Zima bude ťažkou skúškou, chceme v nej obstáť – odkazujú Liptov i Vysoké Tatry - Región Vysoké Tatry Tatranská lyžovačka Zimné výlety Za históriou regiónu Wellness a relax Rodina a zábava Gurmánstvo a emócie Navigovať Prehrať Zväčšiť * Mapa Galéria Počasie Webkamery Hľadať Rodina Cykloturistika Turistika Body Minus Plus Ubytovanie Vylety Enjoy icon

Kontaktný formulár

  • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Zima bude ťažkou skúškou, chceme v nej obstáť – odkazujú Liptov i Vysoké Tatry

Zimná sezóna začína na Liptove a vo Vysokých Tatrách vždy začiatkom decembra, ale tá pravá top sezóna je obdobie pred koncom roka. Vianočné sviatky a vstup do nového roka chce verejnosť prežívať v spojitosti so snehom. Lyžovačka je aj preto prirodzenou súčasťou trávenia voľných dní. Budú Slováci lyžovať doma? Alebo budú nútení vycestovať do iných lyžiarskych destinácií? Vysoké Tatry a Liptov sa chystajú zabojovať o lyžiarov. Chcú pracovať a aktuálny „neruch“ v cestovnom ruchu hodlajú pretaviť do spustenia lyžiarskej sezóny s cieľom vrátiť sa k pravej podstate lyžovania. Prirodzene s rešpektovaním ochrany zdravia návštevníkov aj samotných poskytovateľov služieb.

Presne o mesiac zasadne majorita Slovákov k štedrovečernému stolu. To, v čom sa zmieta celý svet, je nespochybniteľné a práve tieto Vianoce budú iné ako veľká väčšina pred nimi. Už teraz je jasné, že slovenské hory s najväčšou pravdepodobnosťou prídu o zahraničnú klientelu, ktorá tiež zvykne tráviť prelom rokov na tunajších kopcoch. Zostanú lyžovať doma aspoň Slováci? „Výpadok v počte prenocovaní v ubytovacích zariadeniach budeme počítať v desiatkach tisícov. Veď len v decembri minulého roku navštívilo Liptov viac ako 15 tisíc zahraničných návštevníkov, ktorí tu strávili minimálne 3 až 8 osobonocí a predstavovali bezmála polovicu návštevníkov nášho regiónu v tomto období. Liptov chce obstáť a zabojovať aspoň o priazeň Slovákov, pre ktorých je december na horách a na lyžiach tiež synonymom pravej bielej zimy,“ zdôraznila riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková. Nateraz bohužiaľ absentujú pravidlá fungovania lyžiarskych stredísk, čo postihuje tatranské regióny vo všeobecnosti.

Cestovný ruch vytvárajú ľudia. Jednak sú to hostia a na druhej strane tí, ktorí služby poskytujú. Horské regióny na severe Slovenska nemajú významnejší priemysel a zamestnávateľa ako práve cestovný ruch. Turizmus tu vytvára živobytie obrovskému množstvu drobných poskytovateľov služieb, či už v podobe ubytovacích zariadení – hotelov, ale najmä privátov, chát či rodinných penziónov. Pripočítať však treba napríklad aj požičovne lyžiarskeho výstroja, servisy, wellnessy, predajne upomienkových predmetov, poskytovateľov gastro služieb od malých bufetov, pekární či predajní tradičných výrobkov až po reštaurácie. Živoria aj poskytovatelia ďalších menších atrakcií či agentúry.

„My bojujeme spolu s našimi kmeňovými zamestnancami o prežitie. V tomto roku sme fungovali v normálnom režime len v januári a vo februári, leto nebolo zlé, ale nepodarilo sa nám dosiahnuť ani čísla z minulého leta. Zvyšok tohto roka po dnešné dni, to je čistá strata. Napriek tomu držíme ľudí, splácame úvery a veríme, že sa rozbehne lyžovačka a bude nám umožnené robiť to, čo vieme najlepšie, teda poskytovať naše služby. Ak by sme nemohli pracovať od Vianoc do Troch kráľov, tak si za tieto dni pripíšeme výpadok v tržbách rovnajúci sa viac ako jednej tretine tržieb za celú zimnú sezónu. To sú všetko peniaze, ktoré nám budú chýbať. Peniaze, z ktorých žijú naše rodiny a rodiny našich zamestnancov. Pre nás bude najlepším vianočným darčekom čo najskoršie otvorenie lyžiarskej sezóny, od ktorej sme v zime závislí a možnosť privítať v našich prevádzkach aspoň slovenských hostí,“ povedal majiteľ koliby Strachanovka v Liptovskom Jáne Ján Strachan.

