Cestovný ruch sa naďalej potáca v červených číslach, sezóne pomohli aj rekreačné poukazy - Región Vysoké Tatry Tatranská lyžovačka Zimné výlety Za históriou regiónu Wellness a relax Rodina a zábava Gurmánstvo a emócie Navigovať Prehrať Zväčšiť * Mapa Galéria Počasie Webkamery Hľadať Rodina Cykloturistika Turistika Body Minus Plus Ubytovanie Vylety Enjoy icon

Kontaktný formulár

  • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Cestovný ruch sa naďalej potáca v červených číslach, sezóne pomohli aj rekreačné poukazy

Nárast ubytovaných hostí počas letných mesiacov krivku prepadu  mierne vyrovnal, avšak jesenné mesiace priniesli krutú realitu do prevádzok vo Vysokých Tatrách i na Liptove. Pomôcť by mohli aj rekreačné poukazy.

Podľa údajov zo Štatistického úradu SR narástol počet hostí v ubytovacích zariadeniach predovšetkým vďaka návštevníkom zo Slovenska.  Oblastné organizácie vo Vysokých a na Liptove uskutočnili prieskum medzi ubytovateľmi aj u respondentov z radov verejnosti  s cieľom zistiť motív ich rozhodovania pre trávenie dovolenky na Slovensku. Podľa výsledkov ankety sa zdá, že hotelierom v týchto regiónoch výrazne pomáhajú aj rekreačné poukazy.

75 % respondentov uviedlo,  že o možnosti využívania rekreačných poukazov vedia, zhruba 18 % zúčastnených však nepozná detaily  akým spôsobom tento benefit použiť. Z dopytovanej vzorky viac ako 79 % opýtaných má možnosť preplatenia poukazu v zamestnaní, a 56 % tento bonus v poslednom roku aj využilo. Najviac poukazov bolo uplatnených na pobyty v hoteloch,  3,6 % využití tvorili letné detské tábory a iba 0,61 % boli lyžiarske výcviky, čo mohlo byť spôsobené aj pandemickou situáciou.

Zhruba 88 % opýtaných potvrdilo, že je pre nich rekreačných poukaz zaujímavým benefitom,  asi  3,4 % uvádza, že zamestnávateľ poskytuje bonusy v inej forme.

Prieskum medzi ubytovateľmi tiež hovorí jasnou rečou. Vo Vysokých Tatrách podľa prieskumu poskytuje možnosť využívania rekreačných poukazov takmer 98 % ubytovateľov, tento údaj je totožný aj s údajmi z Liptova. Viac ako 50 % z nich uvádza, že vďaka poukazom návštevnosť ich zariadení stúpla a podiel využitých poukazov na celkovom ubytovaní  bol do 30 %.  Na Liptove zaznamenali ešte o niečo priaznivejší vývoj, kedy 60 % ubytovateľov potvrdilo nárast hostí vďaka poukazom a ich využívanie v ubytovacích kapacitách je viac ako 54 % z celkového podielu hostí. Ubytovateľov prekvapuje  tiež nedostatočná komunikácia zo strany štátu smerom k zamestnancom, že je tu stále možnosť dovolenkovať na Slovensku výhodnejšie.

V oboch regiónoch vyše 80 % hotelierov súhlasí, že rekreačné poukazy by mali ostať zachované ako nástroj odmeňovania pre zamestnancov a zároveň podpora domáceho cestovného ruchu. Hotelieri však poznamenávajú aj fakt, že je potrebné venovať sa aj ďalším možnostiam, aby tieto poukazy neostali jedinou možnosťou pre cestovný ruch na Slovensku.

Zatiaľ čo sa epidemiologická situácia zhoršuje,  ubytovatelia sa sťažujú na to, že COVID automat pre nich neplatí, a v čiernej farbe automatu nebudú môcť poskytovať svoje služby paradoxne ani zaočkovaným hosťom.

„Zaočkovanosť a poskytovanie služieb je dlhodobá téma, ktorú podnikatelia v cestovnom ruchu predkladajú , aby sa ňou príslušné inštitúcie zaoberali, avšak zatiaľ bez reakcie. Pred zimnou témou je horúca otázka aj udržanie otvorených hraníc pre zaočkovaných turistov zo zahraničia“ konštatovala výkonná riaditeľka OOCR Región Liptov, Darina Bartková.

„Štát nepočúva prosby hotelierov, aby sa ubytovanie mohlo hosťom poskytovať aj v čiernej farbe, s dodržaním prísnych opatrení či limitov, a pritom zrejme nemá dosť financií na kompenzácie obrovských strát, ktoré každým dňom narastajú. Veríme preto, že minimálne nedôjde k zmene režimu rekreačných poukazov, ktoré sú v súčasnosti jedným z nosných pilierov pre ubytovateľov, zároveň je na stole aj téma zníženia DPH pre gastro segment . V tejto ťažkej dobre by tieto nástroje mohli priniesť čiastočné oživenie pre tento sektor“ uzavrela túto tému výkonná riaditeľka OOCR Región Vysoké Tatry, Lucia Blašková.

