Putovanie za históriou tatranských osád

Spríjemníte si pobyt vo Vysokých Tatrách na Putovaniach za históriou tatranských osád. Putovania za históriou sú ideálne na obohatenie vášho pobytu vo Vysokých Tatrách alebo ako oddychová aktivita medzi náročnejšími túrami v horách.

Spoznajte bohatú históriu Tatier, fascinujúce pamiatky a zaujímavostí, o ktorých ste možno vôbec netušili spolu s našou profesionálnou turistickou sprievodkyňou, ktorá vás prevedie po najznámejších tatranských osadách počas kultúrno-historickej prechádzky.

Naše mesačné putovania začínajú vždy na východe, v malebnej osade Tatranská Lomnica, a pokračujú cez Dolný a Horný Smokovec. Nasledujúce víkendy nás zavedú do Nového a Starého Smokovca a svoju cestu zakončíme vo Vyšných Hágoch a na Štrbskom Plese. Tieto 6 okruhov opakujeme po celý rok, bez ohľadu na počasie, s výnimkou mesiacov apríl a november.

Každá prehliadka trvá približne 2 hodiny a zahŕňa niekoľko zastávok, kde sa dozviete zaujímavé informácie o histórii a zaujímavosti o Vysokých Tatrách. V letnej sezóne rozširujeme ponuku o špeciálne prehliadky. prípadne v čase významného výročia alebo udalosti.

Kultúrno-turistické prechádzky sú bezplatné a otvorené pre všetkých – deti aj dospelých. S našou sprievodkyňu sa určite dozviete mnoho zaujímavých faktov a objavíte krásy Tatier z úplne novej perspektívy.

Nezmeškajte túto jedinečnú príležitosť spoznať tajomstvá Tatier! Tešíme sa na vás na našich prehliadkach!


Čo sa dozviete počas prehliadok?

Tatranská Lomnica               

Miesto stretnutia: vlaková stanica Tatranskej elektrickej železnice (TEŽ)

Tatranská Lomnica bola to prvá štátna osada založená vtedajším ministrom pôdohospodárstva Andrásom Bethlenom v roku 1892. Zároveň bola aj poslednou osadou, ktorá vzniká v 19. storočí, a keďže bola štátna, dostala Lomnica ako prvá vlakové spojenie s Popradom. Neskôr v roku 1911 bola vybudovaná aj zastávka električky. Dejiny osady sa začínajú písať s postavením prvého hotela Lomnica, avšak na jej území stáli už v tom čase tri staršie budovy. V roku 1881 postavili malú horáreň, ktorá stojí dodnes a bola pravdepodobne bydliskom pani Čenkovej, ktorá inšpirovala Fraňa Kráľa k napísaniu diela Čenkovej deti. Naše putovanie vedie od Hotela Lomnica cez kúpeľný park z konca 19. storočia vysadeného ako sústavu chodníčkov, ktoré spájali šľachtické letohrádky, kúpeľný dom a tzv. Kuczmanov bazár. Väčšinu stavieb, ktoré stoja dodnes, staval Gedeon Majunke, rodák zo Spišskej Soboty. Neskôr na kopci nad parkom v roku 1905 vzniká Grandhotel Praha.Vedľa Grandhotela nájdeme aj údolnú stanicu lanovky na Skalnaté pleso, ktorej stavba začala v roku 1937 a jej projektantom bol Dušan Jurkovič. Posledné objekty na našej ceste sú letohrádky uhorskej šľachty v severnej časti osady, dva kostoly, hotel Morava a nakoniec skokanské mostíky.


Dolný a Horný Smokovec

Miesto stretnutia: drevený kostol v Dolnom Smokovci

Tie dve osady sme spojili, lebo nie sú veľmi veľké a zároveň ponúkajú zažiť na našej prehliadke rýchle prevýšenie. Dolný Smokovec začína svoje dejiny písať v roku 1881 a ako jediná osada neleží na Ceste slobody. Založil ho učiteľ Jozef Bohuš, ktorý chcel vybudovať osadu pre žiakov a študentov, ktorí v tom čase chodili na výlety do Tatier. Vzhľadom k nedostatku financií svoj rozostavaný zrub o rok na to predal Kežmarskej bankovej účastinnej spoločnosti a tá celú osadu dostavala. Poslednou stavbou bol práve rímsko-katolícky kostol, pri ktorom sa stretávame. Návštevníkov v Dolnom Smokovci prekvapí minerálny prameň, ktorý kedysi nazývali varič krúp. Naša ceste vedie stúpaním do Horného Smokovca, ktorý vzniká postupným budovaním súkromných sanatórií a penziónov v roku 1926 postavením Vily Vlasta. Pôvodný názov osady bol Pekná vyhliadka a to sa zmenilo až v roku 1938. Naše putovanie končíme pri funkcionalistickom Grandhoteli Bellevue a oproti stojacou secesnou budovou z roku 1911, ktorá dodnes slúži ako výmenníková stanica pre tatranské električky.


