Skialpinizm - Región Vysoké Tatry Tatranská lyžovačka Zimné výlety Za históriou regiónu Wellness a relax Rodina a zábava Gurmánstvo a emócie Navigovať Prehrať Zväčšiť * Mapa Galéria Počasie Webkamery Hľadať Rodina Cykloturistika Turistika Body Minus Plus Ubytovanie Vylety Enjoy icon

Formularz kontaktowy

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Skialpinizm to połączenie turystyki wysokogórskiej z narciarstwem. To jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportowych uprawianych w Tatrach Wysokich.

Dla początkujących skialpinistów idealne są wyprawy po przygotowanych trasach zjazdowych. Należy jednak pamiętać, aby trzymać się trasy i poruszać się maksymalnie w odległości 2 m od prawej krawędzi.

Bardziej doświadczonym skialpinistom Tatry dają nieskończone możliwości. Doliny, w których można przeżyć niezapomniany zjazd w bielusieńkim puchu albo wspinaczka na szczyty, z których rozciągają się niezapomniane widoki. Wyprawy zwykle odbywają się z dala od przygotowanych tras, dlatego wymagają skorzystania z usług wykwalifikowanego przewodnika górskiego.

Dyrekcja Tatrzańskiego Parku Narodowego wyznaczyła 6 obszarów skialpinistycznych. Skitury dozwolone są od 21 grudnia do 15 kwietnia. W okresie od 15 kwietnia do 15 czerwca obowiązuje skialpinistów i taterników zakaz poruszania się w terenie wysokogórskim. Kolejnym warunkiem są odpowiednie warunki śniegowe, a także nie może być zwiększone zagrożenie lawinowe. Wędrówki na nartach dozwolone są wyłącznie dla członków górskich lub skialpinistycznych klubów, którzy mają dozwolony wstęp na teren poza wyznaczonymi szlakami (w tym sezonowo zamkniętych).

  • Propozycje tras dla początkujących skialpinistów

1. Z Siodełka (Hrebienok) do Chaty Zamkowskiego i do Łomnickiego Stawu (Skalnaté pleso) – trasą zjazdową w dół do Tatrzańskiej Łomnicy.
2. Z Jeziora Szczyrbskiego (Štrbské Pleso) szlakiem turystycznym do Doliny Młynickiej (Mlynická dolina) i z powrotem.
3. Z Tatrzańskiej Łomnicy trasą zjazdową do Schroniska Łomnickiego (Skalnatá chata) i z powrotem.

  • Propozycje tras dla doświadczonych skialpinistów

1. Od Chaty Zbójnickiej przez kocioł Siwych Stawów (Sivé plesá) do Czerwonej Ławki (Priečne sedlo), a dalej do Chaty Téry’ego w Dolinie Małej Zimnej Wody (Malá Studená dolina).
2. Z Chaty Téry’ego pod Skrajną Spiską turniczką (Mačacia veža) do Baraniej Przełęczy (Baranie sedlo) i Dziką Doliną (Veľká Zmrzlá dolina) do Schroniska nad Zielonym Stawem (Chata pri Zelenom plese).
3. W Dolinie Młynickiej (Mlynická dolina) z Wodospadu Skok do Przełęczy Smrekowickiej (Soliskové sedlo). Przejście z przełęczy do trasy zjazdowej pod Schroniskiem pod Soliskiem.

  • Propozycja wyprawy z przewodnikiem górskim

Patria nad Jeziorem Szczyrbskim (Štrbské Pleso) to łatwo dostępny szczyt z przepięknym panoramicznym widokiem i możliwością bezpiecznego zjazdu. Jego południowy stok jest bardzo łagodny i szeroki, dlatego przy wędrówce pod górę, jak i przy schodzeniu można wybrać dowolną drogę. Teren jest zwarty, bez progów i przeszkód skalnych. Skorzystaj z usług doświadczonego przewodnika górskiego, który poprowadzi Cię na szczyt.


Wypożyczalnie sprzętu skialpinistycznego

INTERSPORT RENT GALFYHorný Smokovec
Štrbské Pleso, Hotel Crocus
+421 52 478 14 02
+421 52 446 84 35
www.galfy.sk/pozicovna
PREMIERE SKI SCHOOLHorný Smokovec, Grand Hotel Bellevue+421 905 276 764www.premiere-group.sk
TATRY MOTIONTatranská Lomnica+421 911 403 697www.vt.sk


GÓRSKIE POGOTOWIE RATUNKOWE

Ważne i aktualne informacje na temat warunków ponujących w górach. Aktualna pogoda, ostrzeżenia, komunikaty lawinowe – przed wyjściem w góry warto sprawdzić warunki.
www.hzs.sk | www.laviny.sk | Pogotowie ratunkowe HZS: 18 300

Aplikacja mobilna GÓRSKIE POGOTOWIE RATUNKOWE
Android   iOS
• aktualne informacje na temat warunków ponujących w górach na wyciągnięcie ręki
• w razie problemów wezwie pomocNapisali o Tatrach

Przejdź do Facebooka

wunderschöne Landschaft und freundliche Menschen Dankeschön

Georg Horn

Great place!!!!!!!!!!!!!!!!!

