Lepší pracovný či študijný výkon dosiahnete, ak mestský ruch nahradíte zvukmi prírody – štebotom vtákov či žblnkaním potokov.
V Tatrách nájdeme miesta s vysokým počtom záporných iónov (aniónov) v ovzduší, ktoré upokojujú nervy a regenerujú bunky. Prinášajú pocit uvoľnenia v prírode – na miestach, kde sa vďaka ich vyššej koncentrácii cítime vyrovnane a zdravo. Vysoké Tatry sú vďaka týmto vlastnostiam vyhľadávané prevažne ľuďmi s respiračnými ochoreniami, poruchami metabolizmu a látkovej výmeny, duševnými chorobami, preukázateľne sa potvrdili aj blahodarné účinky horského vzduchu pri liečbe postcovidových stavov (problémy s dýchaním, kašeľ, vyčerpanosť…), ktorými trpí po prekonaní ochorenia až 30 % populácie.
Čistý prílev energie
Naše tipy:
Štrbské Pleso sú historickým kúpeľným miestom. Najdôležitejším prírodným liečivým faktorom je terapeutický účinná vysokohorská klíma, podmienená geografickou polohou, nadmorskou výškou a chránenosťou pred západnými a severnými veternými prúdmi. S čistotou vzduchu súvisí vysoká intenzita slnečného a ultrafialového žiarenia, ktoré pôsobí na celý organizmus človeka, podporuje tvorbu vitamínu D a ďalších dôležitých fermentov. Fyziologické účinky vysokohorskej klímy pôsobia stimulujúco na ľudský organizmus, pričom je dôležité, že tento vplyv je nenásilný a tak nastáva pozvoľné preladenie a otuženie organizmu,
Tip: Kyslíková dráha okolo Štrbského plesa má dĺžku 2,2 km. Nájdeme tu 6 stanovíšť s dreveno-kovovým náradím aj s odporúčaniami kondičného trénera, ako a koľko na náradí správne cvičiť. Môžeme si vybrať ľahšiu, či náročnejšiu variantu cvičenia. Dráha je voľne prístupná pre každého, na svoje si tu prídu aktívni, či pasívni športovci a zabavia a aj deti. Počas slnečných dní sa odporúča vyskúšať helioterapiu – liečbu hrejivým horským slnkom. Ideálna kombinácia je zvuk šumiacej vody pod vodopádom Skok – spojte pobyt na slnku s ľahkou turistikou. Člnkovanie na hladine jazera na Štrbskom plese počas slnečných dní je takisto jedinečným relaxačným zážitkom.
Tatranské more
Nezameniteľný prírodný potenciál má aj hydrológia – turisticky atraktívne, ľahko dostupné horské jazerá (plesá), vodopády, či vzácne liečivé pramene, ako napr. smokovecká kyselka v centre prvej tatranskej osady – Starého Smokovca, ktorého história sa píše od roku 1793. Vysoké Tatry sú známe aj svojou zásobou podzemných termálnych vôd, takzvaným tatranským morom – táto termálna voda je využívaná napríklad v termálnom aquaparku v Poprade. Termálna voda je primárnym zdrojom energie na výrobu tepla a skutočným srdcom AquaCity. V AquaCity Poprad v hĺbke 1 300m pod povrchom sa tento zdroj ukrýval po dobu viac ako 15 000 rokov, aby napokon priviedol na povrch najčistejšiu termálnu vodu obsahujúcu viac ako 20 minerálov. V AquaCity je voda šetrná k pokožke a prospešná zdraviu a zároveň základom zábavy a oddychu, ktoré stredisko ponúka. Termálna voda v bazénoch sa pod prísnym dohľadom dezinfikuje, pričom sa využívajú podobné filtračné systémy na báze UV žiarenia, aké sú určené pre úpravu pitnej vody. Pri dezinfekcii vody v bazénoch, kúpeľniach a sprchách sa nepoužívajú žiadne agresívne chemikálie, takže voda ostáva jemná k vašej pokožke, očiam i k životnému prostrediu.
Na základe bohatého mineralogického zloženia s obsahom vápnika, horčíka, sodíka a kysličníka uhličitého, termálnu prírodnú vodu v AquaCity Poprad možno charakterizovať ako vodu s blahodarnými účinkami na organizmus.
