Rok 2018 prial cestovnému ruchu v Tatrách - Región Vysoké Tatry Tatranská lyžovačka Zimné výlety Za históriou regiónu Wellness a relax Rodina a zábava Gurmánstvo a emócie Navigovať Prehrať Zväčšiť * Mapa Galéria Počasie Webkamery Hľadať Rodina Cykloturistika Turistika Body Minus Plus Ubytovanie Vylety

Contact form

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Rok 2018 prial cestovnému ruchu v Tatrách

STARÝ SMOKOVEC (8. marec 2019) 

Štatistický úrad Slovenskej republiky zverejnil oficiálne štatistiky cestovného ruchu za rok 2018. Vysoké Tatry zostávajú suverénne najobsadzovanejším a najnavštevovanejším regiónom Slovenska. Región Vysoké Tatry sa aj v roku 2018 stal cieľovou destináciou pre tisícky dovolenkárov, ktorí svojim pobytom v našich veľhorách prispeli k  úspešnej sezóne. Najvyšší podiel návštevníkov stále zaznamenávajú domáci Slováci.

Rok 2018 bol v Regióne Vysoké Tatry (ďalej len RVT) úspešnejší ako v roku 2017 a to vo všetkých sledovaných údajoch štatistického úradu. Počet ubytovaných návštevníkov v RVT v roku 2018 s počtom 511.776 osôb po prvý krát v histórii nášho regiónu prekonal magickú hranicu pol milióna ubytovaných návštevníkov a vzrástol oproti roku 2017 o + 2,47%. Proporcionálne vzrástol aj počet prenocovaní a to o + 2,63%, ktorý sa veľmi blízko priblížil k magickej hranici počtu 1,5 mil. prenocovaní v RVT. Významný je aj nárast tržieb za ubytovanie, ktorý vzrástol v roku 2018 oproti roku 2017 o +14,40%, čo svedčí o lepšej efektívnosti poskytovaných služieb v tomto segmente.

„Uvedené čísla preukazujú, že záujem o návštevu regiónu je, dokonca dlhodobo kontinuálne narastá. V Regióne si domáci a zahraničný turista nájde to svoje. Je možné si tu vychutnať zábavu a kultúrne podujatia, obdivovať krásu prírody, prekonávať svoje ľudské limity vysokohorskými aktivitami ale aj zrelaxovať svoje telo a myseľ využitím kvalitných služieb a návštevou wellness procedúr. Túto nádheru si okrem turistov môžu vychutnať aj domáci obyvatelia.“ uviedla Veronika Littvová, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry.

Čo sa týka jednotlivých samospráv, percentuálne najvyššie nárasty vykazuje obec Štrba s nárastom počtu ubytovaných  návštevníkov + 5,71%, následne s nárastom počtu prenocovaní + 8,61% a výrazným nárastom tržieb za ubytovanie + 13,29%. Na druhom mieste je mesto Vysoké Tatry s nárastom počtu ubytovaných návštevníkov + 3,63%, s nárastom počtu prenocovaní + 2,71% a najvyšším nárastom tržieb za ubytovanie + 17,10%. Iba mesto Poprad vykazuje /už druhý rok po sebe/ medziročný pokles tak počtu ubytovaných hostí o – 5,82%, ako aj prenocovaní o – 8,76%, ako aj poklesu tržieb za ubytovanie o – 1,85%.

Samotný počet lôžok v rámci RVT medziročne narástol o + 162 lôžok. Počet lôžok narástol vo Vysokých Tatrách a v Poprade a naopak poklesol v Štrbe. Najväčší podiel turistov tvoria slovenskí turisti, po nich tradične nasledujú turisti z Čiech a Poľska. Záujem je aj z radov maďarských a nemeckých turistov. Región zaznamenal pokles ruských turistov, ktorých však nahradili ukrajinskí turisti (z dôvodu priameho leteckého spojenia, ako aj zrušenia vízovej povinnosti.) Celkový trend rastu obsadenosti za celú Slovenskú republiku bol +3,87%, v Regióne Vysoké Tatry to bolo o + 2,47%. Boli využívané kapacity rôznych typov ubytovacích zariadení, čo len potvrdzuje rôznorodosť klientely, ktorá RVT navštevuje. Tradične, najsilnejšie mesiace zostávajú júl a august (letná sezóna) a mesiace zimnej sezóny. Je veľmi potešiteľné, že Región oslovuje aj v tzv. „mimosezóne“ teda v mesiacoch apríl – máj a september – november. Vo všetkých týchto mesiacoch región zaznamenal oproti roku 2017 nárasty.

