Letná sezóna 2018 sa aj napriek premenlivému počasiu vydarila - Región Vysoké Tatry Tatranská lyžovačka Zimné výlety Za históriou regiónu Wellness a relax Rodina a zábava Gurmánstvo a emócie Navigovať Prehrať Zväčšiť * Mapa Galéria Počasie Webkamery Hľadať Rodina Cykloturistika Turistika Body Minus Plus Ubytovanie Vylety Enjoy icon

Contact form

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Letná sezóna 2018 sa aj napriek premenlivému počasiu vydarila

STARÝ SMOKOVEC (7.september 2018) Región Vysoké Tatry sa aj toto leto stal cieľovou destináciou pre tisícky dovolenkárov. Tí tradične objavovali turistické zákutia, spoznávali prírodu, ale využili aj bohatý kultúrny a športový sprievodný program, ktorý im región pripravil. A hoci letné prázdniny sú už minulosťou, turistická sezóna v Regióne Vysoké Tatry nekončí, práve naopak, ak počasie praje je mesiac september jedným z najsilnejších mesiacov v roku.

Letné prázdniny sú už za nami, deti nastúpili do školských lavíc a väčšina pracujúcich už len s nostalgiou spomína na dovolenkové dni. A práve Vysoké Tatry sa až pre stovky tisíc návštevníkov stali cieľovou destináciou počas uplynulých letných mesiacov.

Je možné povedať, že návštevnosť v letných mesiacoch júl a august roku 2018 oproti rovnakým mesiacom roku 2017 zostala približne na rovnakej úrovni. Rozdiely nachádzame v jednotlivých letných mesiacoch. Mesiac júl bol totiž vo všetkých troch samosprávach, čo sa týka počtov ubytovaných návštevníkov nižší, ako rovnaký mesiac v roku 2017. V júli 2017 bol počet ubytovaných návštevníkov v rámci OO CR RVT v počte 43 089 osôb a v júli 2018 cca 40 000 osôb, čo znamená pokles počtu ubytovaných návštevníkov o cca 7%. Najviac sa na tomto poklese podpísali viacdenné dažde v treťom júlovom týždni, ktoré spôsobili v Tatrách dokonca záplavy, po ktorých boli pre výrazné poškodenia turistických chodníkov uzatvorené viaceré tatranské doliny, ako napr. Studenovodská, Javorová, či Bielovodská.

Výrazne odlišná bola situácia bola v mesiaci august 2018, kedy bol v OO CR RVT zaznamenaný počet ubytovaných návštevníkov cca 64 000 osôb, čo bolo oproti augustu 2017 s počtom 60 727 osôb o cca 5 % viac. Najväčší vplyv na to malo priaznivé letné slnečné počasie, ktoré umožňovalo ubytovaným návštevníkom vysokohorskú turistiku počas celého mesiaca. Spočítaním počtov ubytovaných návštevníkov za júl a august 2018 oproti júlu a augustu 2017 dôjdeme k takmer rovnakým počtom /leto 2018 cca 104 000 ubytovaných osôb a leto 2017 103 816 ubytovaných osôb/, čo nás oprávňuje k záveru, že leto 2018 je v plnej miere, čo sa týka počtu ubytovaných hostí porovnateľné s letom 2017.

V letných mesiacoch výrazne prevažovali domáci Slováci s viac ako 60% a za nimi nasledujú občania ostatných krajín V 4 v poradí Česi s 15%, Poliaci s 5% a Maďari s 3%. Pozitívne nárasty boli zaznamenané aj u turistov z Nemecka, Veľkej Británia a Izraela. Pri porovnaní oboch letných prázdninových mesiacov je potrebné konštatovať, že tohtoročný august bol nielen najúspešnejším mesiacom roka 2018 čo sa týka počtu  ubytovaných návštevníkov, ale bol až o viac ako 30% silnejší, ako druhý letný prázdninový mesiac júl.

Od počtov ubytovaných hostí v RVT sa odvíja aj celkový počet návštevníkov v regióne Vysoké Tatry /tj. ubytovaných aj jednodenných návštevníkov spolu/. Týchto bolo v júli 2018 cca 240 000 osôb oproti júlu 2017 s cca 258 534 osobami a v auguste 2018 s cca 384 000 osobami oproti augustu 2017 s cca 622 896 osobami. Porovnaním oboch letných mesiacov roka 2018 s počtom cca 624 000 návštevníkov oproti cca 622 896 návštevníkom v lete 2017 konštatujeme minimálny, cca 0,2 % nárast.