Zahraniční turisti, ktorí tvoria pre Vysoké Tatry a Liptov výraznú časť návštevnosti , vypadli v roku 2021 takmer úplne. Hoci režim na hraniciach sa mierne uvoľnil,  nad prichádzajúcou zimnou sezónou stále visí veľký otáznik. Lyžiarske strediská otvorené i v čiernej farbe, ale bez ubytovania?  Po poslednej zimnej sezóne je tento scenár pre podnikateľov nepredstaviteľný,  zhodli sa zástupcovia oboch organizácií.

Napísali o Tatrách

Prejsť na Facebook

wunderschöne Landschaft und freundliche Menschen Dankeschön

Georg Horn

Great place!!!!!!!!!!!!!!!!!

Otto Katona

One of the most beautiful places! We keep coming back! Insider Tipp: Enjoying a meal at Restaurant Fortuna in Spisska Sobota! Small and totally unexpected, but they would deserve a michelin star or at least a falstaff voting

Miriam Bentfeld

bellissimo e perfetto per gira in famiglia

Giuseppe Ganci

This is the most gorgeous place - an undiscovered paradise with very reasonable prices. We had so much fun rowing a boat at Stary Pleso, hiking the mountains, and eating pierogi at the Grand Hotel Kempinski. The air was clean and you could see stars shining so brightly in the night sky. In the evenings, colorful thunderstorms would roll through and it was just so cozy. We had a wonderful and memorable family vacation here and will be back again.

Krysten Jenci

Megnifico....... beautiful mountains.... .. roads very good condition speechless....

Jacek Baca

Superb view!

Ilona Ilonciks

Nice place. Greatfull nature. Friendly People. I like it.

Kai Stamm

Отдых ........... Природа супер

Яна Рішко

Beautiful place with most beautiful views. Fantastic for active people who like hiking in the mountains.

Ela Sobota

Určite áno, na Slovensku je to naj čo Slovensko má

Patrik Draxler

Hoci sme stihli len Hrebienok, Beliansku jaskyňu, Bachledku a Štrbské pleso, boli sme nadšení a uchvátení. Prekrásna príroda, dobré služby, výborná strava a všade ochotný personál. Už teraz sa tešíme na ďalší pobyt! <3

Jaroslava Bašistová

Je to tam krásný 😁 hodný lidi a je to jen 7 hodin vlakem, super 😍

Zdenka Lébrová

Tatry su moja srdcovka a nech som kdekoľvek vzdy ma nabijú pozitívnou energiou a pozitívnym myslením. Stále mam usmev na tváři ako malé decko a v poslednej dobe mam stále stastie Aj na perfektne pocasie a skvělých ludi ❤️

Livia Laylla Lukacova

Tatry sú krásne a je tam čo obzerať veľmi sa nám tam páčilo, no pre zlé počasie sme všetko nestihli pozrieť tak určite sa tam ešte raz niekedy vrátime. Čo sa nám tam ale nepáčilo bolo parkovanie mali sme problém niekde zaparkovať, keďže tam bolo toľko veľa ľudí.

Lucia Raškovská

The most beautiful place I've ever seen before. I was astonished at this place. I will come back very soon.

Van Sinn

Kľud, pohoda, užili sme si to s rodinou. Poriadne. Hlavne kľud od ľudi-vorkoholikov, ktori sa stále len ponáhľajú a vlastne nič nemajú, lebo nikdy nikde neboli len práca, doma a nič iné. Nevedia si nič užiť, ani vlastný život, ani peniaze pre ktoré by si nechali prevŕtať koleno, len aby im nič neutieklo z účtu. Také chvíle su liekom na všetko. Ticho, pohoda.....na nezaplatenie

Ifbb Marek Leder

Nie nadarmo sa hovorí, že Tatry sú pýchou Slovenska. Krásne miesta, nádherné štíty a príroda.

Martin Lörinc

A hiker's paradise. Trails are nicely groomed and scenery glorious!

Kim Beaudet

Ve Vysokých Tatrách je vždy krásně. Se správnou partou dobrých lidí a dobře zvolenou trasou na výšlap není možné, aby člověk nebyl spokojen. S ubytováním jsme byli pokaždé maximálně spokojení.

Monika Marančáková

Krásně strávené jarní prázdniny. Lyžařské podmínky pro děti byly perfektní. Široké sjezdové tratě, přehledný terén, perfektní služby a moc příjemní lidé. Určitě se sem vrátíme.

Denisa Nováčková

Przepiękne góry, szlaki zachęcające do wędrówek, pozytywni ludzie słowem świetne miejsce na codzień jak i wakacje :)

Piotr Wróbel

Wypoczynek w Tatrach od południowej, słowackiej strony to jednak inne doświadczenia niż w powiecie nowotarskim. Łatwość dojazdu, brak korków, mało ludzi, brak wszechobecnych góralskich bud z wszelkim dobrem, cisza, spokój, swietnie przygotowane stoki, bardzo dobra infrastruktura w zakresie zakwaterowania typu pensjonat (z ciepła woda 24h). Oprócz tego fajni, przyjaźni ludzie.

Michał Frontczak