Vysoké Tatry sa opatrne otvárajú, cestovný ruch potrebuje oživenie ako soľ

Ubytovatelia a prevádzkovatelia služieb čakajú na dobré správy a uvoľnenie opatrení, aby znovu mohli otvoriť. Na začiatku tejto krízy kolovala sociálnymi sieťami i médiami výzva – neruš pobyt, zmeň termín, ktorá je stále aktuálna. Okrem toho však pribudla ďalšia – Dovolenkuj na Slovensku!

Letnú sezónu vo Vysokých Tatrách a v Poprade nevie predpovedať nik, avšak všetci veria, že bude – a bude úspešná. Iba návrat turistov môže zmierniť dôsledky krízy, ktorá nastala v marci tohto roka v súvislosti s opatreniami, ktoré priniesol koronavírus. Táto sa netýka iba komerčných subjektov, ale isamospráv, ktorým výpadok príjmov plynúcich z cestovného ruchu spôsobuje nemalé problémy.

Prvou pozitívnou správou je že od 1. mája začala letná prevádzka lanoviek aj keď za prísnych bezpečnostných a hygienických pravidiel, v strediskách Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a Štrbské Pleso. Nakoľko zimná sezóna je ukončená a zároveň už platí skialpinistická uzávera, vývoz bude umožnený iba bez lyží.

Tatranský región v aktuálnej situácii ponúka mnoho možností na individuálnu návštevu, nordic walking trasy, cyklistické chodníky priamo v Tatrách či v Poprade, náučné chodníky, neprebádané zákutia (stredoveká Osada Šoldov, Kalvária na peknú vyhliadku vStarom Smokovci), vyhľadávanú vysokohorskú turistiku, či krátky výlet na obľúbené Štrbské Pleso, miesto pre rodinnú prechádzku na čerstvom vzduchu. V Tatrách je možné požičať si klasické bicykle aj e-bike, zorganizovať si krátky výlet na Segway , či využiť rôzne vonkajšie športoviská – tenisové kurty, multifunkčné ihriská, bežecké trasy a snáď do zoznamu čoskoro pribudnú i volejbalové či plážové ihriská. Rôzne tipy pre rôzne náročných turistov sú spracované na našej stránke – www.regiontatry.sk . Niektoré tatranské chaty sú aj v tomto období otvorené v režime okienkového predaja, preto podporiť prevádzkovateľov chát a zabezpečiť si občerstvenie na svojich cestách môžete aj v tomto čase. Zoznam otvorených prevádzok však odporúčame vopred preveriť.

Ani kultúra či história sa nevytratila, milovníci umenia si môžu vychutnať napríklad virtuálne prehliadky – Tatranskej galérie v meste Poprad. Hudobné a športové podujatia boli zrušené, či termíny posunuté na neurčito, ale niektoré z nich sa realizovať budú – skvelý projekt, ktorý rozbiehame v letnej sezóne sú virtuálne preteky. Všetci nadšenci behu, ktorý sa nemohli zúčastniť hromadných pretekov sa prihlásia na individuálne preteky – v aplikácií si vyberú značenú bežeckú trať za ktorú po prejdení trasy získajú medailu a súťažia o hodnotné ceny.

V ostatných rokoch sa v regióne Vysoké Tatry presadzuje zdravotný cestovný ruch, s ponukou pobytu v klasických kúpeľoch ale i wellness, fitness a beauty pobyty. V popradskom termálnom aquaparku uvažujú pozitívne a sezónu začínajú pripravovať, v súčasnosti tam prebieha čulý ruch pri čistení bazénov a údržba celého areálu a technológií. Skôr ako aquapark však plánujú spustiť kryocentrum, čo je vynikajúca správa v čase, kedy prevencia a silná imunita rezonuje. Všetky zariadenia v Tatrách, ktoré disponujú bazénmi alebo hlavným ťahúňom ich ponuky je wellness, pozorne sledujú vývoj situácie a hľadajú spôsob, ako klientom poskytnúť maximálne služby za podmienky maximálnej bezpečnosti. Avšak tieto možnosti služieb či samostatné prevádzky ostávajú naďalej zatvorené.

Nielen vďaka horskej klíme sú Vysoké Tatry obľúbená dovolenková destinácia, pre ľudí so zdravotnými problémami – rozbieha sa projekt – TATRY AKO LIEK, ktorého cieľom je poukázať na pozabudnuté liečivé účinky nášho regiónu.

Hotelieri a ubytovatelia zatiaľ pripravujú svoje ubytovacie kapacity podľa nových pravidiel, ktoré súčasná situácia priniesla. Zvyšovanie hygienických štandardov je základný pilier toho, aby prilákali hostí a zaistili ich bezpečnosť. V avizovanej II. vlne uvoľňovania opatrení je očakávané otváranie ďalších vonkajších atrakcií, ktoré budú môcť byť prevádzkované, čo nahráva ubytovateľom, ktorí budú mať obmedzené možnosti poskytovania služieb a zábavy pre svojich hostí. Hotely, penzióny či apartmány potvrdzujú, že nadštandardné hygienické opatrenia budú zahŕňať: dezinfekčné brány či dezinfekčné prostriedky, bezkontaktné ubytovanie na recepcii, zamestnanci budú vybavení rúškami a rukavicami, v priestoroch hotelov i informačných centier sa plánujú germicídne žiariče či ozónové filtre, ktoré sa môžu využívať aj na dezinfekciu hotelových izieb, žiariče účinne zabraňujú šíreniu vírusov a množeniu baktérií. Niektorí hotelieri pripravujú pre svojich hostí balíček (rúško + jednorazové rukavice). Počas obdobia budú môcť hostia konzumovať jedlá anápoje v hotelových izbách alebo na vonkajšej letnej terase s dodržaním odstupov. Ďalšie opatrenia a pravidlá sa budú prijímať v súlade s nariadeniami zodpovedných inštitúcií.

Letná sezóna v Regióne Vysoké Tatry bude vyzerať zrejme inak, ako sme zvyknutí, avšak veríme, že zodpovedným prístupom a dodržiavaním pravidiel, si budeme môcť užiť všetko, čo naše hory celoročne ponúkajú. Buďme zodpovední a spolu dosiahnime tento cieľ. Tešíme sa na Vás v Tatrách, ktoré sú vždy liekom.