Jesenné rátanie kamzíkov prinieslo potešujúce výsledky

Tatranská Lomnica, (30. októbra 2024)

V skorých ranných hodinách v utorok 22. októbra vyrazili opäť zamestnanci Správy TANAP-u a dobrovoľníci do terénu. Účel bol jasný, jesenné sčítanie kamzičej zveri.

Početnosť tohto druhu sa zisťuje v teréne na jar a druhýkrát v roku v jesenných mesiacoch. Deje sa tak vždy počas jedného dňa na slovenskej a na poľskej strane Tatier súčasne. Pri jesennom sčítaní na území Tatranského národného parku pomáhali aj zástupcovia Horskej záchrannej služby, Štátnej ochrany prírody SR, Lesov mesta Spišská Belá či Lesov mesta Kežmarok a ďalších nadšencov prírody. Aj vďaka ich účasti a záujmu dobrovoľníkov sme schopní monitorovať územie parku detailnejšie a získané dáta sú presnejšie. Spolu obsadilo slovenské horské doliny viac ako 70 „rátačov“.

„Údaje z jarného sčítania mohli vyvolať dojem sklamania. V období jari teploty a charakter počasia už pripomínajú leto. Kamzíky sa pred vysokou teplotou skrývajú. Vyhľadávajú tienisté miesta, ktoré sú častokrát skryté pred zrakom človeka. Mláďatá je niekedy veľmi ťažké spozorovať. Preto aj pri sčítaní sú výsledky skreslené a neodrážajú skutočný stav populácie. Naopak, výsledky z jesenného rátania sa už približujú svojimi hodnotami k reálnym stavom kamzičej zveri u nás a v Poľsku. Stav populácie kamzíka tatranského vrchovského môžeme považovať za stabilný a priaznivý. Teraz je pred nami výzva na udržanie populácie a zlepšovanie stavu biotopov pre tento druh. Ak by sa mal zopakovať stav z konca 90. rokov minulého storočia, keď klesol počet jedincov pod 300 jedincov, mohlo by to znamenať zánik druhu. Každým znížením početnosti sa genofond oslabuje a tým aj schopnosť prežitia a odolávania rôznym chorobám, baktériám a iným hrozbám,“ zhodnotila stav kamzičej populácie Erika Feriancová zoologička Správy TANAP-u.

Rekordy z rokov 2014 a 2016, kedy bolo počas jarného sčítania narátaných zhodne 1232 jedincov síce pokorené neboli, ale čísla sú vyššie ako v novembri 2023, keď do aplikácie bolo zaznamenaných 926 kamzíkov. Celkový počet jedincov zaznamenaných počas 22. októbra je 949. Na slovenskej strane Tatier bolo pozorovaných 637 kamzíkov. Poliaci na svojom území zaznamenali celkom 312 jedincov. Absolútny rekord si stále drží jeseň roku 2018, vtedy sme zaznamenali až 1431 jedincov. Tohtoročné jesenné sčítanie nebolo bohaté na zaujímavosti. Azda jedinou je, že počas celého dňa boli pozorované len tri medvede hnedé. Všetky vo Važeckej doline.

„Pri sčítaní kamzíkov však treba počítať s určitými odchýlkami, keďže ide o živé tvory, nie o materiál na sklade, a ich sčítanie prebieha vo vysokohorskom ťažko prístupnom prostredí, kde môžu byť pre monitorovateľov často podmienky náročné. Napriek týmto výzvam sa snažíme o čo najpresnejšie údaje. Súčasná populácia kamzíkov je stabilná, čo je pre nás dobrá správa, avšak naša vízia je dlhodobo dosiahnuť nárast počtu kamzíkov. Radi by sme videli, aby sa ich populácia rozrástla a prosperovala, čo by bolo znakom zdravého a vyváženého ekosystému,“ vysvetlila Erika Feriancová.

Zatiaľ čo jarné sčítanie je zamerané na prírastky mláďat, jesenné mapuje celkový stav a početnosť populácie jedného z tatranských endemitov kamzíka vrchovského tatranského. Spolupráca s Tatrzańskim Parkom Narodowym v Poľskuje mimoriadne dôležitá. Bez spoločného sčítania by výsledky neboli objektívne a dáta z nich by mali malú výpovednú hodnotu. Je potrebné si uvedomiť, že tatranská príroda nepozná hranice a tým pádom aj zver sa pohybuje po oboch stranách pohoria. V Tatrách žijú vzácne druhy, ktoré sa už v iných horských oblastiach sveta nevyskytujú, jedným z nich je práve kamzík.

Zdroj: Správa Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici

Podujatia v Tatrách