Doprava v regióne

V regióne je rozvinutá miestna preprava prostredníctvom ekologických vlakov a autobusov. Na cestu do horských stredísk je možné využiť Tatranskú elektrickú železnicu (TEŽ) alebo autobus z Popradu alebo ozubnicovú železnicu z Tatranskej Štrby, v ktorej nájdete stanicu aj pre rýchliky.

Prepravu vo Vysokých Tatrách zabezpečujú dva nosné dopravné systémy – Tatranské elektrické železnice (TEŽ) a Ozubnicová železnica (OŽ), ktoré spájajú hlavné centrá Vysokých Tatier.


Tatranská elektrická železnica (TEŽ)

Tatranská elektrická železnica (TEŽ) vo Vysokých Tatrách zabezpečuje prepravu na tratiach Poprad-Tatry – Starý Smokovec – Štrbské Pleso a Starý Smokovec – Tatranská Lomnica. Od februára 2022 na týchto tratiach jazdia zároveň i nové hybridné električko – zubačky, ktoré však prioritne premávajú v úseku Štrba – Štrbské Pleso.


Ozubnicová železnica (OŽ) – „Zubačka“

Prepravuje cestujúcich medzi železničnou stanicou Štrba a je významným turistickým východiskom do Vysokých Tatier. Ide o železnicu, kde na prenos ťažnej sily zabezpečuje ozubené koleso zaberajúce do ozubeného hrebeňa v osi koľaje. Trať ozubnicovej žleznice bola rekonštruovaná v rokoch 2019-2022 a staré zubačky po 50-tich rokoch vystriedali nové hybridné električko-zubačky (Bradavica, Vysoká, Stredohrot, Kostolík, Ganek), ktoré okrem OŽ môžu jazdiť i na trati TEŽ.

Od 11.12.2022 platné nové cestovné poriadky na trasách železníc vo Vysokých Tatrách

Viac informácii: www.slovakrail.sk


Jazdy historickými električkami vo Vysokých Tatrách

Jazda v historických električkách popod štíty Vysokých Tatier je výnimočným zážitkom. Počas letnej i zimnej sezóny vo vyhradených dňoch premávajú na tratiach TEŽ dve historické električky – Kométa z roku 1913 a Trojča z roku 1969.


SAD POPRAD

Autobusovú dopravu v podtatranskom regióne (Poprad, Tatry, Svit, Kežmarok, Levoča) zabezpečuje Slovenská autobusová doprava Poprad.

Vozidlový park tvorí takmer 180 autobusov označenými ,,TATRA EXPRESS“, ktoré zabezpečujú pravidelnú autobusovú dopravu hlavne v prímestskej doprave pre Prešovský samosprávny kraj.

Všetky cestovné poriadky nájdete TU!


Tatranský Aqua-Skibus – pohodlne za zážitkami

V zimnej sezóne je pre návštevníkov a lyžiarov pripravená regionálna doprava SKI & AQUA BUS, ktorá Vás pohodlne a zadarmo prepraví do stredísk Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a Štrbské Pleso.


TAXI SLUŽBY

Ak sa rozhodnete využiť individuálnu dopravu, no nemáte vlastné auto, využite taxislužbu alebo požičovňu áut. Užite si komfort všetkých ponúkaných služieb a staňte sa pánom svojho času.

Podujatia v Tatrách