Lifts for adventure

Tatranské lanovky sú jeden z najobľúbnejších spôsobov, ako si pobyt v Tatrách spríjemniť a spoznať ich. Odhalia vám hory z inej perspektívy, než na akú ste zvyknutí. Ak vás láka tento spôsob cestovania, vyvezte sa pohodlne za prekrásnymi panorámami a čerstvým vzduchom niektorou z tatranských lanových dráh.

Kabínkova lanovka na Skalnaté pleso

Príďte si pozrieť najobľúbenejšie turistické miesto – Skalnaté pleso do výšky 1 751 metrov. Z údolnej stanice v Tatranskej Lomnici  vás vyvezie 4 miestna kabínková lanovka na medzistanicu Štart, odkiaľ Vás na Skalnaté pleso vyvezie nová moderná 15-miestna gondola. Na pešiu túru sa môžete odtiaľ vydať do Studenovodských dolín smerom na Hrebienok alebo k Zelenému plesu cez Veľkú Svišťovku. Pre deti je na Skalnatom plese obľúbený detský eko-mini park Svištia krajinka s dobrodružstvami a príbehmi Tatranskej divočiny

Vysutá lanovka na Lomnický štít

Zo Skalnatého plesa vedie visutá lanovka na Lomnický štít (2634 m. n. m.), kde si môžete vychutnať kávu na visutej terase kaviarne Dedo či navštíviť prírodnú botanickú záhradu, alebo observatórium. Vzhľadom na to, že kapacita lanovky na Lomnický štít je mnohonásobne nižšia než lanovky z Tatranskej Lomnice na Skalnaté pleso, odporúča sa zakúpiť si lístok aj pár dní vopred v pokladniach lanoviek v Tatranskej Lomnici i v Starom Smokovci.

Pozemná lanovka na Hrebienok

Ďalším typom lanovky je pozemná lanovka, ktorá premáva zo stanice Starý Smokovec (1017 m. n. m.) na Hrebienok (1272 m. n. m.), ktorý je východiskom na túry k vodopádom a k tatranským chatám. Taktiež tam nájdete aktivity ako bike park a tubing. Cesta lanovkou na Hrebienok trvá iba 7 minút.

Sedačková lanovka na Solisko

Sedačková lanovka zo Štrbského plesa (1383 m. n. m.) vás zase vyvezie na vrchol Soliska (1814 m. n. m.). Jeden z najľahšie dostupných vrchov vám ponúkne pohľad na Popradskú kotlinu a ubytovať sa môžete v chate pod Soliskom.

O histórii lanoviek

História týchto lanových dráh siaha do tridsiatych rokov 20. stor. Prvá lanovka bola postavená na Lomnickom štíte. No ten nebol jediným kandidátom na výstavbu lanovej dráhy. Do úvahy prichádzali tiež Gerlachovský, Ľadový, Slavkovský štít a Rysy. Tridsať nosičov vynieslo takmer 300 ton materiálu na vrchol Lomnického štítu, do výšky 2634 m. n. m., ešte pred výstavbou pomocnej nákladnej lanovky. Výstavbu tejto lanovej dráhy presadzoval najmä riaditeľ Štátnych kúpeľov Tatranská Lomnica Juraj Országh.
Výstavba sa začala 8. mája 1936. Slávnostné otvorenie sa konalo 19. decembra 1941. Trasa bola rozdelená na dva úseky. Na spodnom, z Tatranskej Lomnice k Skalnatému plesu už od 22. decembra 1937 kyvadlovo premávali dve kabíny pre 30 cestujúcich a sprievodcu. Stretali sa v medzi stanici Štart. Na hornom úseku premávala, rovnako ako dnes, jedna kabína. Medzi stanica Štart dostala názov podľa neďalekého štartu sánkarskej a bobovej dráhy. Lanovku na Lomnický štít využilo nespočetné množstvo významných osobností kultúrneho a spoločenského života, snáď z celého sveta.