Adam Žampa: Tatranec vo finále svetového pohára - Región Vysoké Tatry Tatranská lyžovačka Zimné výlety Za históriou regiónu Wellness a relax Rodina a zábava Gurmánstvo a emócie Navigovať Prehrať Zväčšiť * Mapa Galéria Počasie Webkamery Hľadať Rodina Cykloturistika Turistika Body Minus Plus Ubytovanie Vylety Enjoy icon

Kontaktný formulár

  • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Slovenský reprezentant v zjazdovom lyžovaní, olympionik Adam Žampa nám priblížil život profesionálneho športovca a prezradil nám, ktoré sú jeho obľúbené miesta v Tatrách, kde sa vždy rád vracia. 

Si historicky prvým Slovákom, ktorý sa dostal do finále svetového pohára v lyžovaní. Aké boli tvoje začiatky? 

K zjazdovému lyžovaniu ma už odmalička viedli rodičia, ktorí mne a mojim dvom bratom celý život vytvárajú podmienky, aby sme mohli robiť tento šport čo najlepšie. Sníval som o tom, že budem jazdiť „sveťák“ už keď som bol malý.

Čím si ťa lyžovanie získalo? 

Zažívam pri ňom úžasný pocit rýchlosti, preťaženia a voľnosti na kopci, plus emócie z pretekania. 

Ako ťa formovalo prostredie Vysokých Tatier, aké ti prinieslo benefity? 

Vysoké Tatry sú ako stvorené pre športovcov a vytvárajú top prírodne podmienky na tréning. Človek tu ľahko ujde od civilizácie a vo vyššej nadmorskej výške cíti tréningovú záťaž oveľa viac.

Si rodený Tatranec, no väčšinu času tráviš na pretekoch, sústredeniach. Máš v Tatrách svoje obľúbené miesta? 

Najradšej som doma v Starom Smokovci. Keď idem na túru, tak niekam, kde nie je veľa ľudí, no veľmi rád mám tiež Štrbské Pleso. V rámci tréningu chodíme aj na bike. Všelikde v regióne sa dá super bikovať – najradšej chodím na Sliezsky dom alebo na Popradské pleso, na Chatu plesnivec. V zime mám najradšej Lomnické sedlo, kde je aj super freeride, v skialpovej sezóne si radi vyšľapeme na nejakú horskú chatu, či už v Malej alebo Veľkej Studenej doline.

Ako vyzerá tvoj život športovca – hlavná sezóna a mimosezóna?

Na preteky sa pripravujem dlhodobo. Prakticky celý rok makám, aby som bol fit a dokázal zvládnuť preťaženia, ktoré na trati zažívam. Kondične trénujeme najmä doma v Tatrách. Môj život je zameraný najmä na tréning a hlavne režim, ktorý musí človek dodržiavať celý rok. Či už ide o pravidelný spánok, dobrú stravu alebo tréning. V zimnej časti roka sme viac v zahraničí a cestujeme po svetovom pohári, kde sa snažíme Tatry čo najlepšie reprezentovať. V tomto smere priniesla pozitívum aj korona – po 10 rokoch som bol doma celú jar aj celé leto. 

Zhruba koľko hodín denne/týždenne trénuješ, a aká je podľa teba ideálna regenerácia?

Je to okolo 35 až 40 hodín týždenne, podľa toho, v akom období roka som. Je to vlastne plnohodnotný pracovný čas a pri takejto záťaži musí človek myslieť aj na regeneráciu. Potom je veľmi dôležité mať perfektne pripravené lyže a mať odskúšaný materiál. V lete mi po ťažkých tréningoch okrem fyzio cvičení veľmi pomáha aj otužovanie v potoku.

Vrcholový šport má vysoké nároky nielen na fyzickú kondíciu, ale aj na psychiku. Pomáha Ti v každodennom živote?

Vrcholový šport ma naučil, ako bojovať nielen na svahu, ale aj mimo neho. Človek zistí, že nič v živote nie je zadarmo, a keď niečo chce dokázať, tak tomu musí prispôsobiť všetko. Ináč svetový level nikdy nedosiahnete. 

Ktoré úspechy si najviac ceníš, na ktoré preteky máš najkrajšie spomienky?

Určite 5. a 6. miesto z olympiády v Soči (2014) a striebornú medailu z MS St Moritz. Sú to naozaj extrémne úspechy, ktoré sa nám podarilo dokázať. Takisto ma tešia aj úspechy z tejto sezóny – 7. a 8. miesto zo sveťáku ale aj 5. miesto na legendárnom Kitzbüheli. Za tento rok si určite najviac vážim 8. miesto z Majstrovstiev sveta z Cortiny d’Ampezzoo, kde som mal v druhom kole 3. najrýchlejší čas. Takisto, že som sa ako prvý Slovák v celej histórií Slovenska dostal na veľké finále svetového pohára do švajčiarskeho Lenzerheide, kde som skončil sedemnásty.

