Slovenský reprezentant v zjazdovom lyžovaní, olympionik Adam Žampa nám priblížil život profesionálneho športovca a prezradil nám, ktoré sú jeho obľúbené miesta v Tatrách, kde sa vždy rád vracia.
Si historicky prvým Slovákom, ktorý sa dostal do finále svetového pohára v lyžovaní. Aké boli tvoje začiatky?
K zjazdovému lyžovaniu ma už odmalička viedli rodičia, ktorí mne a mojim dvom bratom celý život vytvárajú podmienky, aby sme mohli robiť tento šport čo najlepšie. Sníval som o tom, že budem jazdiť „sveťák“ už keď som bol malý.
Čím si ťa lyžovanie získalo?
Zažívam pri ňom úžasný pocit rýchlosti, preťaženia a voľnosti na kopci, plus emócie z pretekania.
Ako ťa formovalo prostredie Vysokých Tatier, aké ti prinieslo benefity?
Vysoké Tatry sú ako stvorené pre športovcov a vytvárajú top prírodne podmienky na tréning. Človek tu ľahko ujde od civilizácie a vo vyššej nadmorskej výške cíti tréningovú záťaž oveľa viac.
Si rodený Tatranec, no väčšinu času tráviš na pretekoch, sústredeniach. Máš v Tatrách svoje obľúbené miesta?
Najradšej som doma v Starom Smokovci. Keď idem na túru, tak niekam, kde nie je veľa ľudí, no veľmi rád mám tiež Štrbské Pleso. V rámci tréningu chodíme aj na bike. Všelikde v regióne sa dá super bikovať – najradšej chodím na Sliezsky dom alebo na Popradské pleso, na Chatu plesnivec. V zime mám najradšej Lomnické sedlo, kde je aj super freeride, v skialpovej sezóne si radi vyšľapeme na nejakú horskú chatu, či už v Malej alebo Veľkej Studenej doline.
Ako vyzerá tvoj život športovca – hlavná sezóna a mimosezóna?
Na preteky sa pripravujem dlhodobo. Prakticky celý rok makám, aby som bol fit a dokázal zvládnuť preťaženia, ktoré na trati zažívam. Kondične trénujeme najmä doma v Tatrách. Môj život je zameraný najmä na tréning a hlavne režim, ktorý musí človek dodržiavať celý rok. Či už ide o pravidelný spánok, dobrú stravu alebo tréning. V zimnej časti roka sme viac v zahraničí a cestujeme po svetovom pohári, kde sa snažíme Tatry čo najlepšie reprezentovať. V tomto smere priniesla pozitívum aj korona – po 10 rokoch som bol doma celú jar aj celé leto.
Zhruba koľko hodín denne/týždenne trénuješ, a aká je podľa teba ideálna regenerácia?
Je to okolo 35 až 40 hodín týždenne, podľa toho, v akom období roka som. Je to vlastne plnohodnotný pracovný čas a pri takejto záťaži musí človek myslieť aj na regeneráciu. Potom je veľmi dôležité mať perfektne pripravené lyže a mať odskúšaný materiál. V lete mi po ťažkých tréningoch okrem fyzio cvičení veľmi pomáha aj otužovanie v potoku.
Vrcholový šport má vysoké nároky nielen na fyzickú kondíciu, ale aj na psychiku. Pomáha Ti v každodennom živote?
Vrcholový šport ma naučil, ako bojovať nielen na svahu, ale aj mimo neho. Človek zistí, že nič v živote nie je zadarmo, a keď niečo chce dokázať, tak tomu musí prispôsobiť všetko. Ináč svetový level nikdy nedosiahnete.
Ktoré úspechy si najviac ceníš, na ktoré preteky máš najkrajšie spomienky?
Určite 5. a 6. miesto z olympiády v Soči (2014) a striebornú medailu z MS St Moritz. Sú to naozaj extrémne úspechy, ktoré sa nám podarilo dokázať. Takisto ma tešia aj úspechy z tejto sezóny – 7. a 8. miesto zo sveťáku ale aj 5. miesto na legendárnom Kitzbüheli. Za tento rok si určite najviac vážim 8. miesto z Majstrovstiev sveta z Cortiny d’Ampezzoo, kde som mal v druhom kole 3. najrýchlejší čas. Takisto, že som sa ako prvý Slovák v celej histórií Slovenska dostal na veľké finále svetového pohára do švajčiarskeho Lenzerheide, kde som skončil sedemnásty.
Svoj čas v Tatrách každoročne venuješ aj práci s mládežou
Už 7 rokov organizujeme na Štrbskom Plese preteky Žampa cup, kde štartuje okolo 500 detí a všetky majú štartovné zadarmo, každý získa medailu. Sú to výnimočné preteky, ktoré sa budem snažiť vždy aj vďaka mojim sponzorom spolu s bratom Andreasom organizovať, aby si všetky deti mohli vyskúšať pretekové lyžovanie, jazdu medzi bránkami.
Odkaz na záver:
Každý by mal robiť to, čo ho baví. Aby to robil sám pre seba a našiel pri tom šťastie. Len tak budú ľudia spokojní.
Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.