„Veľmi nás teší, že spolupráca samospráv a podnikateľov, kvalitné služby a podpora Ministerstva dopravy a výstavby sa odzrkadľuje v narastajúcich číslach a teda náročná práca všetkých v regióne má zmysel. Dnes to už nie je len o Vysokých Tatrách, ale o Tatrách ako takých. Úzka spolupráca s OOCR Liptov na viacerých projektoch zvyšuje povedomie o Tatrách v zahraničí a z narastajúcich čísel sa tešia nielen naše 2regióny a kraje, ale aj Slovensko ako také. Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Vysoké Tatry pripravila počas celého roka množstvo športových aj kultúrnych podujatí, ktoré ocenili domáci aj zahraniční návštevníci. Všetky podujatia sa tešili vysokému záujmu a sme radi, že plynule doplnili športové aktivity dovolenkárov. Správne nastavené marketingové aktivity podporili RVT na zahraničných trhoch a oslovili klientov. Sme hrdí na región, v ktorom žijeme“ spomenula Veronika Littvová, výkonná riaditeľka OOCR RVT.

They wrote about the Tatras

Go to Facebook

wunderschöne Landschaft und freundliche Menschen Dankeschön

Georg Horn

Great place!!!!!!!!!!!!!!!!!

Otto Katona

One of the most beautiful places! We keep coming back! Insider Tipp: Enjoying a meal at Restaurant Fortuna in Spisska Sobota! Small and totally unexpected, but they would deserve a michelin star or at least a falstaff voting

Miriam Bentfeld

bellissimo e perfetto per gira in famiglia

Giuseppe Ganci

This is the most gorgeous place - an undiscovered paradise with very reasonable prices. We had so much fun rowing a boat at Stary Pleso, hiking the mountains, and eating pierogi at the Grand Hotel Kempinski. The air was clean and you could see stars shining so brightly in the night sky. In the evenings, colorful thunderstorms would roll through and it was just so cozy. We had a wonderful and memorable family vacation here and will be back again.

Krysten Jenci

Megnifico....... beautiful mountains.... .. roads very good condition speechless....

Jacek Baca

Superb view!

Ilona Ilonciks

Nice place. Greatfull nature. Friendly People. I like it.

Kai Stamm

Отдых ........... Природа супер

Яна Рішко

Beautiful place with most beautiful views. Fantastic for active people who like hiking in the mountains.

Ela Sobota

Určite áno, na Slovensku je to naj čo Slovensko má

Patrik Draxler

Hoci sme stihli len Hrebienok, Beliansku jaskyňu, Bachledku a Štrbské pleso, boli sme nadšení a uchvátení. Prekrásna príroda, dobré služby, výborná strava a všade ochotný personál. Už teraz sa tešíme na ďalší pobyt! <3

Jaroslava Bašistová

Je to tam krásný 😁 hodný lidi a je to jen 7 hodin vlakem, super 😍

Zdenka Lébrová

Tatry su moja srdcovka a nech som kdekoľvek vzdy ma nabijú pozitívnou energiou a pozitívnym myslením. Stále mam usmev na tváři ako malé decko a v poslednej dobe mam stále stastie Aj na perfektne pocasie a skvělých ludi ❤️

Livia Laylla Lukacova

Tatry sú krásne a je tam čo obzerať veľmi sa nám tam páčilo, no pre zlé počasie sme všetko nestihli pozrieť tak určite sa tam ešte raz niekedy vrátime. Čo sa nám tam ale nepáčilo bolo parkovanie mali sme problém niekde zaparkovať, keďže tam bolo toľko veľa ľudí.

Lucia Raškovská

The most beautiful place I've ever seen before. I was astonished at this place. I will come back very soon.

Van Sinn

Kľud, pohoda, užili sme si to s rodinou. Poriadne. Hlavne kľud od ľudi-vorkoholikov, ktori sa stále len ponáhľajú a vlastne nič nemajú, lebo nikdy nikde neboli len práca, doma a nič iné. Nevedia si nič užiť, ani vlastný život, ani peniaze pre ktoré by si nechali prevŕtať koleno, len aby im nič neutieklo z účtu. Také chvíle su liekom na všetko. Ticho, pohoda.....na nezaplatenie

Ifbb Marek Leder

Nie nadarmo sa hovorí, že Tatry sú pýchou Slovenska. Krásne miesta, nádherné štíty a príroda.

Martin Lörinc

A hiker's paradise. Trails are nicely groomed and scenery glorious!

Kim Beaudet

Ve Vysokých Tatrách je vždy krásně. Se správnou partou dobrých lidí a dobře zvolenou trasou na výšlap není možné, aby člověk nebyl spokojen. S ubytováním jsme byli pokaždé maximálně spokojení.

Monika Marančáková

Krásně strávené jarní prázdniny. Lyžařské podmínky pro děti byly perfektní. Široké sjezdové tratě, přehledný terén, perfektní služby a moc příjemní lidé. Určitě se sem vrátíme.

Denisa Nováčková

Przepiękne góry, szlaki zachęcające do wędrówek, pozytywni ludzie słowem świetne miejsce na codzień jak i wakacje :)

Piotr Wróbel

Wypoczynek w Tatrach od południowej, słowackiej strony to jednak inne doświadczenia niż w powiecie nowotarskim. Łatwość dojazdu, brak korków, mało ludzi, brak wszechobecnych góralskich bud z wszelkim dobrem, cisza, spokój, swietnie przygotowane stoki, bardzo dobra infrastruktura w zakresie zakwaterowania typu pensjonat (z ciepła woda 24h). Oprócz tego fajni, przyjaźni ludzie.

Michał Frontczak