Horská turistika

Vo Vysokých Tatrách sa nachádza približne 600 km značkovaných chodníkov, ktoré umožnia turistom objaviť tie najkrajšie miesta tejto horskej krajiny. Turistické chodníky po dolinách, výstupy na tatranské chaty, cesty k najkrajším tatranským plesám, tatranské vrcholy či dvojtisícové štíty, prechody cez tatranské sedlá s nebeskými výhľadmi, ako aj fascinujúci svet zvierat a rastlín.

Ak navštívite tento malebný kúsok zeme, určite si ho obľúbite.

Vysoké Tatry sú vhodné pre každého turistu, od nenáročných prechádzok pre rodiny s deťmi cez aktívnu turistiku pre náročnejších až po fyzické prekonávanie tých, ktorý chcú dosiahnuť tie najvyššie vrcholy.

Všetky turistické chodníky, určené pre pohyb návštevníkov v Tatranskom národnom parku, sú vyznačené značkami (červená, modrá, zelená, žltá). Podľa náročnosti jednotlivých úsekov sú rozdelené do niekoľkých skupín.

PRECHÁDZKY KRAJINOU

Pre menej náročných turistov sú ideálne krátke vychádzky do 2 hod., ktoré je možné absolvovať aj s malými deťmi:

 • Zo zastávky Popradské pleso sa jednoducho a rýchlo dostanete k Popradskému plesu, štvrtému najväčšiemu v Tatrách.
 • K zaujímavým kratším trasám patrí vychádzka z Hrebienka k Rainerovej útulni (najstaršej chate vo Vysokých Tatrách) a Vodopádom Studeného potoka
 • Prechádzka z Tatranskej Lomnice okolo údolnej stanice prvej lanovky na Skalnaté pleso na lúky pri Tatranských Matliaroch.
 • Príjemná prechádzka zo Štrbského plesa k Jamskému plesu a späť.

viac v článku RODINNÁ TURISTIKA

TÚRY PO DOLINÁCH

Ak patríte k náročnejším turistom, určite nevynechajte niektoré dlhšie túry po dolinách. Obklopení panorámou vysokohorskej prírody vyrazte k plesám a chatám po upravených chodníkoch.

 • K známym a obľúbeným túram patrí trasa k Wahlbergrovým plesámcez Furkotskú dolinu.
 • K veľkému Hincovmu plesu sa dostanete Mengusovskou dolinou zo Štrbského, cez Popradské pleso.
 • Ak sa rozhodnete navštíviť Téryho (2015 m. n. m) či Zbojnícku (1960 m. n. m) chatu, vydajte sa zo Starého Smokovca cez Hrebienok. Rozcestník pri Rainerovej útulni vás nasmeruje do Malej alebo Veľkej studenej doliny.  
 • Z Tatranskej Lomnice vedie ďalšia zaujímavá trasa popri ceste Slobody do Tatranských Matliarov, kde začína turistický chodník k Bielemu a Zelenému plesu po Doline Zeleného plesa.
 • Z Tatranskej Javoriny, ktorá je presne kilometer nad morom, sa dá vyraziť do Javorovej doliny. Ide o 8 km dlhú, mohutnú, severne orientovanú dolinu s viacerými bočnými dolinami.
 • K zaujímavým túram môžeme zaradiť tiež túru k Litvorovému plesu. Trasa začína v Lysej Poľane a vedie Bielovodskou dolinou a Poľanou pod Vysokou.

Zobraziť na mape

VÝSTUPY NA VRCHOLY

Pre tých najnáročnejších turistov, ktorí sú odhodlaní zdolávať náročný terén a prekonávať veľké výškové rozdiely sú určené výstupy na vrcholy. Mnohé z nich sú povolené len v sprievode horských vodcov. Bezpečnosť je na prvom mieste, preto netreba žiaden z výstupov podceniť a poriadne sa naň pripraviť. 

 • Z pomedzi vrcholov do 2000 m. n. m. odporúčame absolvovať výstup na Kasprov vrch (1985 m. n. m.).
 • Tesne nad dvojtisícovkou sa týči Predné Solisko (2093 m. n. m.).
 • Na Veľkú Svišťovku (2037 m. n. m.) sa rýchlo dostanete zo Zeleného plesa.
 • Časovo náročná túra predstavuje výstup na Jahňací štít (2229 m. n. m.). Výstup naň vedie z Tatranskej Lomnice cez Tatranské Matliare, okolo Zeleného plesa.
 • K časovo náročným výstupom patria tiež výstupy na symboly Vysokých Tatier ako sú Kriváň, Rysy, alebo Slavkovský štít
 • Výstup na najvyšší vrch Vysokých Tatier, Gerlachovský štít, je možné absolvovať jedine v sprievode horských vodcov, ktorých združuje Spolok horských vodcov Vysoké Tatry.

Zobraziť na mape

TATRY BEZ BARIÉR

Naše najvyššie hory sprístupnili Štátne lesy TANAPu prostredníctvom projektu TATRY BEZ BARIÉR  aj pre občanov so zníženou schopnosťou pohybu. Na výlet si počas celého roka môžu vybrať jednu z ôsmich turistických trás v celkovej dĺžke viac ako tridsať kilometrov turistických chodníkov. Spoločne s ostatnými majú tak možnosť nahliadnuť do tajov a krás tatranskej prírody. Bezbariérové chodníky s obľubou využívajú aj rodiny s detskými kočíkmi. Patria medzi ne napr. lesná cesta Tichá dolina v Oraviciachcesta na Popradské pleso, cesta k horárni v Bielovodskej doline, Prielom Dunajca a iné.

viac v článku RODINNÁ TURISTIKA

Chránená príroda zblízka priamo v Tatranskom národnom parku

Objavte a užite si úchvatnú krajinu všetkými zmyslami. Opustite každodenný stereotyp dnešnej civilizácie a naučte sa znovu objavovať prirodzenosť našej krajiny. Chránená oblasť Tatranský národný park ponúka vášmu telu i mysli tu pravú harmóniu s prírodou.

viac o Tatranskom národnom parku