Svoj čas v Tatrách každoročne venuješ aj práci s mládežou

Už 7 rokov organizujeme na Štrbskom Plese preteky Žampa cup, kde štartuje okolo 500 detí a všetky majú štartovné zadarmo, každý získa medailu. Sú to výnimočné preteky, ktoré sa budem snažiť vždy aj vďaka mojim sponzorom spolu s bratom Andreasom organizovať, aby si všetky deti mohli vyskúšať pretekové lyžovanie, jazdu medzi bránkami. 

Odkaz na záver: 
Každý by mal robiť to, čo ho baví. Aby to robil sám pre seba a našiel pri tom šťastie. Len tak budú ľudia spokojní.

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Napísali o Tatrách

Prejsť na Facebook

wunderschöne Landschaft und freundliche Menschen Dankeschön

Georg Horn

Great place!!!!!!!!!!!!!!!!!

Otto Katona

One of the most beautiful places! We keep coming back! Insider Tipp: Enjoying a meal at Restaurant Fortuna in Spisska Sobota! Small and totally unexpected, but they would deserve a michelin star or at least a falstaff voting

Miriam Bentfeld

bellissimo e perfetto per gira in famiglia

Giuseppe Ganci

This is the most gorgeous place - an undiscovered paradise with very reasonable prices. We had so much fun rowing a boat at Stary Pleso, hiking the mountains, and eating pierogi at the Grand Hotel Kempinski. The air was clean and you could see stars shining so brightly in the night sky. In the evenings, colorful thunderstorms would roll through and it was just so cozy. We had a wonderful and memorable family vacation here and will be back again.

Krysten Jenci

Megnifico....... beautiful mountains.... .. roads very good condition speechless....

Jacek Baca

Superb view!

Ilona Ilonciks

Nice place. Greatfull nature. Friendly People. I like it.

Kai Stamm

Отдых ........... Природа супер

Яна Рішко

Beautiful place with most beautiful views. Fantastic for active people who like hiking in the mountains.

Ela Sobota

Určite áno, na Slovensku je to naj čo Slovensko má

Patrik Draxler

Hoci sme stihli len Hrebienok, Beliansku jaskyňu, Bachledku a Štrbské pleso, boli sme nadšení a uchvátení. Prekrásna príroda, dobré služby, výborná strava a všade ochotný personál. Už teraz sa tešíme na ďalší pobyt! <3

Jaroslava Bašistová

Je to tam krásný 😁 hodný lidi a je to jen 7 hodin vlakem, super 😍

Zdenka Lébrová

Tatry su moja srdcovka a nech som kdekoľvek vzdy ma nabijú pozitívnou energiou a pozitívnym myslením. Stále mam usmev na tváři ako malé decko a v poslednej dobe mam stále stastie Aj na perfektne pocasie a skvělých ludi ❤️

Livia Laylla Lukacova

Tatry sú krásne a je tam čo obzerať veľmi sa nám tam páčilo, no pre zlé počasie sme všetko nestihli pozrieť tak určite sa tam ešte raz niekedy vrátime. Čo sa nám tam ale nepáčilo bolo parkovanie mali sme problém niekde zaparkovať, keďže tam bolo toľko veľa ľudí.

Lucia Raškovská

The most beautiful place I've ever seen before. I was astonished at this place. I will come back very soon.

Van Sinn

Kľud, pohoda, užili sme si to s rodinou. Poriadne. Hlavne kľud od ľudi-vorkoholikov, ktori sa stále len ponáhľajú a vlastne nič nemajú, lebo nikdy nikde neboli len práca, doma a nič iné. Nevedia si nič užiť, ani vlastný život, ani peniaze pre ktoré by si nechali prevŕtať koleno, len aby im nič neutieklo z účtu. Také chvíle su liekom na všetko. Ticho, pohoda.....na nezaplatenie

Ifbb Marek Leder

Nie nadarmo sa hovorí, že Tatry sú pýchou Slovenska. Krásne miesta, nádherné štíty a príroda.

Martin Lörinc

A hiker's paradise. Trails are nicely groomed and scenery glorious!

Kim Beaudet

Ve Vysokých Tatrách je vždy krásně. Se správnou partou dobrých lidí a dobře zvolenou trasou na výšlap není možné, aby člověk nebyl spokojen. S ubytováním jsme byli pokaždé maximálně spokojení.

Monika Marančáková

Krásně strávené jarní prázdniny. Lyžařské podmínky pro děti byly perfektní. Široké sjezdové tratě, přehledný terén, perfektní služby a moc příjemní lidé. Určitě se sem vrátíme.

Denisa Nováčková

Przepiękne góry, szlaki zachęcające do wędrówek, pozytywni ludzie słowem świetne miejsce na codzień jak i wakacje :)

Piotr Wróbel

Wypoczynek w Tatrach od południowej, słowackiej strony to jednak inne doświadczenia niż w powiecie nowotarskim. Łatwość dojazdu, brak korków, mało ludzi, brak wszechobecnych góralskich bud z wszelkim dobrem, cisza, spokój, swietnie przygotowane stoki, bardzo dobra infrastruktura w zakresie zakwaterowania typu pensjonat (z ciepła woda 24h). Oprócz tego fajni, przyjaźni ludzie.

Michał Frontczak