Ako sa dobre pripraviť na zimné športy? Čím sa riadiť, aby sme si lyžovanie nepokazili nehodami a čo robiť, ak sa aj nejaká prihodí? Poradí nám horský vodca z Vysokých Tatier, Jaroslav Michalko.
Zimná sezóna je časom, kedy si na svoje prídu lyžiari, snowboardisti či skialpinisti. Zimné športy prinášajú oddych, relax, zábavu dospelým i deťom. Stáva sa však, že sa premenia na nepríjemnosť, ak dôjde k úrazom.
Tatranský horský vodca Jaroslav Michalko hovorí, že „najčastejšou príčinou úrazov bývajú nehody, ale aj nedostatočná pripravenosť či neskontrolovaná výstroj, ale aj požívanie alkoholu na svahu pred alebo počas lyžovania.“
Popri príhodách s dobrým koncom sa ale stáva aj dosť nehôd s tragickými následkami. Nemali by sme zabúdať, že sneh a ľad sú živly, ktoré nevieme ovládať. „Mojím odporúčaním je dobre sa na lyžovačku pripraviť, nepreceniť svoje schopnosti a vybrať si trasu, ktorú zvládneme. Pred prvým spustením by som odporučil lyžiarom aspoň niekoľko minút zahriať celé telo niekoľkými cvikmi. Zahriate by nemalo byť v žiadnom prípade prostredníctvom alkoholu, ktorý na lyžiarske svahy nepatrí,“ hovorí J. Michalko. Hoci presná štatistika, koľko úrazov sa stalo pod vplyvom alkoholu, sa nevedie, podľa horského vodcu počet alebo percento ani nie je dôležité. „Dôležité je zdravie a ľudské životy. Každý si musí uvedomiť, že ak sa zraní pod vplyvom alkoholu, poisťovňa mu liečebné náklady nepreplatí,“ upozorňuje Jaroslav Michalko a dodáva, že okrem seba môžete na svahu ublížiť aj niekomu inému. „Vtedy na vás môže zranená osoba podať trestné oznámenie za ublíženie na zdraví,“ dopĺňa s tým, že ak zaúradoval pri nehode alkohol, prináša to so sebou samozrejme množstvo ďalších problémov.
Samozrejme, je potrebné dopĺňať tekutiny ale nie v podobe alkoholu, ktorý spôsobuje otupenie zmyslov a znižuje koncentráciu a koordináciu pohybu. Podporuje riskantné jazdenie po svahu a tým nadmerné riziko úrazu. „Pri veľkej zime rýchlejšie vznikajú omrzliny, pretože alkohol viaže na seba vodu a rozťahuje cievy čím z organizmu pod jeho vplyvom uniká viac tepla než z tela triezveho človeka. Opitý človek má omámené zmysly a často mrznutie ani nevníma. Radšej tvrdý alkohol a pivo vymeňte za čaj alebo nealkoholické pivo, napríklad Birell, ktoré obsahuje aj minerály a vitamíny. Tie je vždy po fyzickom výkone potrebné doplniť spolu s tekutinami. Aj bez alkoholu je možné si užiť lyžovačku, sánkovačku či snowboarding naplno,“ vysvetľuje J. Michalko.
15 rád od tatranského horského vodcu, na čo by mal myslieť správny lyžiar
Ak sa nám na svahu predsa stane nehoda, mali by sme mať pri sebe informáciu o tom, ako si môžeme zavolať pomoc. Je dobré si ešte pred výletom, v hoteli alebo v informačnom centre vložiť do mobilu potrebné telefónne číslo horskej služby daného strediska, v ktorom sa nachádzame. „V prípade, že sme svedkom nehody na svahu, alebo niekto leží na svahu, je lepšie sa opýtať či nepotrebuje pomoc. Ak áno, voláme pomoc cez mobil. Ak ešte nikto nie je pri zranenom, je dobré pri ňom zostať, poprípade mu odopnúť lyže. Lyže zapichnúť do snehu nad zraneného a rozprávať sa s ním až do príchodu horskej služby,“ dopĺňa na záver Jaroslav Michalko.
*Zdroj: Tatranská horská služba, dobrovoľný zbor, o.z.