Lanovka na Lomnický štít opäť v prevádzke - Región Vysoké Tatry Tatranská lyžovačka Zimné výlety Za históriou regiónu Wellness a relax Rodina a zábava Gurmánstvo a emócie Navigovať Prehrať Zväčšiť * Mapa Galéria Počasie Webkamery Hľadať Rodina Cykloturistika Turistika Body Minus Plus Ubytovanie Vylety Enjoy icon

Kontaktný formulár

  • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Lanovka na Lomnický štít opäť v prevádzke

Vysoké Tatry – 26.mája 2020 – Visutá lanovka na Lomnický štít má za sebou pravidelnú výmenu ťažného lana. Zaujímavý technický kúsok v náročnom vysokohorskom prostredí spolu so všetkými nevyhnutnými kontrolami zvládol personál lanovky za dva týždne.

Lanovka na 2634 metrov vysoký Lomnický štít prekonáva 855 metrové prevýšenie a jazdu zo Skalnatého Plesa absolvuje za 8,5 minúty. Po prvýkrát previezla pasažierov v roku 1941. „Na svoju prevádzku využíva lanovka v súčasnosti dve nosné laná, po ktorých sa ako po koľajniciach presúva medzi oboma stanicami, a jedno ťažné lano, ktoré zabezpečuje samotný pohyb lanovky. A práve ťažné lano sme kvôli opotrebeniu museli vymeniť,“ uviedol po skončení prác riaditeľ horského strediska Vysoké Tatry Dušan Slavkovský.

Laná lanovky dostávajú počas prevádzky poriadne zabrať najmä vďaka extrémnym podmienkam. „V lete doň často udierajú blesky, v zime zasa úradujú nielen extrémne mrazy ale napríklad aj poriadne  hrubá  námraza. Laná sa opotrebúvajú, preto ich v pravidelných intervaloch kontrolujeme a vymieňame. V prípade ťažného lana je tento interval 5-12 rokov, v závislosti od opotrebenia. Súčasná výmena bola  štvrtou výmenou ťažného lana počas môjho 25-ročného pôsobenia na lanovkách,“ uviedol prevádzkový riaditeľ lanových dráh Ján Slamený.  Nové 4,2 km dlhé lano s priemerom 26,5mm a vážiace 10 700 kg museli najprv autom vyviezť na medzistanicu Štart, odkiaľ ho navijakom cez terén dostali na Skalnaté Pleso. „Tam sme ho montážnym spletom pripevnili  na staré ťažné lano, za pomoci ktorého sa nové obtiahlo v celom úseku. Priamo na Skalnatom Plese sa nové lano v predpísanom ťahu prichytilo koncovkami o záves kabíny. Staré lano sa počas montáže súčasne odoberalo a rezalo na dĺžku cca 2 m, aby sa dalo zviezť a následne zlikvidovať. Tento v skratke opísaný postup prác trval takmer 12 dní,“ vysvetlil komplikovanú technickú operáciu Slamený.

Unikátna visutá červená lanovka následne absolvovala nevyhnutné testovacie jazdy a kontroly a dnes je už opäť v plnej kondícii a v prevádzke pre verejnosť. Ponúka možnosť pohodlnej dopravy na Lomnický štít, na ktorom sa okrem astronomického pracoviska SAV a meteorologickej stanice nachádza aj najvyššie položená kaviareň na Slovensku – DEDO a dva apartmány, ktoré umožňujú zažiť výnimočnú Noc na Lomnickom štíte. Štandardná kapacita, ktorá je 14 osôb plus sprievodca, je v súčasnosti z preventívnych dôvodov kvôli koronakríze obmedzená na 8 pasažierov a sprievodcu. Po výmene lana sú tak v súčasnosti už v dennej prevádzke lanovky na celej trase z Tatranskej Lomnice až na Lomnický štít, premáva aj pozemná lanovka zo Starého Smokovca na Hrebienok. Lanovka Solisko Expres na Štrbskom Plese je k dispozícii zatiaľ vo víkendovom režime. Vďaka uvoľneniu preventívnych opatrení sú tatranské strediská pripravené obslúžiť návštevníkov a dopriať im pohodlie a zážitky v reštauráciách, kaviarňach, na atrakciách či v športových obchodoch. Ubytovanie je možné v Grandhoteli Praha v Tatranskej Lomnici ako aj v apartmánoch na Lomnickom štíte.

