Vysoké Tatry sa opatrne otvárajú, cestovný ruch potrebuje oživenie ako soľ - Región Vysoké Tatry Tatranská lyžovačka Zimné výlety Za históriou regiónu Wellness a relax Rodina a zábava Gurmánstvo a emócie Navigovať Prehrať Zväčšiť * Mapa Galéria Počasie Webkamery Hľadať Rodina Cykloturistika Turistika Body Minus Plus Ubytovanie Vylety Enjoy icon

Contact form

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Vysoké Tatry sa opatrne otvárajú, cestovný ruch potrebuje oživenie ako soľ

Ubytovatelia a prevádzkovatelia služieb čakajú na dobré správy a uvoľnenie opatrení, aby znovu mohli otvoriť. Na začiatku tejto krízy kolovala sociálnymi sieťami i médiami výzva – neruš pobyt, zmeň termín, ktorá je stále aktuálna. Okrem toho však pribudla ďalšia – Dovolenkuj na Slovensku!

Letnú sezónu vo Vysokých Tatrách a v Poprade nevie predpovedať nik, avšak všetci veria, že bude – a bude úspešná. Iba návrat turistov môže zmierniť dôsledky krízy, ktorá nastala v marci tohto roka v súvislosti s opatreniami, ktoré priniesol koronavírus. Táto sa netýka iba komerčných subjektov, ale isamospráv, ktorým výpadok príjmov plynúcich z cestovného ruchu spôsobuje nemalé problémy.

Prvou pozitívnou správou je že od 1. mája začala letná prevádzka lanoviek aj keď za prísnych bezpečnostných a hygienických pravidiel, v strediskách Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a Štrbské Pleso. Nakoľko zimná sezóna je ukončená a zároveň už platí skialpinistická uzávera, vývoz bude umožnený iba bez lyží.

Tatranský región v aktuálnej situácii ponúka mnoho možností na individuálnu návštevu, nordic walking trasy, cyklistické chodníky priamo v Tatrách či v Poprade, náučné chodníky, neprebádané zákutia (stredoveká Osada Šoldov, Kalvária na peknú vyhliadku vStarom Smokovci), vyhľadávanú vysokohorskú turistiku, či krátky výlet na obľúbené Štrbské Pleso, miesto pre rodinnú prechádzku na čerstvom vzduchu. V Tatrách je možné požičať si klasické bicykle aj e-bike, zorganizovať si krátky výlet na Segway , či využiť rôzne vonkajšie športoviská – tenisové kurty, multifunkčné ihriská, bežecké trasy a snáď do zoznamu čoskoro pribudnú i volejbalové či plážové ihriská. Rôzne tipy pre rôzne náročných turistov sú spracované na našej stránke – www.regiontatry.sk . Niektoré tatranské chaty sú aj v tomto období otvorené v režime okienkového predaja, preto podporiť prevádzkovateľov chát a zabezpečiť si občerstvenie na svojich cestách môžete aj v tomto čase. Zoznam otvorených prevádzok však odporúčame vopred preveriť.

Ani kultúra či história sa nevytratila, milovníci umenia si môžu vychutnať napríklad virtuálne prehliadky – Tatranskej galérie v meste Poprad. Hudobné a športové podujatia boli zrušené, či termíny posunuté na neurčito, ale niektoré z nich sa realizovať budú – skvelý projekt, ktorý rozbiehame v letnej sezóne sú virtuálne preteky. Všetci nadšenci behu, ktorý sa nemohli zúčastniť hromadných pretekov sa prihlásia na individuálne preteky – v aplikácií si vyberú značenú bežeckú trať za ktorú po prejdení trasy získajú medailu a súťažia o hodnotné ceny.

V ostatných rokoch sa v regióne Vysoké Tatry presadzuje zdravotný cestovný ruch, s ponukou pobytu v klasických kúpeľoch ale i wellness, fitness a beauty pobyty. V popradskom termálnom aquaparku uvažujú pozitívne a sezónu začínajú pripravovať, v súčasnosti tam prebieha čulý ruch pri čistení bazénov a údržba celého areálu a technológií. Skôr ako aquapark však plánujú spustiť kryocentrum, čo je vynikajúca správa v čase, kedy prevencia a silná imunita rezonuje. Všetky zariadenia v Tatrách, ktoré disponujú bazénmi alebo hlavným ťahúňom ich ponuky je wellness, pozorne sledujú vývoj situácie a hľadajú spôsob, ako klientom poskytnúť maximálne služby za podmienky maximálnej bezpečnosti. Avšak tieto možnosti služieb či samostatné prevádzky ostávajú naďalej zatvorené.

Nielen vďaka horskej klíme sú Vysoké Tatry obľúbená dovolenková destinácia, pre ľudí so zdravotnými problémami – rozbieha sa projekt – TATRY AKO LIEK, ktorého cieľom je poukázať na pozabudnuté liečivé účinky nášho regiónu.

Hotelieri a ubytovatelia zatiaľ pripravujú svoje ubytovacie kapacity podľa nových pravidiel, ktoré súčasná situácia priniesla. Zvyšovanie hygienických štandardov je základný pilier toho, aby prilákali hostí a zaistili ich bezpečnosť. V avizovanej II. vlne uvoľňovania opatrení je očakávané otváranie ďalších vonkajších atrakcií, ktoré budú môcť byť prevádzkované, čo nahráva ubytovateľom, ktorí budú mať obmedzené možnosti poskytovania služieb a zábavy pre svojich hostí. Hotely, penzióny či apartmány potvrdzujú, že nadštandardné hygienické opatrenia budú zahŕňať: dezinfekčné brány či dezinfekčné prostriedky, bezkontaktné ubytovanie na recepcii, zamestnanci budú vybavení rúškami a rukavicami, v priestoroch hotelov i informačných centier sa plánujú germicídne žiariče či ozónové filtre, ktoré sa môžu využívať aj na dezinfekciu hotelových izieb, žiariče účinne zabraňujú šíreniu vírusov a množeniu baktérií. Niektorí hotelieri pripravujú pre svojich hostí balíček (rúško + jednorazové rukavice). Počas obdobia budú môcť hostia konzumovať jedlá anápoje v hotelových izbách alebo na vonkajšej letnej terase s dodržaním odstupov. Ďalšie opatrenia a pravidlá sa budú prijímať v súlade s nariadeniami zodpovedných inštitúcií.

