Doby Tatry – zdolaj 5 vrchov a 1 sedlo

Emócie, radosť, výhľady, priateľstvá, prekonávanie limitov a  tie najkrajšie pohoria Vysokých Tatier, také leto ťa čaká s Doby Hory. Tak neváhaj a zaregistruj sa na www.dobyhory.sk.

Registrácia do výzvy Doby Tatry Vysoké je už spustená. Zapoj sa do výzvy a v období medzi 1.7.2021 do 30.9.2021 zdolaj 5 vrchov a 1 sedlo Vysokých Tatier.

Cieľom turistickej výzvy od Doby Hory je motivovať ľudí ku krásnym zážitkom na čerstvom vzduchu, spojiť ľudí s rovnakou myšlienkou a tiež chrániť prírodu. Ako bonus za zdolanie výzvy je získanie unikátnej medaily Doby Tatry Vysoké s pamätnými # ako #kamzík, #6stromov, #horalky. Navyše, za každý zdolaný vrch (a sedlo ?) v rámci výzvy Doby Tatry Vysoké za teba zasadíme stromček v Tatrách. A riadime sa heslom, že krása hôr spočíva v ich čistote. Preto dlhodobo motivuje svojich účastníkov k zbieraniu odpadkov.

Tak neváhaj a zaži to najlepšie leto s Doby Hory. Tvoja turistika začína na www.dobyhory.sk.

PS : s výzvou Doby Tatry Vysoké ťa čaká

Kriváň 2494 m n.m.

Každý správny Slovák či každá správna Slovenka musí aspoň raz vystúpiť na Kriváň. Cesta na vrchol ponúka 2 možnosti. Môžeš si ich nakombinovať a prejsť trasu ako okruh. Vyhneš sa tak výstupu a zostupu po tej istej ceste. Pamätaj, že cestou na vrch nie sú žiadne chaty. Nezabudni si zabaliť poriadne dostatočné zásoby na dobytie energie. Horalku, alebo rezeň od mamky.

Východná Vysoká 2429 m n.m.

Výstup na Východnú Vysokú je namáhavý, avšak technicky nie je náročný. Priprav sa však, na to, že horný úsek Poľského hrebeňa je istený reťazami. Cestou zo Sliezskeho domu pôjdeš okolo Velického plesa popod skalný prah zvaný Večný dážď, z ktorého vraj stále prší. Choď to radšej overiť. Čím skôr ráno vyrazíš, tým väčšiu šancu máš, že uvidíš kamzíky či svište. Maj k nim však rešpekt. Si u nich prakticky v obývačke na návšteve.

Kopské sedlo 1749 m n.m.

Novinkou pre tohtoročnú výzvu je Kopské sedlo v Belianských Tatrách. Belianky sú od roku 78 uzavreté Správou TANAPu v záujme ochrany prírody, fauny a flóry a táto národná prírodná rezervácia je prísne chránená. Zakázaný prechod červenou značkovanou Magistrálou, ktorá viedla hrebeňom Belianskych Tatier, sa tak stal pre verejnosť úplne neprístupný. Situácia sa zmenila až začiatkom 90. rokov, kedy sprístupnili náučný chodník z Monkovej doliny do Kopského sedla a práve tam povedú naše zodpovedné kroky.

Kôprovský štít 2363 m n.m.

Hovorí sa, že o pozornosť, ktorú si Kôprovský štít určite zaslúži, ho oberajú neďaleké Rysy. Názor si na to urob však sám. Cestou na vrchol prejdeš okolo Veľkého Hincového plesa, ktoré je najväčšie a najhlbšie pleso na slovenskej strane Vysokých Tatier. Pamätaj, že počas túry na Kôprovský štít nie je na trase žiadna chata okrem tej pri Popradskom plese (cca po prvej hodine chôdze). Mysli na to pri balení zásob.

Rysy 2503 m n.m.

Rysy sú pojem sám o sebe. So svojimi 2499 metrami sú taktiež najvyšším vrcholom Poľska a hraničným priechodom medzi našimi krajinami. Pod vrcholom leží najvyššie položená vysokohorská Chata pod Rysmi (2250m) a aby tých naj nebolo málo, Rysy patria zároveň k najvyššie dostupným slovenským štítom, kam sa dostaneš aj bez horského vodcu. V roku 1913 vraj na Rysy vystúpil aj Vladimir Iľjič Lenin – snáď nebudeš horší a hecneš v lete výstup na Rysy aj ty.

Slávkovský štít 2452 m n.m.

S prevýšením 1442 metrov sa výšľap na Slavkovský štít radí medzi náročnejšie. Vrchol je však jedným z tých najlepšie dostupných vo Vysokých Tatrách. V normálnom tempe by si mal zvládnuť cestu hore dole za 9 hodín, tak sa nezabudni poriadne pripraviť!

PRAVIDLÁ SÚŤAŽE DOBY VYSOKÉ TATRY TU!

Podujatia v Tatrách