Cestovný ruch nezvyšuje čísla nakazených - Región Vysoké Tatry Tatranská lyžovačka Zimné výlety Za históriou regiónu Wellness a relax Rodina a zábava Gurmánstvo a emócie Navigovať Prehrať Zväčšiť * Mapa Galéria Počasie Webkamery Hľadať Rodina Cykloturistika Turistika Body Minus Plus Ubytovanie Vylety Enjoy icon

Kontaktný formulár

  • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Cestovný ruch nezvyšuje čísla nakazených

Cestovný ruch volá na poplach. Od januára covid opäť zastavil prevádzky cestovného ruchu a postavil ich neoprávnene na samý okraj spoločenského záujmu. Prieskum na reprezentatívnej vzorke hostí realizovaný v slovenských horách pritom potvrdil, že nákaza sa počas sviatočných pobytov prejavila len u 0,27% všetkých ubytovaných hostí nad 10 rokov. V praxi to znamená, že cestovný ruch za hrozivým nárastom nakazených vírusom Covid-19 zďaleka nie je a dôsledná, riadená kontrola a testovanie v prípade prevádzkovania stredísk sú lepšou a zodpovednejšou alternatívou ako žiadne kontroly, žiadne testovanie a kolabujúce prevádzky bez príjmov. Regióny apelujú na bezpečné opätovné otvorenie stredísk a ubytovacích zariadení.

Život na Slovensku vo veľkom meradle ochromila nákaza Covid-19 a aktuálny lockdown ničí aj posledné životaschopné prevádzky cestovného ruchu na Liptove a v Tatrách. Obrovský nárast nakazených aj mŕtvych, hroziaci kolaps zdravotného systému na Slovensku je absolútne neodškriepiteľný a upozorňuje celú spoločnosť, že niekde robí chybu. Ale prečo má byť za tento stav pranierovaný cestovný ruch, keď pobyt v prírode je nielen vítaný, ale dokonca odporúčaný? „Systém, ktorý bol nastavený ešte pred sviatkami bol tvrdý, ale prejavil sa ako veľmi funkčný a efektívny. Lyžiarske strediská aj ubytovacie zariadenia fungovali a využívať ich mohli len klienti so 72 hodín platným negatívnym covid testom. Všetci, ktorí ku nám na pobyty prišli boli testovaní ešte pred príchodom na ubytovacie zariadenie a po 72 hodinách museli opäť podstúpiť ďalšie testovanie, aby mohli v pobyte pokračovať. Hneď po ukončení prevádzky zariadení sme spoločne za oba naše tatranské regióny zozbierali informácie, vypracovali prieskum na reprezentatívnej vzorke ubytovaných hostí a ten hovorí jasnou rečou. Počas pobytu sa prejavila nákaza len u 0,27 percenta našich hostí na Liptove a vo Vysokých Tatrách. Bezpečne sa cítili naši hostia aj samotní poskytovatelia služieb. Tento model potvrdil svoje opodstatnenie a myslíme si, že bol výrazne lepšou alternatívou ako pohyb v strediskách cestovného ruchu a na svahoch v tomto období, teda bez akejkoľvek kontroly,“ zdôraznila riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková. Počet klientov, ktorí museli podľa prieskumu ukončiť pobyt v dôsledku nákazy Covid-19 u niektorého člena z ich bubliny predstavoval len 0,81%. Prieskum bol realizovaný na reprezentatívnej vzorke 5182 hostí a nákaza sa prejavila len u 14 osôb.

