Najlepšou destináciou Európy sú Vysoké Tatry

(Starý Smokovec 21.5.2019)

Zahraničný portál Lonely Planet zostavil rebríček desiatich destinácií Európy, ktoré odporúča čitateľom pre rok 2019. Na prvom mieste sa umiestnili Vysoké Tatry zo Slovenska, ktoré tak predbehli krajiny ako Španielsko, Island, Taliansko alebo Škótsko.

 „Na Vysokých Tatrách je niečo mýtické. Návštevníci tohto regiónu budú očarení vznešenou ríšou krivolakých vrchov a majestátnych vodopádov,“ uviedol Joe Reville, generálny manažér Lonely Planet pre strednú Európu.

Spolu s ďalšími skúsenými cestovateľmi z celého sveta ocenili na Vysokých Tatrách aj možnosť vystúpiť na Gerlachovský štít, pokojné člnkovanie na čírej hladine Štrbského Plesa a tradičnú pohostinnosť na vysokohorských chatách.

„Vysoké Tatry sú rajom dobrodruhov, ponúkajú vodopády, vysokohorské lúky a viac ako 100 ultramarínových jazier. Pozorovanie divokej zvery, medveďov hnedých, rysa a kamzíka tatranského je vďaka rastúcemu počtu cestovných kancelárií, ktoré ponúkajú aj takéto zážitky, ľahšie ako kedykoľvek predtým,“ upozornil viceprezident pre zážitky Lonely Planet Tom Hall.

Ocenenie zástupcom regiónu na Lomnickom štíte dnes (21.5.2019) odovzdal Joe Reville osobne. Z jeho rúk si ocenenie prevzal predseda predstavenstva Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Vysoké Tatry Michal Sýkora, spolu s prednostom Mestského úradu vo Vysokých Tatrách Eugenom Knotekom a obchodno – marketingovým riaditeľom zo spoločnosti Tatry Mountain Resorts Lukášom Brodanským.

„Musíme robiť viac ako doteraz, aby sme pobyt návštevníkom spríjemnili, je to pre nás prestížne ocenenie, ktoré si veľmi vážime. Je to pre nás zadosťučinenie, ale zároveň výzva, robiť ešte viac. Verím, že na úradoch v Bratislave nám pomôžu, aby sme urýchlili rozvoj Vysokých Tatier, aby bola prijatá zonácia a zákon o ochrane prírody, ktorý nebude komplikovať rozvoj cestovného ruchu a život obyvateľom v tomto krásnom prostredí,“ zdôraznil Sýkora. Zároveň skonštatoval, že ochrana prírody je najdôležitejšia a v regióne si to uvedomujú.

To potvrdil aj prednosta mestského úradu vo Vysokých Tatrách p.Eugen Knotek. „Je to zadosťučinenie a zároveň záväzok a povzbudenie k lepšej práci. Mesto Vysoké Tatry robí v rámci spolupráce s Prešovským krajom, Ministerstvami a zamestnancami veľa pre cestovný ruch“, uviedol Knotek.

V prvej desiatke sa pod Vysokými Tatrami umiestnili destinácie ako Madrid (Španielsko), ktorý sa podľa Lonely Planet dostal do výberu „aj pre svoj dôraz na trvalo udržateľné bývanie, systém cyklotrás či prenájmov“. Tretie miesto obsadil Island a jeho Arktické pobrežie so svojimi „úžasnými prírodnými zázrakmi a nekonečnými možnosťami pre prírodné športy“. V top desiatke za Slovenskom a Španielskom sú krajiny ako Taliansko, Škótsko, Francúzsko, Švajčiarsko a Chorvátsko.

Best in Europe 2019 vychádza po siedmykrát a obsahuje 10 najzaujímavejších destinácií na našom kontinente pre návštevu v lete. Reville vysvetlil, že rebríček Best in Europe 2019 predstavuje európske destinácie, ktoré podľa neho stojí za to navštíviť a prináša tipy na výlety za gastronómiou či na miesta, ktoré návštevníci ocenia, keď potrebujú utiecť pred davmi.

„Sme veľmi vďační za takéto ocenenie. Je nutné zdôrazniť, že iba úzkou spoluprácou subjektov v regióne, vďaka podpore Prešovského kraja, Ministerstva dopravy a výstavby a spolupráci s Krajskou organizáciou cestovného ruchu Severovýchod Slovenska a Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Liptov sa nám darí tvoriť cestovný ruch cez pozitívne zážitky a emócie, ktoré si návštevník odnáša. Toto ocenenie patrí Tatrám. Zároveň ale všetkým nám, Slovákom, ktorí horami a pre hory žijeme a život v nich chránime. Môžeme byť hrdí na krásu, ktorú doma máme.“ Dodala na záver výkonná riaditeľka OOCR Región Vysoké Tatry, Veronika Littvová

Kompletný zoznam najlepších destinácií Európy na rok 2019 podľa portálu Lonely Planet:

1. Vysoké Tatry, Slovensko
2. Mesto Madrid, Španielsko
3. Arctic Coast (Arktické Pobrežie), Island
4. Bosna a Hercegovina
5. Mesto Bari, Taliansko 
6. Ostrovy Shetlandy, Škótsko
7. Mesto Lyon, Francúzsko
8. Lichtenštajnsko
9. Mesto Vevey, Švajčiarsko
10. Poloostrov Istria, Chorvátsko