Zimná bežecká séria vyvrcholila grandióznym finále v najvyššie položenom horskom hoteli na Slovensku

Záverečné kolo ovládli Michal Tuka a Luca Némethová. Celkové víťazstvá v sérii obhájili Bachratý a Mihoková

Vysoké Tatry, 9.2. 2020

V sobotu vyvrcholil vo Vysokých Tatrách 7. ročník Zimnej bežeckej série. Trasa záverečného kola pod názvom GRAND FINÁLE viedla z Tatranskej Polianky zasneženou cestou na Sliezsky dom do nadmorskej výšky 1670metrov, kde bol cieľ a zároveň aj vyhodnotenie kola i celej série. Výborné snehové podmienky umožnili opätovne aj preteky skialpinistov, ktorí odštartovali 10 minút pred hlavným poľom bežcov.

Búrlivé poveternostné podmienky vládnuce vo Vysokých Tatrách počas celého týždňa sa v sobotu upokojili a tak si celkovo viac ako 200 štartujúcich pretekárov mohlo vychutnať rozprávkové slnečné počasie, ktoré dotvorilo vynikajúcu atmosféru a ukážkový záver siedmeho ročníka tatranskej Zimnej bežeckej série.

Pretekári zdolávali vzdialenosť 6,7km s celkovým prevýšením viac ako 650metrov. Absolútnym víťazom sa stal Michal Tuka z tímu TT Vavrečka, Nižná v čase 42:34,21 pred maďarským pretekárom Csaba Némethom, ktorý dobehol do cieľa so stratou 8,73s. Tretie miesto si vybojoval Pavel Šimko z klubu Pro Vital Akademia Poprad. Súťaž žien ovládli maďarské pretekárky, celkové víťazstvo si vybojovala Luca Németh časom 51:46,34 s náskokom 1:08,08 pred Vivien Csiszár. Na treťom mieste dobehla Tímea Mihoková, čím si zabezpečila celkové víťazstvo v sérii.

Prvý medzi skialpinistami skončil Ján Matava z tímu norwayshop.sk a víťazkou medzi skialpinistkami sa stala Kristína Jankurová. Sobotňajšia trať lepšie svedčala bežcom, pre porovnanie čas víťaza na lyžiach by ho medzi bežcami zaradil na 26. miesto.

Grand finále zorganizovalo občianske združenie Sport Tatry v spolupráci s mestom Vysoké Tatry a Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Región Vysoké Tatry, s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky. Sobotňajšie finálové kolo ukončilo celú Zimnú bežeckú sériu, ktorá preverila schopnosti a všestrannosť bežcov na 4 rôznych trasách v regióne Vysokých Tatier. Absolútne prvenstvá si v tomto ročníku opätovne vybojovali Štefan Bachratý z tímu TRI TATRY TRIATLON/davorin.sk a úradujúca bežecká kráľovná Tatier Tímea Mihoková z Bežeckého klubu Poprad. Celkovo pretekári prebrali z rúk primátora mesta Vysoké Tatry 21 krásnych trofejných medailí, určných pre prvých troch v jednotlivých vekových kategóriách

Zimná bežecká séria je súčasťou projektu “Tatry v pohybe”, ktorý pripravuje Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry v spolupráci s tatranskými športovými klubmi a organizáciami. “Tatry v pohybe” ponúknu aj v roku 2020 mnoho ďalších zaujímavých športových akcií pre širokú verejnosť. Najbližšie podujatia sa uskutočnia 14.3., v Kežmarku to bude Beh k Hubertovi a vo Vysokých Tatrách skialpinistické preteky Gálfy Grand Tour. Ďalší ročník populárnej série Tatry v Pohybe PRESTIGE TOUR, otvorí 2.5. City Trail v Starom Smokovci. Táto séria bude pozostávať už tradične z 5 bežeckých pretekov rôznej dĺžky a obtiažnosti v regióne Vysokých Tatier, pre všetkých účastníkov bude opätovne pripravená jedinečná zberateľská kolekcia medailí.