Vysokú augustovú návštevnosť RVT potvrdzujú aj získané údaje z pravidelného sčítavania návštevníkov RVT pracovníkmi ŠL Tanap-u, ktoré sa v roku 2018 uskutočnilo v utorok 7. 8. 2018, podľa ktorého denná návštevnosť RVT bola vo výške 24 061 osôb, čo je takmer na úrovni rekordu návštevnosti od vzniku samostatnej SR v roku 1993, ktorý bol zaznamenaný v roku 2014 vo výške 24 117 osôb. Napriek skutočnosti, že sa nepodarilo do začiatku leta schváliť nový návštevný poriadok TANAP-u, nemala táto skutočnosť žiadny dopad na návštevnosť Vysokých Tatier. Veľmi pozitívne bolo však turistami prijaté obnovenie tabúľ na náučnom chodníku ŠL Tanap-u zo Štrbského Plesa na Popradské Pleso.

Zaujímavosťou, ktorá vyplynula z tohtoročného sčítavania návštevníkov v TANAP-e bol fakt, že po dlhých rokoch sa najnavštevovanejšou lokalitou nestal Hrebienok, ktorý skončil ako druhý. Najnavštevovanejším miestom je Popradské pleso, tretie ako tradične je Skalnaté pleso. Čo sa týka štítov, nenastali žiadne zmeny, najnavštevovanejším štítom zostali Rysy pred Kriváňom. Podľa vyjadrení prevádzkovateľov parkovísk vo VT, dňami s najvyššou obsadenosťou toto leto boli sobota, 4. 8. 2018 /veľké akcie v každej osade, Medvedie dni na Hrebienku, Tatranský veterán v T. Lomnici a muzikál Kubo na Štrbskom Plese/ a streda 29. 8. 2018 /štátny sviatok s optimálnymi podmienkami na horskú a vysokohorskú turistiku/.

„K letu v Regióne Vysoké Tatry tradične patria aj podujatia organizované Oblastnou organizáciou cestovného ruchu v spolupráci s členskými samosprávami, Ministerstvom dopravy a výstavby SR ako aj partnermi, ktoré už tradične dotvárajú atmosféru regiónu. Turistov a domácich lákajú k tráveniu voľného času v prírode, alebo meste, medzi ľuďmi. Sme veľmi radi, že aj tento rok sa nám podarilo pripraviť zaujímavé, príjemné a plnohodnotné podujatia, ktoré dopadli nad očakávania. Sme radi, že nesmierne úsilie, ktoré všetci v Regióne vynakladáme sa nám vracia formou spokojnosti a záujmu.“ Vysvetlila Veronika Littvová, výkonná riaditeľka OO CR RVT.

Po otvorení letnej turistickej sezóny a odomknutí vôd jazera Štrbské Pleso si návštevníci mohli vychutnať podujatia v celej oblasti Regiónu Vysoké Tatry, teda v meste Poprad, Vysoké Tatry, na Štrbskom Plese a v obci Štrba. Spomeňme aspoň niektoré z nich, ktoré sa už tradične stali lákadlom pre domácich aj turistov a to Megaotváračku v Aquacity, Benátsku Noc, Štrbskú športovú smršť, festival Viva Italia, Made in Slovakia, Tatranské kultúrne leto, Popradské kultúrne leto, Svište na Plese, Festival Euroorchestries. Nesmieme zabudnúť na cykloturistiku a  letné behy, či už vysokohorské, alebo cestné.  Rekordérom v počte účastníkov bol 41. ročník Malého štrbského maratónu 8. 7. 2018, ktorého sa zúčastnilo až 675 pretekárov zo 7 krajín. Čo sa týka podpory propagácie cykloturistiky, najviac zarezonoval 19. 7. 2018 príchod účastníkov najstaršieho slovenského cykloturistického podujatia Trnava – Rysy do Tatranskej Lomnice, či 15. ročník otvorených majstrovstiev strednej Európe v cestnej cyklistike pod názvom Tatry Tour so štartom v Hornom Smokovci 28. 7. 2018.

Stabilné počasie v jesennom období už tradične láka do nášho regiónu nielen milovníkov pešej turistiky, ale aj veľký počet účastníkov mnohých kongresov, seminárov, podnikových akcií i organizovaných veľkých športových podujatí, ktoré sa tradične v tomto období u nás usporadúvajú. „Veríme preto, že jeseň bude plná zážitkov tak, ako tomu bolo počas leta.“ Dodala na záver Veronika Littvová.

Zdroj: Údaje boli získané z podkladov všetkých troch samospráv, združených v OO CR RVT, vybraných ubytovacích subjektov v rámci OO CR RVT, Tatranských informačných kancelárií, od prevádzkovateľov vybraných parkovísk vo VT, ako aj Železničnej spoločnosti Slovensko a Správy Štátnych lesov TANAP-u.