Nový Smokovec

Miesto stretnutia: Biely evanjelický kostol

V tejto osade začíname netradične, v interiéri kostola, kde vám úvodné slovo prednesie miestny evanjelický farár pán Pavol Kušnír. Následne navštívime aj hrobku zakladateľa osady Mikuláša Szontagha, ktorá sa nachádza pod kostolom. Ďalej pokračujeme po stopách rodiny Szontaghovcov v exteriéri osady. Prvá kúpeľná budova, ktorú dal postaviť v roku 1875, čo je aj rok založenia osady, sa dnes nazýva Branisko I. V Novom Smokovci sa nachádza prvá zimná budova v Tatrách, keďže Szontagh bol aj propagátorom zimnej liečby. Keď v roku 1899 zakladateľ osady zomrel, nachádzalo sa v Novom Smokovci 38 objektov, 26 z nich tvorilo komplex liečebných budov a zvyšok boli letohrádky. V roku 1909 prevzal osadu syn Mikuláš Szontagh ml. a pokračuje jej rozširovaním. Jeho odvážny projekt Grandhotela z roku 1917 nakoniec prevezme Všeobecný penzijný ústav v Prahe a dostavia tento objekt v roku 1925, medzi miestnymi známy ako Penzák. Z predaja rozostavaného grandhotela Szontagh ml. postavil menšiu budovu Palace. Obe projektoval bratislavský architekt Milan Michal Harminc. Na ceste za históriou až ku koncu osady na nás čakajú početné letohrádky uhorskej šľachty, ktoré končia vilou Iskra pri stanici Sibír.


Starý Smokovec

Miesto stretnutia: Tatranská informačná kancelária

Táto osada je najstaršia a jediná založená v 18. storočí, presne 1793, majiteľom týchto pozemkov Štefanom Csákym. Takmer 80 rokov to bola jediná osada vo Vysokých Tatrách a dlho niesla názov bez prívlastku, iba Smokovec. Vznikla pri kyslých prameňoch, ktoré sa kedysi využívali aj na hydroliečbu. Svoj prvý veľký rozmach zaznamenal Smokovec za čias nájomcu Jána Juraja Rainera a jeho manželky Alžbety. Na našej prechádzke budeme ochutnávať aj smokoveckú kyselku, uvidíme najstaršie budovy nielen Smokovca, ale aj celých Tatier. Pôjdeme po stopách Hoepfnerovcov, pápeža Jána Pavla II. i po stopách kráľovnej Alžbety II. Dozviete sa odkiaľ sa vzalo slovenské pomenovanie osady Smokovec, i jeho nemecký variant Schmeks a maďarský Tatrafūred. Starý Smokovec a Poprad boli v roku 1908 spojené električkami, ktoré premávajú dodnes. V tom istom roku začína premávať aj pozemná lanová dráha na Hrebienok. Popri najstaršom Grandhoteli Starý Smokovec z roku 1904 sa presunieme k najstaršiemu miestu osady, kde stoja dve z najstarších budov: kaplnka Panny Márie Lurdskej a Vila Flóra. V Starom Smokovci pôsobil aj prvý fotograf Tatier Karol Divald, ktorého expozíciu si môžete pozrieť v Múzeu tatranskej kinematografie a fotografie, kde naše putovanie zakončíme v retro kine.


