Zimná turistika

Zimnú idylku si vo Vysokých Tatrách môžete vychutnávať nielen ako lyžiar alebo horolezec. Vo vysokohorskom prostredí je každú zimu vytýčených približne 20 km značkovaných turistických chodníkov, takže aj turisti si svoju zimnú dovolenku v Tatrách užijú plným dúškom.

Sezónna uzávera vybraných turistických chodníkov vo Vysokých Tatrách trvá od 1.novembra do 14.júna. V tomto čase si príroda a zvieratá užívajú zimný odpočinok. Uzavreté sú najmä vyššie položené chodníky, sedlá a štíty. Všetky chodníky vedúce k vysokohorským chatám sú však otvorené celoročne s výnimkou Chaty pod Rysmi.


Turistika v zime je samozrejme odlišná od letnej,  najmä čo sa týka nárokov na výbavu a aj skúsenosti.

Najdôležitejšie veci, na ktoré by turista nemal zabudnúť:

  • Overiť si počasie, aktuálnu snehovú situáciu a výstrahy (Tatranské informačné kancelárie, Horská záchranná služba)
  • Pribaliť si zimnú výstroj podľa aktuálnej situácie a vedieť ju používať – palice, turistické mačky, čakan, poprípade lavínovú výstroj
  • Uzatvoriť horské poistenie a zapísať sa do knihy vychádzok a túr v ubytovacom zariadení, informovať svojich blízkych


Mapa celoročne otvorených chodníkov, ktoré sú vhodné aj na zimnú turistiku


Otvorený chodník neznamená, že je upravovaný a bezpečný. Je nutné vždy zvážiť aktuálnu situáciu a vlastné schopnosti a byť pripravený sa kedykoľvek vrátiť.

Oficiálna informácia o dôvode sezónnej uzávery:
Sezónna uzávera vybraných turistických chodníkov v Tatranskom národnom parku trvá od 1.novembra do 14.júna. V tomto období je tatranská príroda najzraniteľnejšia. Je to obdobie kamzíčej ruje, zvýšeného rizika ohrozenia kamzíkov vyrušovaním v exponovaných lavínových terénoch a zahŕňa tiež citlivé jarné obdobie hniezdenia a vyvádzania mláďat viacerých chránených druhov tatranských živočíchov.


O vašu bezpečnosť v horách sa stará Horská záchranná služba. Vo vysokohorskom prostredí je veľmi dôležité dodržiavať zákony hôr ako aj pokyny Horskej záchrannej služby. Pred odchodom na výlet odporúčame sledovať Informácie momentálneho stavu v horách.


A ako sa orientovať počas túry v zime? Na územiach bez lesa, značku na kameni nahradí počas zimy značka na tyči.


Snehový Betlehem pri Rainerovej útulni, vodopády Studeného potoka, túry do tatranských dolín či romantická prechádzka zasnenou zimnou krajinou – sú len príkladmi toho, aké turistické zážitky vám zima v Tatrách ponúka. Stačí si vybrať a vyraziť:

Podujatia v Tatrách