Kryoterapia – otužovanie je v tejto dobe považované za nový trend, pravda však je, že je to stáročiami overená metóda upevňovania zdravia. Vonkajšie teploty budú síce stúpať, ale zaručených -120 až -180 C v ozdravujúcej kryokomore vás zaručene schladí a napomôže posilneniu a obnove imunity. Nakopnite svoju energiu a doplňte liečivé Kryokomoru nájdete v popradskom AquaCity.
Výlety lanovkami
Ak vám vaša kondícia či čas nedovolia dlhšie a náročnejšie túry či prechádzky, poďte na jeden z najnižšie a najľahšie dostupných vrchov vo Vysokých Tatrách. Na južnom okraji horstva sa nachádza Predné Solisko, ktoré vo výške 2093 m.n.m. poskytuje výhľad do Mlynickej aj Furkotskej doliny.
Vyberte sa s rodinou na výlet na druhý najvyšší štít Vysokých Tatier – Lomnický štít unikátnou visutou červenou lanovkou, ktorá prekonáva 855 metrové prevýšenie .Vyvezte sa nad oblaky, vstúpte do kráľovstva ticha a prežite neopakovateľné výhľady na okolité štíty najmenších veľhôr sveta.
Hrebienok (1285m) je atraktívnym cieľom návštevníkov Vysokých Tatier. Najstaršie turistické centrum Starý Smokovec je dopravným uzlom mesta Vysoké Tatry. Osada je odbočkou na Hrebienok – východiskový bod mnohých turistických trás, napríklad do Veľkej a Malej Studenej doliny alebo na Slavkovský štít. Pohodlne sa tam dopravíte pozemnou pozemnou lanovkou zo Starého Smokovca .
Bike & Hike na tatranské štíty
Túra k Popradskému plesu patrí celoročne medzi najvyhľadávanejšie v Tatrách. Od plesa sa vám naskytnú dychberúce scenérie, ktoré si môžete vychutnať z terasy niektorej z chát, no toto miesto je aj východiskovým bodom celodenných túr a horolezeckých ciest. Ak nie ste fanúšikom dlhej chôdze, po asfaltovej ceste sa až k 5. najväčšiemu tatranskému plesu môžete dostať na bicykli. Spojením cyklistiky s turistikou si môžete naplánovať aj časovo náročnejšie výlety, kedy si vďaka dvom kolesám užijete príjemný zostup.
Tip: V Tatranskej Kotline sa nachádza jediná sprístupnená jaskyňa v regióne – Belianska jaskyňa, kde sa na liečbu chronických a alergických chorôb dýchacích orgánov praktizuje speleoterapia – liečebná metóda využívajúca unikátne vlastnosti podzemného prostredia, silu aerosólu obsiahnutého v jaskynnom priestore.
Mestský turista
Okruh zdravia v mestskej časti Popradu Kvetnica – je miestom regenerácie a oddychu. Návštevníci Kvetnice môžu využiť napr. náučný chodník, ktorý je zameraný hlavne na prezentáciu lesných vegetačných stupňov Slovenska na malom území mestských lesov, historickej archeologickej lokality Zámčisko a Národne prírodnej rezervácie Hranovnícka dubina. V severnej časti sa nachádza poľovnícky zverník Kvetnica, s chovom muflonej a diviačej zveri. Kvetnica je známa aj ako nálezisko minerálov, a to predovšetkým achátov a sekundárnych minerálov medi. Acháty sú najstaršie umelecké diela prírody, staré približne 250 miliónov rokov. Sú nenapodobiteľné a každý exponát achátu je výnimočný. Návštevu Kvetnice môžete absolvovať počas cesty do Popradu, kde vašu dušu potešíte aj históriou či kultúrou, či už v historickej Spišskej Sobote alebo prechádzkou Námestím Sv. Egídia, na svoje si prídu i milovníci umenia v Tatranskej galérii, rovnako v mestskej informačnej kancelárii získate ďalšie tipy – na spoznanie lokálnych výrobcov, dielní či odporúčania na adrenalínové, športové i zábavné aktivity ktoré táto slovenská turistická mini metropola ponúka.
Na záver: buďte TU a TERAZ!
Počas najbližšej prechádzky podhorím alebo vysokohorskej túry si všímajte farby listov a kvetov, výšku stromov, vôňu kosodreviny či dažďa, započúvajte sa do ticha v doline, spevu vtákov, žblnkania potokov, dotknite sa skaly, sledujte pokojne padajúci sneh, ponorte ruky do vody a všimnite si, čo sa deje s vašim telom, vašimi pocitmi. Vnímajte. Oddajte sa pozorovaniu prírodných pokladov Vysokých Tatier a ich liečivým účinkom.