Letná sezóna v Regióne Vysoké Tatry bude vyzerať zrejme inak, ako sme zvyknutí, avšak veríme, že zodpovedným prístupom a dodržiavaním pravidiel, si budeme môcť užiť všetko, čo naše hory celoročne ponúkajú. Buďme zodpovední a spolu dosiahnime tento cieľ. Tešíme sa na Vás v Tatrách, ktoré sú vždy liekom.

They wrote about the Tatras

Go to Facebook

wunderschöne Landschaft und freundliche Menschen Dankeschön

Georg Horn

Great place!!!!!!!!!!!!!!!!!

Otto Katona

One of the most beautiful places! We keep coming back! Insider Tipp: Enjoying a meal at Restaurant Fortuna in Spisska Sobota! Small and totally unexpected, but they would deserve a michelin star or at least a falstaff voting

Miriam Bentfeld

bellissimo e perfetto per gira in famiglia

Giuseppe Ganci

This is the most gorgeous place - an undiscovered paradise with very reasonable prices. We had so much fun rowing a boat at Stary Pleso, hiking the mountains, and eating pierogi at the Grand Hotel Kempinski. The air was clean and you could see stars shining so brightly in the night sky. In the evenings, colorful thunderstorms would roll through and it was just so cozy. We had a wonderful and memorable family vacation here and will be back again.

Krysten Jenci

Megnifico....... beautiful mountains.... .. roads very good condition speechless....

Jacek Baca

Superb view!

Ilona Ilonciks

Nice place. Greatfull nature. Friendly People. I like it.

Kai Stamm

Отдых ........... Природа супер

Яна Рішко

Beautiful place with most beautiful views. Fantastic for active people who like hiking in the mountains.

Ela Sobota

Určite áno, na Slovensku je to naj čo Slovensko má

Patrik Draxler

Hoci sme stihli len Hrebienok, Beliansku jaskyňu, Bachledku a Štrbské pleso, boli sme nadšení a uchvátení. Prekrásna príroda, dobré služby, výborná strava a všade ochotný personál. Už teraz sa tešíme na ďalší pobyt! <3

Jaroslava Bašistová

Je to tam krásný 😁 hodný lidi a je to jen 7 hodin vlakem, super 😍

Zdenka Lébrová

Tatry su moja srdcovka a nech som kdekoľvek vzdy ma nabijú pozitívnou energiou a pozitívnym myslením. Stále mam usmev na tváři ako malé decko a v poslednej dobe mam stále stastie Aj na perfektne pocasie a skvělých ludi ❤️

Livia Laylla Lukacova

Tatry sú krásne a je tam čo obzerať veľmi sa nám tam páčilo, no pre zlé počasie sme všetko nestihli pozrieť tak určite sa tam ešte raz niekedy vrátime. Čo sa nám tam ale nepáčilo bolo parkovanie mali sme problém niekde zaparkovať, keďže tam bolo toľko veľa ľudí.

Lucia Raškovská

The most beautiful place I've ever seen before. I was astonished at this place. I will come back very soon.

Van Sinn

Kľud, pohoda, užili sme si to s rodinou. Poriadne. Hlavne kľud od ľudi-vorkoholikov, ktori sa stále len ponáhľajú a vlastne nič nemajú, lebo nikdy nikde neboli len práca, doma a nič iné. Nevedia si nič užiť, ani vlastný život, ani peniaze pre ktoré by si nechali prevŕtať koleno, len aby im nič neutieklo z účtu. Také chvíle su liekom na všetko. Ticho, pohoda.....na nezaplatenie

Ifbb Marek Leder

Nie nadarmo sa hovorí, že Tatry sú pýchou Slovenska. Krásne miesta, nádherné štíty a príroda.

Martin Lörinc

A hiker's paradise. Trails are nicely groomed and scenery glorious!

Kim Beaudet

Ve Vysokých Tatrách je vždy krásně. Se správnou partou dobrých lidí a dobře zvolenou trasou na výšlap není možné, aby člověk nebyl spokojen. S ubytováním jsme byli pokaždé maximálně spokojení.

Monika Marančáková

Krásně strávené jarní prázdniny. Lyžařské podmínky pro děti byly perfektní. Široké sjezdové tratě, přehledný terén, perfektní služby a moc příjemní lidé. Určitě se sem vrátíme.

Denisa Nováčková

Przepiękne góry, szlaki zachęcające do wędrówek, pozytywni ludzie słowem świetne miejsce na codzień jak i wakacje :)

Piotr Wróbel

Wypoczynek w Tatrach od południowej, słowackiej strony to jednak inne doświadczenia niż w powiecie nowotarskim. Łatwość dojazdu, brak korków, mało ludzi, brak wszechobecnych góralskich bud z wszelkim dobrem, cisza, spokój, swietnie przygotowane stoki, bardzo dobra infrastruktura w zakresie zakwaterowania typu pensjonat (z ciepła woda 24h). Oprócz tego fajni, przyjaźni ludzie.

Michał Frontczak