Svahy a ich okolie sú plné ľudí. Lockdown síce zastavil prevádzku ubytovacích zariadení a lyžiarskych stredísk, ale ľudia húfne prírodu navštevujú a využívajú svahy a ich okolie na skialpinizmus, sánkovanie, bežecké lyžovanie aj prechádzky. Aj minister zdravotníctva či hlavný hygienik svorne potvrdzujú, že pobyt v prírode je ideálny na podporu imunity, pričom treba dodržiavať rozostupy a používať rúška. Prevádzkovatelia cestovného ruchu apelujú, aby s použitím prísnych pravidiel spred konca roka, štát zvážil opätovné otvorenie lyžiarskych stredísk a ubytovacích zariadení a  priniesol na svahy kontrolu. Pohyb len testovaných ľudí umožní bezpečnejší, kontrolovaný pohyb v prírode ako aj prežitie ťažko skúšanému sektoru cestovného ruchu. „Ako vidno, tak horské strediská nie sú prázdne, len zostali bez kontroly. Veľké fabriky či obchodné reťazce fungujú a neboli donedávna povinné testovať svojich zamestnancov ani svojich klientov. Naše ubytovacie zariadenia a lyžiarske strediská tak robili a sú pripravené robiť to aj naďalej, ale musia dostať na svoju prácu zelenú od štátu. Čím sme my iní, že na nás platia odlišné pravidlá? Akvaparky sú od októbra zatvorené, reštaurácie tiež fungujú dlhodobo v obmedzenom režime a je zjavné, že s nárastom počtu ochorení nič nemali. To isté ukázali aj výsledky nášho prieskumu v ubytovacích zariadeniach. Chceli by sme opäť fungovať. Nám nejde o to, aby sme zarábali, našim prevádzkam ide o holé prežitie a udržanie zamestnanosti. Chceme pracovať, aj keď vieme, že to bude len v malom,“ zdôraznila riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Lucia Blašková.

Cestovný ruch už teraz výrazne obmedzil svoje kapacity. „Prechod cez naše hranice je obmedzený, vyžaduje sa testovanie a panujú aj obavy z cestovania. Len tieto tri atribúty znamenajú obrovský kapacitný prepad v našom sektore. Keby zariadenia v našich regiónoch opäť mohli navštevovať hostia a strediská lyžiari, tak dosiahnu maximálne 30 % svojich bežných kapacít,“ doplnila riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková. Toto prirodzené obmedzenie kapacity je však stále lepšia voľba ako mať úplne zatvorené ako teraz a spoliehať sa na nejakú podporu od štátu. Tá je momentálne oveľa potrebnejšia najmä v sektore zdravotníctva. Liptáci a Tatranci pripomínajú, že pobyt v prírode je určite lepší pre podporu imunity aj psychické zdravie ako bedákanie v nejakom v panelákovom byte. Aj homeoffice či dištančné vzdelávanie sa dá absolvovať príjemnejšie, napríklad v rámci pobytu na horách.

Ďalšia skúsenosť z obdobia Vianočných sviatkov a Silvestrovských pobytov sa týka denných návštevníkov hôr. To, že v okolí lyžiarskych stredísk boli zriadené platené odberové miesta, ktoré fungovali aj v čase absencie bežných mobilných odberových miest, teda počas sviatkov a víkendov, napomohli lyžiarske strediská odhaliť ďalších nakazených a tým ich vlastne prinútili zostať doma a ochrániť spoločnosť.

Komunita pracujúca v cestovnom ruchu nechce zľahčovať situáciu a uvedomuje si vážnosť situácie ohľadom pandémie, ale v cestovnom ruchu je zamestnaných v tatranských regiónoch viac ako 10 tisíc ľudí a ďalšie tisíce pracujú v pridružených službách a títo ľudia sú ohrození. Horské regióny Liptov a Vysoké Tatry vkladali do zimy veľké nádeje. Cestovný ruch je najviac postihnutým odvetvím nášho hospodárstva. Pokračovanie lyžiarskej sezóny je aj preto pre záchranu zamestnanosti v regiónoch absolútne kľúčový.

Zdroj fotografií: fotobanka OOCR Región Vysoké Tatry a TMR a.s.

Napísali o Tatrách

Prejsť na Facebook

wunderschöne Landschaft und freundliche Menschen Dankeschön

Georg Horn

Great place!!!!!!!!!!!!!!!!!

