Verejné preteky Štrbské bežky opäť absolvovali členovia hudobnej skupiny No Name a viac ako 300 bežkárov

V nedeľu 20. januára 2019 sa v Areáli bežeckého lyžovania na Štrbskom Plese uskutočnil šiesty ročník verejných pretekov v behu na lyžiach. Na Štrbské Pleso opäť pricestovali aj Ivan a Igor Timkovci zo skupiny No Name, ktorí sú neoddeliteľnou súčasťou tohto podujatia. V areáli bežeckého lyžovania sa vystriedalo sneženie s polojasným počasím a skvelú atmosféru, ale aj vysokú športovú úroveň vytvorilo viac ako 300 pretekárov zo všetkých kútov Slovenska a z Českej republiky. Na preteky sa prihlásili bežci, ktorí bežkujú prvý rok, ale aj skúsení pretekári, ktorých môžete vidieť aj na medzinárodných pretekoch. O hudobno zábavný program sa postarala skupina Bravo.

Presne na nedeľné poludnie si 88 pretekárov vyskúšalo novú prekážkovú trať SnowKidz kros šprint, ktorú tvorilo 9 rôznych prekážok ako slalom, skok, rôzne obraty a odšľapávanie. 800 metrová trať preverila obratnosť aj skúsenejších lyžiarov a najrýchlejšie ju prešiel Pavol Štrba (ŠKP Banská Bystrica) v čase 2:23,1. Len dve sekundy stratil jeho tréner Branko Michalech a aj tretie miesto si odniesol Bystričan Róbert Štrbák. Ženský šprint vyhrala Barbora Klementová (KL Nováky) s časom 2:28,8 pred žiačkou Vanesou Ruskovou (ŠKP B. Bystrica) a Paulínou Chudíkovou (SportRysy Club).

Súčasne so šprintom do bielej stopy naskočilo aj 20 najmenších detí, ktoré si mohli bezplatne požičať detské bežky. Malá prekážková trať bola pripravená aj pre deti do 10 rokov a 50 z nich si spolu s najmenšími odnieslo drobné sladkosti a pamätný odznak.

Najviac bežcov sa tešilo na preteky s hromadným štartom a organizátori opäť pripravili 2 a 5 kilometrovú trať pre voľný spôsob behu s možnosťou využiť stopu pre klasickú techniku. Dvojkilometrovú trať najrýchlejšie odbehol Marek Dutko (BKL Lipa) s časom 6:10,6. Druhý najlepší čas obsadil Peter Mráz (KBL Jasná LM) a tretí bol Miloš Mydliar (MB Liptov Team). Ženské preteky najrýchlejšie zvládla Liliana Baculíková (ŠKP BB) s časom 6:59,1. Druhá skončila Paulína Chudíková (SportRysy Club) a tretia Vanesa Rusková (ŠKP BB).

Organizátori od prvého ročníka pripevňujú na staré drevené lyže štítky s víťazmi na najdlhšej trati a tento rok bežky ozdobia mená Peter Mlynár a Barbora Klementová. Peter Mlynár (ŠKP Vysoké Tatry) s časom 12:46,7 s 15 sekundovým náskokom zvíťazil nad Lukášom Olejárom z Popradu. Tretí dobehol Lukáš Nemčík z LK Metropol Košice s časom 13:29,3. Barbora Klementová (KL Nováky) si s časom 14:06,2 vytvorila náskok viac ako dve minúty nad Veronikou Holmíkovou (ŠKP BB) a tretie miesto obsadila domáca Margaréta Sokolová (ŠK Štrba) s časom 17:43,9. Spolu odbehlo 2 a 5 kilometrovú trať 151 pretekárov. Všetci pretekári získali účastnícku medailu a zároveň boli zapojení do tomboly o zaujímavé ceny.

Organizátorom pretekov boli Športový klub Štrba, obec Štrba a Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Vysoké Tatry. Na príprave podujatia sa tento rok podieľalo 40 dobrovoľných organizátorov prevažne zo Štrby, ktorí v marci organizujú aj vrcholnú súťaž Slovenského pohára v behu na lyžiach – Majstrovstvá Slovenskej republiky a svoje skúsenosti ponúknu aj pri organizácii Zimnej Kalokagatie – olympiády detí a mládeže, ktorá sa uskutoční 12-13. marca na Štrbskom Plese.