Bilancia letnej sezóny v Regióne Vysoké Tatry s červenými číslami
Oficiálne detailné dáta zo Štatistického úradu sú postupne publikované v týchto dňoch, z interných údajov a dát zo samospráv však možno vyhodnotiť letnú sezónu a uplynulé mesiace od začiatku roka.
Počet jednodňových návštevníkov v Regióne Vysoké Tatry síce v posledných mesiacoch pomaly rastie, ale stále sú tieto čísla ďaleko za počtami z minulého roku 2020, nehovoriac už o roku 2019, ktorý bol v doterajšej histórii CR v SR jednoznačne najlepší. V mesiaci jún 2021 bol počet jednodenných návštevníkov cca 160 tis., čo je pokles oproti roku 2020 o – 60%, v mesiac júl 2021 bol tento počet jednodenných návštevníkov cca 250 tis., čo je pokles oproti roku 2020 o – 50%.
Samosprávy vykazujú vo svojej evidencii aj údaje o počtoch prenocovaní aj za siedmy mesiac roku 2021, čím je možné porovnať tento údaj za celých sedem mesiacov roku 2021 a 2020. Za celú OOCR RVT bol tak počet prenocovaní za 7. mesiacov roku 2021 vo výške 308 133 prenocovaní, čo s rovnakým obdobím roku 2020 vo výške 665 892 prenocovaní predstavuje zatiaľ narastajúcim spôsobom pokles o – 53,73% a oproti roku 2019 vo výške 965 370 prenocovaní pokles až o – 68,08%.
Podľa dát dostupných za ucelených 7 mesiacov roka 2021 a s porovnaním s rokom 2020 je možné konštatovať, že predpokladaný:
– pokles počtu ubytovaných hostí v celom regióne o 45,04 % (približne
100tis ubytovaných hostí)
– pokles počtu prenocovaní kopíruje vyššie uvedený údaj, doterajšia
bilancia je – 43,95 %
– priemerná dĺžka ubytovania je 3,13 nocí, v roku 2020 to bolo 3,03 nocí.
„Protiepidemiologickými opatreniami vlády SR boli v posledných mesiacoch postihnuté najviac prihraničné regióny, vrátane nášho Regiónu Vysoké Tatry, a tak je návštevnosť zahraničných turistov v regióne nízka, predstavuje len 15% celkovej návštevnosti, pričom v roku 2020 to bolo 27% a v roku 2019 až 33%. Ukázalo sa to už v roku 2020, kedy sme tu mali prvú a druhú vlnu koronakrízy, kedy pricestovali menej zahraničných návštevníkov. Rok 2021 bol ešte horší tým, že od začiatku roku bol prakticky vo všetkých krajinách tvrdý lockdown, ktorý sa uvoľnil až ku koncu II. kvartálu, naviac Slovensko prijalo pomerne prísne opatrenia aj pre leto 2021 voči susedným krajinám, čo spôsobilo ešte ďalší výraznejší pokles návštevníkov zo zahraničia, „ konštatovala výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie Región Vysoké Tatry, Lucia Blašková
ROK 2019 – 617 404 návštev.
ROK 2020 – 358 125 návštev.
ROK 2021 – 166 050 návštev.
Na čele rebríčka sú domáci slovenskí turisti, ďalšie národnosti sú tradične – Česká republika, Poľsko a Maďarsko. Ostatné národnosti ostávajú naďalej skôr výnimkou. V prvých jesenných týždňoch bolo počuť cudzie jazyky v našich horách už častejšie, uvoľnenie opatrení pre očkovaných turistov aj zo zahraničia a zrušenie povinnej karantény pre nich sa už na návštevnosti odrazilo, štatistiky ešte k dispozícii nie sú a nie je predpoklad, že by vôbec dobiehali v počtoch uplynulé roky.