They wrote about the Tatras

Go to Facebook

wunderschöne Landschaft und freundliche Menschen Dankeschön

Georg Horn

Great place!!!!!!!!!!!!!!!!!

Otto Katona

One of the most beautiful places! We keep coming back! Insider Tipp: Enjoying a meal at Restaurant Fortuna in Spisska Sobota! Small and totally unexpected, but they would deserve a michelin star or at least a falstaff voting

Miriam Bentfeld

bellissimo e perfetto per gira in famiglia

Giuseppe Ganci

This is the most gorgeous place - an undiscovered paradise with very reasonable prices. We had so much fun rowing a boat at Stary Pleso, hiking the mountains, and eating pierogi at the Grand Hotel Kempinski. The air was clean and you could see stars shining so brightly in the night sky. In the evenings, colorful thunderstorms would roll through and it was just so cozy. We had a wonderful and memorable family vacation here and will be back again.

Krysten Jenci

Megnifico....... beautiful mountains.... .. roads very good condition speechless....

Jacek Baca

Superb view!

Ilona Ilonciks

Nice place. Greatfull nature. Friendly People. I like it.

Kai Stamm

Отдых ........... Природа супер

Яна Рішко

Beautiful place with most beautiful views. Fantastic for active people who like hiking in the mountains.

Ela Sobota

Určite áno, na Slovensku je to naj čo Slovensko má

Patrik Draxler

Hoci sme stihli len Hrebienok, Beliansku jaskyňu, Bachledku a Štrbské pleso, boli sme nadšení a uchvátení. Prekrásna príroda, dobré služby, výborná strava a všade ochotný personál. Už teraz sa tešíme na ďalší pobyt! <3

Jaroslava Bašistová

Je to tam krásný 😁 hodný lidi a je to jen 7 hodin vlakem, super 😍

Zdenka Lébrová

Tatry su moja srdcovka a nech som kdekoľvek vzdy ma nabijú pozitívnou energiou a pozitívnym myslením. Stále mam usmev na tváři ako malé decko a v poslednej dobe mam stále stastie Aj na perfektne pocasie a skvělých ludi ❤️

Livia Laylla Lukacova

Tatry sú krásne a je tam čo obzerať veľmi sa nám tam páčilo, no pre zlé počasie sme všetko nestihli pozrieť tak určite sa tam ešte raz niekedy vrátime. Čo sa nám tam ale nepáčilo bolo parkovanie mali sme problém niekde zaparkovať, keďže tam bolo toľko veľa ľudí.

Lucia Raškovská

The most beautiful place I've ever seen before. I was astonished at this place. I will come back very soon.

Van Sinn

Kľud, pohoda, užili sme si to s rodinou. Poriadne. Hlavne kľud od ľudi-vorkoholikov, ktori sa stále len ponáhľajú a vlastne nič nemajú, lebo nikdy nikde neboli len práca, doma a nič iné. Nevedia si nič užiť, ani vlastný život, ani peniaze pre ktoré by si nechali prevŕtať koleno, len aby im nič neutieklo z účtu. Také chvíle su liekom na všetko. Ticho, pohoda.....na nezaplatenie

Ifbb Marek Leder

Nie nadarmo sa hovorí, že Tatry sú pýchou Slovenska. Krásne miesta, nádherné štíty a príroda.

Martin Lörinc

A hiker's paradise. Trails are nicely groomed and scenery glorious!

Kim Beaudet

Ve Vysokých Tatrách je vždy krásně. Se správnou partou dobrých lidí a dobře zvolenou trasou na výšlap není možné, aby člověk nebyl spokojen. S ubytováním jsme byli pokaždé maximálně spokojení.

Monika Marančáková

Krásně strávené jarní prázdniny. Lyžařské podmínky pro děti byly perfektní. Široké sjezdové tratě, přehledný terén, perfektní služby a moc příjemní lidé. Určitě se sem vrátíme.

Denisa Nováčková

Przepiękne góry, szlaki zachęcające do wędrówek, pozytywni ludzie słowem świetne miejsce na codzień jak i wakacje :)

Piotr Wróbel

Wypoczynek w Tatrach od południowej, słowackiej strony to jednak inne doświadczenia niż w powiecie nowotarskim. Łatwość dojazdu, brak korków, mało ludzi, brak wszechobecnych góralskich bud z wszelkim dobrem, cisza, spokój, swietnie przygotowane stoki, bardzo dobra infrastruktura w zakresie zakwaterowania typu pensjonat (z ciepła woda 24h). Oprócz tego fajni, przyjaźni ludzie.

Michał Frontczak