Vyšné Hágy

Miesto stretnutia: vlaková stanica TEŽ Vyšné Hágy

Vyšné Hágy pôsobia prvým dojmom možno dosť nezaujímavo, ale skoro všetkých návštevníkov na našich prehliadkach prekvapia. Mnohí netušia, že sa tu nachádza zámok kniežaťa Hohenloheho, najvyššie položená základná škola na Slovensku, najvyššie položený tunel na Slovensku, a že sa tu odohrával aj najväčší volejbalový turnaj v strednej Európe pod holým nebom. Väčšina pozná Vyšné Hágy kvôli Národnému ústavu tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie, ktorý sa tu začal stavať v roku 1934 a svojho času bol takisto najväčším takýmto ústavom v strednej Európe. Na tejto prehliadke sa dozviete, že Vyšné Hágy založil František Mariássy v roku 1890, neskôr ich predal už spomínanému Hohenlohovi a jeho synovec, dedič celého majetku, ich zas predal už Československej republike. V súčasnosti je osada hlavne osídlená domácimi obyvateľmi a turisti sem zavítajú zriedkakedy, keďže tu nie žiaden hotel, žiadna reštaurácia, iba pár privátnych apartmánov. Z Vyšných Hágov vedie jediná turistická cesta, žltá značka na Batizovské pleso.


Štrbské Pleso

Miesto stretnutia: vlaková stanica TEŽ, perón, zadný vchod

Najvyššie položená osada na našich putovaniach, ktorá púta návštevníkov hlavne kvôli plesu, ktoré dotvára úplne inú atmosféru ako v ostatných osadách, kde plesá nie sú. Jazero je druhé najväčšie na slovenskej strane Tatier, jeho obvod je 2,2 km a hĺbka miestami až 28 metrov. Osadu založil Jozef Szentiványi v roku 1872 a teda môžeme ju považovať za druhú v poradí hneď za Starým Smokovcom. Szentiványiho výstavba sa uskutočňovala len na brehoch jazera a keď sa začína v roku 1896 s prevádzkou „zubačky“ je logicky stanica vlaku postavená tiež hore pri plese. V súčasnosti tam už nestojí, ostala len bývalá stanica električky, ktorá začala na Pleso premávať v roku 1912.  Najväčší rozmach zažila osada v roku 1970, kedy sa tu konali Majstrovstvá sveta. Neboli to však prvé ani jediné preteky, ktoré Štrbské Pleso hostilo. Jednými z prvých boli armádne preteky v roku 1899, Majstrovstvá Európy v ľadovom hokeji v roku 1925, preteky FIS-u už v roku 1935 a mnohé ďalšie. Na ceste od stanice k jazeru sa pristavíme aj pri budove telekomunikácii odkiaľ Československá televízia vysielala prvý krát vo farbe a ďalšie krajiny sveta odtiaľ vysielali priame prenosy zo spomínaných Majstrovstiev sveta.


Špeciálne prehliadky

Každý rok sa snažíme priniesť okrem týchto základných 6 okruhov, aj niečo špeciálne. Pri príležitosti zimnej olympiády v Pekingu v roku 2022 sme organizovali prehliadky zamerané na zimné športy vo Vysokých Tatrách. V roku 2023 mal výročie narodenia i úmrtia zakladateľ sanatória v Tatranskej Polianke Dr. Michal Guhr ml., tak sme prispeli k oslavám aj špeciálnou prehliadkou tejto osady. Rovnako to bol rok 100. výročia pobytu básnika Jiřího Wolkera v Polianke, a tak sme mu tiež venovali nejakú časť našej prechádzky.

Pre veľký záujem návštevníkov sme zaradili aj špeciálnu prehliadku Tatranských Matliarov, kde sa napríklad liečili spisovatelia Franz Kafka a Fraňo Kráľ. Matliare boli v minulosti známe viac ako nemecká a maďarská osada a mnohí si ju spájajú aj s vojenskými liečebnými barakmi. Zároveň by sme mohli povedať, že je takou hraničnou osadou medzi Vysokými Tatrami a Belianskymi Tatrami.

Najvýchodnejšia a najnižšie položená osada Tatranská Kotlina má tiež svoje čaro a plánujeme ju takisto zahrnúť ako špeciálnu prehliadku. Už len z toho dôvodu, že je to východiskové miesto k jedinej sprístupnenej jaskyni v Tatrách, Belianskej jaskyni. Kotlina má samozrejme aj bohatú históriu, ktorá sa spája s neďalekým mestom Spišská Belá a obcami Ždiar či Lendak.

V prípade záujmu väčších skupín – nad 20 osôb prosíme o nahlásenie počtu osôb sprievodkyni na t.č. +421 949 202 493 alebo na ivafigova@gmail.com.

Prehliadky sú realizované s finančnou podporou Ministerstva cestovného ruchu a športu Slovenskej republiky.

Podujatia v Tatrách