„Pokles návštevnosti zaznamenávame aj v tatranských informačných kanceláriách, proti roku 2020 – cca 25% za letné mesiace (cca 55% pokles oproti predpandemickým rokom). Avšak zmenil sa charakter návštevníkov, ktorí vyžadovali viac individuálny prístup a dlhšie venovanie sa, nakoľko sa často ocitli v Tatrách po prvýkrát,“ informovala Lenka Rusnáková, riaditeľka Združenia cestovného ruchu v Tatrách a tatranských TIKov. Takisto sme registrovali zvýšený počet návštevníkov, ktorí pred vysokohorskými túrami uprednostňovali miestne atrakcie, galérie, múzea a pod. Menšia návštevnosť sa tak časovo vyrovnala rovnakej pomoci zákazníkovi, ako tomu bolo v rokoch dávno pred ochorením COVID-19. Zo začiatku to bolo takmer 100% Slovákov, neskôr, po uvoľnení a najmä vyjasnení pravidiel začali prichádzať aj iné národnosti – podržali nás Česi, ale aj Poliaci, Nemci, Maďari a objavujú sa aj napr. Japonci či Francúzi,“ dodala Rusnáková.
„V popradskom aquaparku bol počas letnej sezóny veľký dopyt zo strany hotelových hostí a obsadenosť v týchto prevádzkach pozitívne prekvapila. Naopak v Aquaparku absentovali zahraniční návštevníci, ktorých bolo v regióne výrazne menej, čo sa prejavilo celkovým poklesom za letnú sezónu. Prekvapujúcim zistením na základe našich štatistík a iných štatistik, musíme konštatovať, že vysoké percento návštevníkov boli zaočkovaní alebo to boli ľudia, ktorí sú ochotní sa pravidelne testovať„ – doplnila bilanciu Ing. Lenka Chovancová, marketingová manažérka.
Pokles návštevnosti počas uplynulého leta zaznamenalo aj horské stredisko Vysoké Tatry. „Návštevnosť nedosiahla ani parametre uplynulého leta a to paradoxne aj napriek tomu, že počasie v lete bolo stabilnejšie ako pred rokom. Výrazne do toho zasiahol chaos s meniacimi sa podmienkami pre vstup do krajiny pre zahraničných návštevníkov na začiatku leta. Prišli sme takmer o všetku zahraničnú klientelu, čo výrazne ovplyvnilo celkovú návštevnosť našich horských stredísk, informoval Lukáš Brodanský z TMR.
„ Zhrnutie nielen letnej sezóny ale doterajších výkonov v našom regióne ukazuje výsledok, ktorý neprekvapil a bohužiaľ ani nepotešil. Vďační sme však, že celková bilancia zatiaľ ukazuje o niečo priaznivejší vývoj ako ten, ktorý sme na základe začiatku sezóny a vstupov predpokladali. Vzhľadom na aktuálne nastavenie COVID automatu, ktorý v čiernom stupni nedovoľuje ubytovanie v hoteloch panuje v regióne obava pred nastávajúcou zimou. Snažíme sa apelovať na príslušné inštitúcie aby s podnikateľmi naďalej komunikovali a hľadali riešenie, ďalšia zima bez týchto služieb je pre podnikateľov nie len nočnou morou ale dá sa povedať – neakceptovateľná. Prípravy na zimnú sezónu v našom horskom regióne, pre ktorý je nosným produktom lyžovačka a s tým spojené ubytovanie a wellness, už začali.
Veríme, že nájdeme cestu ako bezpečne poskytovať služby a vítať hostí v regióne, z prestriedania uplynulých ročných období kedy sme mohli aj nemohli poskytovať služby, rôznymi spôsobmi sa prispôsobovali aktuálnym vyhláškam a pravidlám, sme natrénovaní a najväčšiu inšpiráciu berieme zo zahraničných krajín, ktoré jedna za druhou ohlasujú postupné rušenie rôznych opatrení. My nechceme aby náš lyžiar odišiel do Rakúska, pretože mu nebudeme môcť vo Vysokých Tatrách poskytnúť plné služby. Chceme, aby sa ubytoval, najedol a užil si pravú zimu bezpečne a podporil trpiaci domáci cestovný ruch, „ uzavrela Lucia Blašková za Oblastnú organizáciu Región Vysoké Tatry.
Tlačová správa na stiahnutie v PDF formáte TU!