Vrcholové zážitky

Krásy a zaujímavosti Vysokých Tatier sa nedajú spočítať ani na prstoch dvoch rúk. Aj napriek tomu sme pre vás vybrali desať prírodných krás, ktoré sa oplatí vidieť. Očaria vás svojou majestátnosťou.


Belianska jaskyňa

K takýmto prírodným krásam určite patrí Belianska jaskyňa. Je jedinou sprístupnenou jaskyňou pre verejnosť. Nachádza sa v Kobylom vrchu nad Tatranskou kotlinou a je vyhlásená za národnú prírodnú pamiatku. Sprístupnili ju v roku 1882 a zo všetkých tatranských jaskýň má najbohatšiu kvapľovú (sintrovú) výzdobu. Z celkovej dĺžky jaskyne 3829 m je sprístupnených 1370. Zaujímavosťou je aj elektrické osvetlenie, ktoré bolo zavedené už v roku 1896. 


Vodopád Skok

Z krás, ktoré vytvorila príroda z vody, môžeme spomenúť Vodopád Skok a Kmeťov vodopád. Vodopád Skok „skáče“ v Mlynickej doline. Napája ho totiž potok Mlynica, ktorý padá z výšky 100 m, akoby skákal. Dĺžka samotného vodopádu je 25 m a je to najvodnatejší vodopád Vysokých Tatier. Prívlastok „naj“ obsahuje aj Kmeťov vodopád. Ten je zase najdlhší vodopád Vysokých Tatier. Jeho dĺžka je 80 m a nachádza sa v doline Nefcerka.


Štrbské Pleso

Históriu a prírodný charakter Tatier neodmysliteľne dotvárajú plesá. Najznámejším a najnavštevovanejším z pomedzi nich je Štrbské pleso. Taktiež je druhým najväčším na Slovensku a jeho krásu si môžete vychutnať nielen z brehu, ale aj z člna.


Veľké Hincovo Pleso

Ďalším z tejto kategórie prírodných úkazov je Veľké Hincovo pleso. Je najväčšie a zároveň najhlbšie karové jazero v slovenských Vysokých Tatrách. Leží v nadmorskej výške 1946 m s rozlohou 20,08 ha a hĺbkou 53 m. Nachádza sa v Hincovej kotline v hornej časti Mengusovskej doliny.


Kôprová Dolina

Dolinami nachádzajúcimi sa pod úpätiami hôr vedú turistické chodníky. Ak sa na ne vyberiete, neoľutujete. Ponúkajú množstvo panoramatických pohľadov, ktoré si skutočne vychutnáte. Jednou z nich je Kôprová dolina. Ide o 12 km dlhé územie s množstvom bočných dolín. Turistický chodník, ktorý nimi prechádza, vás prevedie prírodným bohatstvom. Zelenými lúkami, bohatými lesmi či brehom Kôprovského potoka. Prechádza aj cez Hlinskú dolinu do Vyšného Kôprovského sedla a do Mengusovskej doliny. Dostať sa môžete až na Kôprovský štít, ktorý sa týči nad dolinou spoločne s Kriváňom.


Kriváň

Kriváň je impozantný vrch západnej strany Vysokých Tatier s výškou 2494,7 m. n. m. Tvorí ho niekoľko hrebeňov, z ktorých sú pre turistov prístupné južný a juhozápadný.


Lomnický Štít

Jedným z najznámejších vrchov Tatier je Lomnický štít. Taktiež je to druhý najvyšší vrch Slovenska. Vrchol pripomína trojhrannú pyramídu a siaha do výšky 2633,8 m. n. m. Popularitu získal vďaka visutej lanovke, ktorá k nemu vedie zo Skalnatého plesa. Vyjsť na neho môžete z Lomnického sedla, ale len v sprievode horského vodcu.


Gerlachovský Štít

Trojicu dotvára Gerlachovský štít, ktorý je najvyšší vrch Tatier a celých Karpát. Jeho výška je 2654,4 m. n. m.


Sedielko

V desiatke „naj“ sa nachádza aj jedno zo sediel nazývané Sedielko. Je situované medzi Zadným Ľadovým štítom a Širokou vežou v nadmorskej výške 2 376 m. n. m. Je najvyššie položeným sedlom, ktoré spája Malú Studenú dolinu a Zadnú Javorovú dolinu. Prejsť ním môžete v oboch smeroch – zo Starého Smokovca alebo Tatranskej Javoriny.


Malý Kežmarský Štít

Desiatku vybraných „naj“ uzatvára Stena Malého Kežmarského štítu, ktorá je najmohutnejšou skalnou stenou vo Vysokých Tatrách. Jej výška je 900 m a je ideálnym miestom pre horolezcov.

Podujatia v Tatrách