Top lyžiarsky rezort na Slovensku hlási návrat k samotnej podstate lyžovania. „Zdravie je najdôležitejšie a práve šport v prírode môže byť cesta ako ho v tejto ťažkej dobe podporiť. Zábava na svahu, na akú sme boli zvyknutí v minulých rokoch, dostáva od nás červenú. Túto zimu to bude najmä o športe a lyžovaní ako takom a o rešpektovaní ochrany zdravia. Lyžovanie je prírodný šport a tentokrát budú musieť aj naši hostia strpieť obmedzenia najmä v gastro prevádzkach či uzatvorené bary a party kluby. Od septembra pracujeme s odborníkmi a štátnymi inštitúciami na návrhu prevádzkového semaforu, máme pripravený plán bezpečnej prevádzky pre lyžiarske rezorty, vrátane veľkého množstva opatrení aj nad rámec existujúcich predpisov. Skipasy máme bezkontaktné, odporúčame návštevníkom, aby si ich kupovali dopredu online a chystáme sa tiež regulovať pohyb lyžiarov už od parkovísk, tak aby nedochádzalo k zbytočnému zgrupovaniu sa. Prekrytie horných a dolných dýchacích ciest je pre lyžiarov síce samozrejmosťou, ale v nadchádzajúcej zime už to bude aj ďalšia podmienka ako si zalyžovať,“ zdôraznil riaditeľ horského strediska Jasná Igor Mráz.

Na poplach bijú aj Vysoké Tatry. „Posledný týždeň v roku predstavuje až 80 percent tržieb decembra a prvý januárový týždeň do 60 percent celkových januárových tržieb. Percentá jednoznačne potvrdzujú fakt, že tieto dni sú pre našich ubytovateľov nesmierne dôležité. Samotné vianočné až novoročné sviatky sú v ponímaní Vysokých Tatier zhruba 170 tisíc prenocovaní, čo v tržbách za ubytovanie predstavuje zhruba 5,5 mil. EUR. Tieto čísla sú úzko prepojené na možnosť lyžovať a preto sme s nádejou privítali ochladenie aj možnosť spustiť zasnežovacie zariadenia v lyžiarskych strediskách,“ podotkla riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Lucia Blašková.

V cestovnom ruchu je zamestnaných v tatranských regiónoch viac ako 10 tisíc ľudí a ďalšie tisíce pracujú v pridružených službách. Horské regióny Liptov a Vysoké Tatry vkladajú do zimy veľké nádeje a potvrdzujú, že dovolenka na Slovensku je dobrý nápad aj v zime. Výpadok kongresovej klientely bol absolútny, jesenné obdobie tak prehĺbilo straty v cestovnom ruchu. Skorý štart lyžiarskej sezóny je aj preto pre záchranu zamestnanosti v regiónoch absolútne kľúčový.

Zdroj:
Región Liptov, oblastná organizácia cestovného ruchu
Región Vysoké Tatry, oblastná organizácia cestovného ruchu

Napísali o Tatrách

Prejsť na Facebook

wunderschöne Landschaft und freundliche Menschen Dankeschön

Georg Horn

Great place!!!!!!!!!!!!!!!!!

