Krásy a zaujímavosti Vysokých Tatier sa nedajú spočítať ani na prstoch dvoch rúk. Aj napriek tomu sme pre vás vybrali desať prírodných krás, ktoré sa oplatí vidieť. Očaria vás svojou majestátnosťou.
K takýmto prírodným krásam určite patrí Belianska jaskyňa. Je jedinou sprístupnenou jaskyňou pre verejnosť. Nachádza sa v Kobylom vrchu nad Tatranskou kotlinou a je vyhlásená za národnú prírodnú pamiatku. Sprístupnili ju v roku 1882 a zo všetkých tatranských jaskýň má najbohatšiu kvapľovú (sintrovú) výzdobu. Z celkovej dĺžky jaskyne 3829 m je sprístupnených 1370. Zaujímavosťou je aj elektrické osvetlenie, ktoré bolo zavedené už v roku 1896.
Z krás, ktoré vytvorila príroda z vody, môžeme spomenúť Vodopád Skok a Kmeťov vodopád. Vodopád Skok „skáče“ v Mlynickej doline. Napája ho totiž potok Mlynica, ktorý padá z výšky 100 m, akoby skákal. Dĺžka samotného vodopádu je 25 m a je to najvodnatejší vodopád Vysokých Tatier. Prívlastok „naj“ obsahuje aj Kmeťov vodopád. Ten je zase najdlhší vodopád Vysokých Tatier. Jeho dĺžka je 80 m a nachádza sa v doline Nefcerka.
Históriu a prírodný charakter Tatier neodmysliteľne dotvárajú plesá. Najznámejším a najnavštevovanejším z pomedzi nich je Štrbské pleso. Taktiež je druhým najväčším na Slovensku a jeho krásu si môžete vychutnať nielen z brehu, ale aj z člna.
Ďalším z tejto kategórie prírodných úkazov je Veľké Hincovo pleso. Je najväčšie a zároveň najhlbšie karové jazero v slovenských Vysokých Tatrách. Leží v nadmorskej výške 1946 m s rozlohou 20,08 ha a hĺbkou 53 m. Nachádza sa v Hincovej kotline v hornej časti Mengusovskej doliny.
Dolinami nachádzajúcimi sa pod úpätiami hôr vedú turistické chodníky. Ak sa na ne vyberiete, neoľutujete. Ponúkajú množstvo panoramatických pohľadov, ktoré si skutočne vychutnáte. Jednou z nich je Kôprová dolina. Ide o 12 km dlhé územie s množstvom bočných dolín. Turistický chodník, ktorý nimi prechádza, vás prevedie prírodným bohatstvom. Zelenými lúkami, bohatými lesmi či brehom Kôprovského potoka. Prechádza aj cez Hlinskú dolinu do Vyšného Kôprovského sedla a do Mengusovskej doliny. Dostať sa môžete až na Kôprovský štít, ktorý sa týči nad dolinou spoločne s Kriváňom.
Kriváň je impozantný vrch západnej strany Vysokých Tatier s výškou 2494,7 m. n. m. Tvorí ho niekoľko hrebeňov, z ktorých sú pre turistov prístupné južný a juhozápadný.
Jedným z najznámejších vrchov Tatier je Lomnický štít. Taktiež je to druhý najvyšší vrch Slovenska. Vrchol pripomína trojhrannú pyramídu a siaha do výšky 2633,8 m. n. m. Popularitu získal vďaka visutej lanovke, ktorá k nemu vedie zo Skalnatého plesa. Vyjsť na neho môžete z Lomnického sedla, ale len v sprievode horského vodcu.
Trojicu dotvára Gerlachovský štít, ktorý je najvyšší vrch Tatier a celých Karpát. Jeho výška je 2654,4 m. n. m.
V desiatke „naj“ sa nachádza aj jedno zo sediel nazývané Sedielko. Je situované medzi Zadným Ľadovým štítom a Širokou vežou v nadmorskej výške 2 376 m. n. m. Je najvyššie položeným sedlom, ktoré spája Malú Studenú dolinu a Zadnú Javorovú dolinu. Prejsť ním môžete v oboch smeroch – zo Starého Smokovca alebo Tatranskej Javoriny.
Desiatku vybraných „naj“ uzatvára Stena Malého Kežmarského štítu, ktorá je najmohutnejšou skalnou stenou vo Vysokých Tatrách. Jej výška je 900 m a je ideálnym miestom pre horolezcov.