Bezpečné zimné zážitky pripravili v Tatrách i pod nimi

Vysoké Tatry – 29.12.2020 – Vysvietené mesto, ľadová krása, lyžovačka , bežky, zimné aj lyžiarske túry.  Čo už môže byť lepšie pre zdravie, ako pobyt na čerstvom tatranskom vzduchu? Zima zavelila a tatranský región pozýva tráviť dovolenku, kde návštevníkom ponúkne bezpečné zážitky.

Ľudia po zážitkoch priam bažia. Svet, na ktorý sme boli zvyknutí, oklieštila pandémia.  V cestovnom ruchu v Tatrách i pod Tatrami ale vedia, že preží-vať pekné momenty sa dá aj bezpečne. Vymysleli akýsi mix zážitkov, ktoré spríjemnia zimnú sezónu a medzi návštevníkov vysielajú prosbu, aby dodr-žiavali zodpovednosť a kvôli vlastnej časovej úspore si tam, kde je to potreb-né, so sebou priniesli aj negatívny test. Počas zimnej sezóny sú však už v prevádzke odberné miesta priamo v Tatrách, v Tatranskej Lomnici, na Štrbskom Plese i v Tatranskej Štrbe, a ďalšie sú priamo v Poprade a v Ždiari. Je pre nás dôležité aby slogan – v Regióne Vysoké Tatry ste v bezpečí nebol iba frázou, preto sme zoznam platných pravidiel a informácie o možnos-tiach testovania spracovali a aktualizujeme na stránke www.regiontatry.sk/bezpecnadovolenka informuje Lucia Blašková, výkonná riaditeľka OOCR Región Vysoké Tatry.  

Ubytovacie zariadenia spĺňajú všetky hygienické opatrenia  a sú pripravené postarať sa o Vaše pohodlie nielen počas Silvestra, ale aj počas ostatných zimných dní. Hoci niektoré hotely ostávajú zatiaľ zatvorené, nie je však problém nájsť voľné miesto v otvorených väčších či menších zariadeniach , napr. aj s donáškou jedla až na izbu. Práve takto si môžete dopriať oddych a načerpať nielen fyzické ale aj psychické sily prechádzkami či túrami vo vysokohorskom prostredí. Tatry sú liekom pre telo aj dušu.

O bezpečné zážitky nebude počas zimy núdza ani vo Vysokých Tatrách. Lyžiarska sezóna je v plnom prúde na  Štrbskom Plese aj v Tatranskej Lomnici, lyžiarska sezóna prebieha so všetkými potrebnými opatreniami proti pandémii z dielni vlády. Snehová nádielka v posledných dňoch vylep-šila lyžiarske podmienky, na svahoch vládne pohoda, takže privítať nový rok na lyžiach je ideálny plán. Novinkou v ponuke lyžiarskeho strediska je  FAST PASS – možnosť zakúpiť si skipass s prednostným nástupom na lanov-ky bez čakania.. Zásadná zmena v tomto stredisku je spojená s parkovaním – to je  možné iba na centrálnom parkovisku pri železničnej a autobusovej stanici, odkiaľ do strediska v pravidelných intervaloch premávajú skibusy. Ich kapacitu a frekvenciu riadi  personál podľa potreby. „Okrem skibusu z centrálneho parkoviska na Štrbskom plese do lyžiarskeho areálu sú v zimnej sezóne v prevádzke aj ďalšie, ktoré spoja mestá a obce v podhorí s tatranský-mi osadami – Poprad so Starým Smokovcom a Tatranskou Lomnicou, Tatranskú Lomnicu s Tatranskými Zrubmi,“ povedala Blašková.  

Nové pravidlá upravujú aj pohyb skialpinistov, ktorí sa na zjazdovkách po novom môžu pohybovať vo vyhradenom čase od 13.00 do 16.00 hod. Aj táto zima v Tatrách patrí ľadovému dómu na Hrebienku. Výnimočná zimná tatranská atrakcia z ľadu je tento rok inšpirovaná Chrámom Kristovho vzkriesenia v Petrohrade. Ľadová krása je vysoká 12 metrov a sochári použili spolu 1880 kusov ľadových blokov, ktoré vážili spolu 225 ton. Momentálne je ľadový dóm z dôvodu prísnych opatrení zatvorený pre verejnosť do 10. januára, aktuálne otváracie hodiny si vždy predom kontrolujte, keďže v súvislosti so situáciou sa môžu meniť, upozorňuje Blašková. 

Na Hrebienku si však stále môžete vychutnať nevšedný zážitok – sánkovačku na dráhe v dĺžke 2,5 km, s možnosťou požičania saní. V Starom Smokovci sa takisto vybláznite na najvyššie položenom klzisku s umelo chladenou ľadovou plochou. Ľadové plochy a klziská sú k dispozícii na rôznych miestach vo Vysokých Tatrách zvyčajne s možnosťou zapožičania vybavenia.

Tatranská Lomnica nie je len centrom zjazdového lyžovania, na svoje si prídu aj bežkári. Okrem 2 km dlhého okruhu na Kolbisku, kde je k dispo-zícii nielen klasika, ale aj trať na korčuľovanie sa nachádza aj vyhliadková trasa s názvom Starolesnianske lúky. Trať dlhá 8 kilometrov vedie najprv do Starej Lesnej, kde môžete na bežkách študovať zaujímavosti na astrono-mickom náučnom chodníku. Pozdĺž koľajníc, v prípade priaznivých snehových podmienok, je možné dostať sa až do golfového areálu Black Stork, kde sú rôzne okruhy v dĺžke 12 kilometrov.  Obľúbený je aj chodník popri Ceste slobody z Nového Smokovca do Vyšných Hágov, ktorý sa v zime stáva 8 km dlhou bežkárskou traťou s krásnymi výhľadmi a minimálnym prevýšením. Na bežkách môžu turisti spoznať aj menej známe tatranské osady, v Tatranskej Polianke môžu navštíviť Wolkerove jazierka, vo Vyšných Hágoch si môžu obzrieť najvyššie položený tunel. Vo Vysokých Tatrách je aj najväčší areál bežeckého lyžovania na Štrbskom Plese. Na profesionálnej úrovni ponúka 7 km pravidelne udržiavaných tratí. Bežkovať môžete klasickým aj korčuliarskym štýlom, od ľahkých až po ťažké trasy. Najdlhšia z nich – Furkotská dolina – má 5 km a povedie turistov aj okolo Slepého plesa. Na Štrbskom Plese aj túto zimu môžu turisti vyskúšať aj zábavnú zimnú atrakciu – tatranský curling.

Otužovanie je veľký hitom tejto zimy, nie každý však má odvahu vstúpiť do zamrznutej vody – v kryocentre je tento proces komfortnejší a pripraví vašu imunitu i na ďalšie zimné týždne.  Aj napriek tomu, že pobyt si v popradskom AquaCity na otvorenie znovu iba pripravujú, pomôcť posilniť si zdravie pomôže napríklad spomínaná kryoterapia, a dvere sú otvorené aj do kliniky krásy a zdravia. „V prípade uvoľnenia opatrení sú v  samozrejme pripravení dopriať relax v aquaparku  pre verejnosť. Hádam i táto zima dovolí aj tieto wellness zážitky vo všetkých hoteloch za predpokladu dodržiavania prísnych pravidiel, “  dodáva Blašková.

Podujatia v Tatrách