Otto Katona

One of the most beautiful places! We keep coming back! Insider Tipp: Enjoying a meal at Restaurant Fortuna in Spisska Sobota! Small and totally unexpected, but they would deserve a michelin star or at least a falstaff voting

Miriam Bentfeld

bellissimo e perfetto per gira in famiglia

Giuseppe Ganci

This is the most gorgeous place - an undiscovered paradise with very reasonable prices. We had so much fun rowing a boat at Stary Pleso, hiking the mountains, and eating pierogi at the Grand Hotel Kempinski. The air was clean and you could see stars shining so brightly in the night sky. In the evenings, colorful thunderstorms would roll through and it was just so cozy. We had a wonderful and memorable family vacation here and will be back again.

Krysten Jenci

Megnifico....... beautiful mountains.... .. roads very good condition speechless....

Jacek Baca

Superb view!

Ilona Ilonciks

Nice place. Greatfull nature. Friendly People. I like it.

Kai Stamm

Отдых ........... Природа супер

Яна Рішко

Beautiful place with most beautiful views. Fantastic for active people who like hiking in the mountains.

Ela Sobota

Určite áno, na Slovensku je to naj čo Slovensko má

Patrik Draxler

Hoci sme stihli len Hrebienok, Beliansku jaskyňu, Bachledku a Štrbské pleso, boli sme nadšení a uchvátení. Prekrásna príroda, dobré služby, výborná strava a všade ochotný personál. Už teraz sa tešíme na ďalší pobyt! <3

Jaroslava Bašistová

Je to tam krásný 😁 hodný lidi a je to jen 7 hodin vlakem, super 😍

Zdenka Lébrová

Tatry su moja srdcovka a nech som kdekoľvek vzdy ma nabijú pozitívnou energiou a pozitívnym myslením. Stále mam usmev na tváři ako malé decko a v poslednej dobe mam stále stastie Aj na perfektne pocasie a skvělých ludi ❤️

Livia Laylla Lukacova

Tatry sú krásne a je tam čo obzerať veľmi sa nám tam páčilo, no pre zlé počasie sme všetko nestihli pozrieť tak určite sa tam ešte raz niekedy vrátime. Čo sa nám tam ale nepáčilo bolo parkovanie mali sme problém niekde zaparkovať, keďže tam bolo toľko veľa ľudí.

Lucia Raškovská

The most beautiful place I've ever seen before. I was astonished at this place. I will come back very soon.

Van Sinn

Kľud, pohoda, užili sme si to s rodinou. Poriadne. Hlavne kľud od ľudi-vorkoholikov, ktori sa stále len ponáhľajú a vlastne nič nemajú, lebo nikdy nikde neboli len práca, doma a nič iné. Nevedia si nič užiť, ani vlastný život, ani peniaze pre ktoré by si nechali prevŕtať koleno, len aby im nič neutieklo z účtu. Také chvíle su liekom na všetko. Ticho, pohoda.....na nezaplatenie

Ifbb Marek Leder

Nie nadarmo sa hovorí, že Tatry sú pýchou Slovenska. Krásne miesta, nádherné štíty a príroda.

Martin Lörinc

A hiker's paradise. Trails are nicely groomed and scenery glorious!

Kim Beaudet

Ve Vysokých Tatrách je vždy krásně. Se správnou partou dobrých lidí a dobře zvolenou trasou na výšlap není možné, aby člověk nebyl spokojen. S ubytováním jsme byli pokaždé maximálně spokojení.

Monika Marančáková

Krásně strávené jarní prázdniny. Lyžařské podmínky pro děti byly perfektní. Široké sjezdové tratě, přehledný terén, perfektní služby a moc příjemní lidé. Určitě se sem vrátíme.

Denisa Nováčková

Przepiękne góry, szlaki zachęcające do wędrówek, pozytywni ludzie słowem świetne miejsce na codzień jak i wakacje :)

Piotr Wróbel

Wypoczynek w Tatrach od południowej, słowackiej strony to jednak inne doświadczenia niż w powiecie nowotarskim. Łatwość dojazdu, brak korków, mało ludzi, brak wszechobecnych góralskich bud z wszelkim dobrem, cisza, spokój, swietnie przygotowane stoki, bardzo dobra infrastruktura w zakresie zakwaterowania typu pensjonat (z ciepła woda 24h). Oprócz tego fajni, przyjaźni ludzie.

Michał Frontczak