Po minuloročnej prestávke, ktorú si vynútili sprísnené protipademické opatrenia súvisiace s druhou vlnou korony, by sa tento rok mala pietna spomienka na obete hôr uskutočniť v tradičnom termíne, teda v predposlednú októbrovú sobotu. Ak sa okres Poprad dovtedy neocitne v čiernej farbe, zraz účastníkov bude o 10.00 hodine pri Popradskom plese, odkiaľ sa sprievod o 10.30 hodine presunie na Symbolický cintorín. Zvon v kaplnke pod Ostrvou sa rovnako ako po minulé roky rozozvučí o 11.00 hodine. Pietny akt uzavrie Svätá omša.
Spomienku organizujú Štátne lesy TANAP-u, ktoré sú zároveň aj správcom Symbolického cintorína, v spolupráci s Tatranskou horskou službou – dobrovoľným zborom. Ako napísala Mgr. Martina Petránová, v limbovom háji pod Ostrvou sa momentálne nachádza 398 tabuliek, na ktorých je vygravírovaných dokopy 535 mien obetí hôr. Za ostatný rok pribudlo sedem tabuliek s ôsmimi menami obetí Tatier. Medzi nimi je aj Adam Kaltstein, richtár a cirkevný inšpektor v Spišskej Belej, ktorý sa do dejín zapísal ako prvá známa obeť Tatier. Zahynul v roku 1653 pri páde z Bujačieho vrchu. Vraj sa tak stalo pri hľadaní pokladov. Spolu s jeho tabuľkou pribudla aj tabuľka s menami dvoch českých potápačov, ktorí ešte v roku 1965 zahynuli vo Veľkom Hincovom plese. Po tejto tragédii vydala vtedajšia Správa TANAP-u zákaz potápania v tatranských plesách s výnimkou oficiálnych výskumných a pracovných úloh.
Schvaľovanie nových tabuliek s menami obetí je v kompetencii Kuratória Symbolického cintorína, ich inštalovanie má na starosti Stredisko terénnych služieb Štátnych lesov TANAP-u. Štátne lesy TANAP-u ako správca cintorína sa starajú aj o údržbu celého areálu vrátane povestných detvianskych krížov a kaplnky, v ktorej sa nachádza zvon s mottom: Mŕtvym na pamiatku, živým na výstrahu!
Každý, kto sa chce spomienkovej akcie zúčastniť, je vítaný!