Otto Katona

One of the most beautiful places! We keep coming back! Insider Tipp: Enjoying a meal at Restaurant Fortuna in Spisska Sobota! Small and totally unexpected, but they would deserve a michelin star or at least a falstaff voting

Miriam Bentfeld

bellissimo e perfetto per gira in famiglia

Giuseppe Ganci

This is the most gorgeous place - an undiscovered paradise with very reasonable prices. We had so much fun rowing a boat at Stary Pleso, hiking the mountains, and eating pierogi at the Grand Hotel Kempinski. The air was clean and you could see stars shining so brightly in the night sky. In the evenings, colorful thunderstorms would roll through and it was just so cozy. We had a wonderful and memorable family vacation here and will be back again.

Krysten Jenci

Megnifico....... beautiful mountains.... .. roads very good condition speechless....

Jacek Baca

Superb view!

Ilona Ilonciks

Nice place. Greatfull nature. Friendly People. I like it.

Kai Stamm

Отдых ........... Природа супер

Яна Рішко

Beautiful place with most beautiful views. Fantastic for active people who like hiking in the mountains.

Ela Sobota

Určite áno, na Slovensku je to naj čo Slovensko má

Patrik Draxler

Hoci sme stihli len Hrebienok, Beliansku jaskyňu, Bachledku a Štrbské pleso, boli sme nadšení a uchvátení. Prekrásna príroda, dobré služby, výborná strava a všade ochotný personál. Už teraz sa tešíme na ďalší pobyt! <3

Jaroslava Bašistová

Je to tam krásný 😁 hodný lidi a je to jen 7 hodin vlakem, super 😍

Zdenka Lébrová

Tatry su moja srdcovka a nech som kdekoľvek vzdy ma nabijú pozitívnou energiou a pozitívnym myslením. Stále mam usmev na tváři ako malé decko a v poslednej dobe mam stále stastie Aj na perfektne pocasie a skvělých ludi ❤️

Livia Laylla Lukacova

Tatry sú krásne a je tam čo obzerať veľmi sa nám tam páčilo, no pre zlé počasie sme všetko nestihli pozrieť tak určite sa tam ešte raz niekedy vrátime. Čo sa nám tam ale nepáčilo bolo parkovanie mali sme problém niekde zaparkovať, keďže tam bolo toľko veľa ľudí.

Lucia Raškovská

The most beautiful place I've ever seen before. I was astonished at this place. I will come back very soon.

Van Sinn

Kľud, pohoda, užili sme si to s rodinou. Poriadne. Hlavne kľud od ľudi-vorkoholikov, ktori sa stále len ponáhľajú a vlastne nič nemajú, lebo nikdy nikde neboli len práca, doma a nič iné. Nevedia si nič užiť, ani vlastný život, ani peniaze pre ktoré by si nechali prevŕtať koleno, len aby im nič neutieklo z účtu. Také chvíle su liekom na všetko. Ticho, pohoda.....na nezaplatenie

Ifbb Marek Leder

Nie nadarmo sa hovorí, že Tatry sú pýchou Slovenska. Krásne miesta, nádherné štíty a príroda.

Martin Lörinc

A hiker's paradise. Trails are nicely groomed and scenery glorious!

Kim Beaudet

Ve Vysokých Tatrách je vždy krásně. Se správnou partou dobrých lidí a dobře zvolenou trasou na výšlap není možné, aby člověk nebyl spokojen. S ubytováním jsme byli pokaždé maximálně spokojení.

Monika Marančáková

Krásně strávené jarní prázdniny. Lyžařské podmínky pro děti byly perfektní. Široké sjezdové tratě, přehledný terén, perfektní služby a moc příjemní lidé. Určitě se sem vrátíme.

Denisa Nováčková

Przepiękne góry, szlaki zachęcające do wędrówek, pozytywni ludzie słowem świetne miejsce na codzień jak i wakacje :)

Piotr Wróbel

Wypoczynek w Tatrach od południowej, słowackiej strony to jednak inne doświadczenia niż w powiecie nowotarskim. Łatwość dojazdu, brak korków, mało ludzi, brak wszechobecnych góralskich bud z wszelkim dobrem, cisza, spokój, swietnie przygotowane stoki, bardzo dobra infrastruktura w zakresie zakwaterowania typu pensjonat (z ciepła woda 24h). Oprócz tego fajni, przyjaźni ludzie.

Michał Frontczak