Otto Katona

One of the most beautiful places! We keep coming back! Insider Tipp: Enjoying a meal at Restaurant Fortuna in Spisska Sobota! Small and totally unexpected, but they would deserve a michelin star or at least a falstaff voting

Miriam Bentfeld

bellissimo e perfetto per gira in famiglia

Giuseppe Ganci

This is the most gorgeous place - an undiscovered paradise with very reasonable prices. We had so much fun rowing a boat at Stary Pleso, hiking the mountains, and eating pierogi at the Grand Hotel Kempinski. The air was clean and you could see stars shining so brightly in the night sky. In the evenings, colorful thunderstorms would roll through and it was just so cozy. We had a wonderful and memorable family vacation here and will be back again.

Krysten Jenci

Megnifico....... beautiful mountains.... .. roads very good condition speechless....

Jacek Baca

Superb view!

Ilona Ilonciks

Nice place. Greatfull nature. Friendly People. I like it.

Kai Stamm

Отдых ........... Природа супер

Яна Рішко

Beautiful place with most beautiful views. Fantastic for active people who like hiking in the mountains.

Ela Sobota

Určite áno, na Slovensku je to naj čo Slovensko má

Patrik Draxler

Hoci sme stihli len Hrebienok, Beliansku jaskyňu, Bachledku a Štrbské pleso, boli sme nadšení a uchvátení. Prekrásna príroda, dobré služby, výborná strava a všade ochotný personál. Už teraz sa tešíme na ďalší pobyt! <3

Jaroslava Bašistová

Je to tam krásný 😁 hodný lidi a je to jen 7 hodin vlakem, super 😍

Zdenka Lébrová

Tatry su moja srdcovka a nech som kdekoľvek vzdy ma nabijú pozitívnou energiou a pozitívnym myslením. Stále mam usmev na tváři ako malé decko a v poslednej dobe mam stále stastie Aj na perfektne pocasie a skvělých ludi ❤️

Livia Laylla Lukacova

Tatry sú krásne a je tam čo obzerať veľmi sa nám tam páčilo, no pre zlé počasie sme všetko nestihli pozrieť tak určite sa tam ešte raz niekedy vrátime. Čo sa nám tam ale nepáčilo bolo parkovanie mali sme problém niekde zaparkovať, keďže tam bolo toľko veľa ľudí.

Lucia Raškovská

The most beautiful place I've ever seen before. I was astonished at this place. I will come back very soon.

Van Sinn

Kľud, pohoda, užili sme si to s rodinou. Poriadne. Hlavne kľud od ľudi-vorkoholikov, ktori sa stále len ponáhľajú a vlastne nič nemajú, lebo nikdy nikde neboli len práca, doma a nič iné. Nevedia si nič užiť, ani vlastný život, ani peniaze pre ktoré by si nechali prevŕtať koleno, len aby im nič neutieklo z účtu. Také chvíle su liekom na všetko. Ticho, pohoda.....na nezaplatenie

Ifbb Marek Leder

Nie nadarmo sa hovorí, že Tatry sú pýchou Slovenska. Krásne miesta, nádherné štíty a príroda.

Martin Lörinc

A hiker's paradise. Trails are nicely groomed and scenery glorious!

Kim Beaudet

Ve Vysokých Tatrách je vždy krásně. Se správnou partou dobrých lidí a dobře zvolenou trasou na výšlap není možné, aby člověk nebyl spokojen. S ubytováním jsme byli pokaždé maximálně spokojení.

Monika Marančáková

Krásně strávené jarní prázdniny. Lyžařské podmínky pro děti byly perfektní. Široké sjezdové tratě, přehledný terén, perfektní služby a moc příjemní lidé. Určitě se sem vrátíme.

Denisa Nováčková

Przepiękne góry, szlaki zachęcające do wędrówek, pozytywni ludzie słowem świetne miejsce na codzień jak i wakacje :)

Piotr Wróbel

Wypoczynek w Tatrach od południowej, słowackiej strony to jednak inne doświadczenia niż w powiecie nowotarskim. Łatwość dojazdu, brak korków, mało ludzi, brak wszechobecnych góralskich bud z wszelkim dobrem, cisza, spokój, swietnie przygotowane stoki, bardzo dobra infrastruktura w zakresie zakwaterowania typu pensjonat (z ciepła woda 24h). Oprócz tego fajni, przyjaźni ludzie.

Michał Frontczak