Dobrovoľníci vyzbierali takmer 900 kilogramov odpadu

Tatranská Lomnica (30. septembra 2019) – Tatry i Pieniny majú za sebou veľké upratovanie. Dobrovoľníkom sa v rámci 41. ročníka akcie Čisté hory, ktorej organizátorom sú Štátne lesy TANAP-u, podarilo vyzbierať dokopy takmer deväťsto kilogramov odpadu. Vo vreciach aj tentokrát končili najmä obaly od potravín, plastové a sklenené fľaše, našli sa však aj pneumatiky, železný šrot, plechy či stavebný odpad.

Hoci sa akcia koná vždy v poslednú septembrovú sobotu, už počas týždňa sa do upratovania pustili viaceré školy, ďalší dobrovoľníci sa do čistenia dolín zapojili ešte aj v nedeľu. Pridať sa mohol každý, stačilo si vyzdvihnúť vrece na odpad na hociktorom z nástupných miest od Oravíc až po Červený Kláštor. Celkovo si Čisté hory tento rok nenechalo ujsť 1 468 dobrovoľníkov, ktorí vyzbierali 874 kilogramov odpadu. Najviac, až pol tony neporiadku vytiahli z potoka Lipničanka v Červenom Kláštore. Išlo najmä o pneumatiky a rôzne plechy. Najmenej smetí, len tri kilogramy, vyzbierali dobrovoľníci v ochrannom obvode Podbanské. V oravskej časti Tatier skončilo vo vreciach dokopy 33 kilogramov odpadkov, medzi ktorými boli najmä obaly od potravín, plastové a sklenené fľaše. Podobný obsah vriec zväčša evidovali aj ostatné ochranné obvody Štátnych lesov TANAP-u, no v okolí Štrbského plesa objavili napríklad aj zvyšky detského kočiara či hasiaci prístroj, ktorý bol však takmer celý zahrabaný v zemi, takže sa ho ešte raz pokúsia vytiahnuť.    

„Opäť nás milo prekvapil záujem ľudí o túto akciu, no čo nás najviac mrzí, je fakt, že aj po štyroch desaťročiach je odpadkov nielen v okolí turistických chodníkov a Cesty slobody stále viac než dosť. Rozčarovaní sme boli najmä pri pohľade na obsah vriec, ktoré vyzbierali horolezci v bivakoch a ich okolí. Okrem konzerv, igelitov, fliaš či plastových téglikov a pohárikov, našli medzi skalami napríklad aj staré rozpadnuté topánky, splesnetý spacák, batoh a oblečenie, takže z toho je zrejmé, že aj o rok budeme mať určite čo upratovať,“ zhodnotil tohtoročné Čisté hory koordinátor akcie Igor Stavný zo Štátnych lesov TANAP-u. Ako dodal, mrzí ho, že smeti končia napríklad aj v drevených schránkach, ktoré sa nachádzajú na Náučnom chodníku Hrebienok, a to i napriek tomu, že už na prvý pohľad musí byť turistom jasné, že sú v nich informačné materiály pre návštevníkov. „Nepomáha ani piktogram, ktorý jasne vypovedá o tom, že tam smeti nepatria. Hoci schránky pravidelne čistíme, situácia sa vôbec nelepší a stále v nich niečo, čo tam nepatrí, objavíme,“ konštatoval Stavný.

Za štyri desaťročia sa prírodné prostredie Tatranského a Pieninského národného parku podarilo odbremeniť od približne 64 ton odpadu. Rekordným bol rok 1980, kedy účastníci Čistých hôr vyniesli z dolín 7 655 kilogramov neporiadku, pričom až 3 700 kilogramov pochádzalo z okolia Skalnatého plesa. Doteraz si akciu nenechalo ujsť vyše 46-tisíc dobrovoľníkov, v posledných rokoch ide spravidla najmä o školy, ale výnimkou nie sú ani firmy, ktoré v Tatrách organizujú pre svojich zamestnancov napríklad teambuildingy.


Spracovala: Mgr. Martina Petránová, koordinátor vonkajšej komunikácie Štátnych lesov TANAP-u

Tel.: 0902 130 778, 0903 987 594, e-mail: martina.petranova@lesytanap.sk

www.lesytanap.sk

Podujatia v Tatrách