Vedeli ste, že:

Materiál na výstavbu lanovky na Lomnický štít bol na Skalnaté pleso dovezený koňmi a na Lomnický štít dopravený ľuďmi, ktorí tak na vrchol vyniesli takmer 300 ton materiálu do výšky 2 634 m.

Lanovku stavalo približne 70 ľudí z Lendaku, Spišskej Belej a Kežmarku. Jedno montážne lano nieslo vo svojich rukách na štít 36 nosičov.

Budovy lanoviek boli vytesané z kameňa použitého z neďalekého kameňolomu.

Napísali o Tatrách

Prejsť na Facebook

wunderschöne Landschaft und freundliche Menschen Dankeschön

Georg Horn

Great place!!!!!!!!!!!!!!!!!

Otto Katona

One of the most beautiful places! We keep coming back! Insider Tipp: Enjoying a meal at Restaurant Fortuna in Spisska Sobota! Small and totally unexpected, but they would deserve a michelin star or at least a falstaff voting

Miriam Bentfeld

bellissimo e perfetto per gira in famiglia

Giuseppe Ganci

This is the most gorgeous place - an undiscovered paradise with very reasonable prices. We had so much fun rowing a boat at Stary Pleso, hiking the mountains, and eating pierogi at the Grand Hotel Kempinski. The air was clean and you could see stars shining so brightly in the night sky. In the evenings, colorful thunderstorms would roll through and it was just so cozy. We had a wonderful and memorable family vacation here and will be back again.

Krysten Jenci

Megnifico....... beautiful mountains.... .. roads very good condition speechless....

Jacek Baca

Superb view!

Ilona Ilonciks

Nice place. Greatfull nature. Friendly People. I like it.

Kai Stamm

Отдых ........... Природа супер

Яна Рішко

Beautiful place with most beautiful views. Fantastic for active people who like hiking in the mountains.

Ela Sobota

Určite áno, na Slovensku je to naj čo Slovensko má

Patrik Draxler

Hoci sme stihli len Hrebienok, Beliansku jaskyňu, Bachledku a Štrbské pleso, boli sme nadšení a uchvátení. Prekrásna príroda, dobré služby, výborná strava a všade ochotný personál. Už teraz sa tešíme na ďalší pobyt! <3

Jaroslava Bašistová

Je to tam krásný 😁 hodný lidi a je to jen 7 hodin vlakem, super 😍

Zdenka Lébrová

Tatry su moja srdcovka a nech som kdekoľvek vzdy ma nabijú pozitívnou energiou a pozitívnym myslením. Stále mam usmev na tváři ako malé decko a v poslednej dobe mam stále stastie Aj na perfektne pocasie a skvělých ludi ❤️

Livia Laylla Lukacova

Tatry sú krásne a je tam čo obzerať veľmi sa nám tam páčilo, no pre zlé počasie sme všetko nestihli pozrieť tak určite sa tam ešte raz niekedy vrátime. Čo sa nám tam ale nepáčilo bolo parkovanie mali sme problém niekde zaparkovať, keďže tam bolo toľko veľa ľudí.

Lucia Raškovská

The most beautiful place I've ever seen before. I was astonished at this place. I will come back very soon.

Van Sinn

Kľud, pohoda, užili sme si to s rodinou. Poriadne. Hlavne kľud od ľudi-vorkoholikov, ktori sa stále len ponáhľajú a vlastne nič nemajú, lebo nikdy nikde neboli len práca, doma a nič iné. Nevedia si nič užiť, ani vlastný život, ani peniaze pre ktoré by si nechali prevŕtať koleno, len aby im nič neutieklo z účtu. Také chvíle su liekom na všetko. Ticho, pohoda.....na nezaplatenie

Ifbb Marek Leder

Nie nadarmo sa hovorí, že Tatry sú pýchou Slovenska. Krásne miesta, nádherné štíty a príroda.

Martin Lörinc

A hiker's paradise. Trails are nicely groomed and scenery glorious!

Kim Beaudet

Ve Vysokých Tatrách je vždy krásně. Se správnou partou dobrých lidí a dobře zvolenou trasou na výšlap není možné, aby člověk nebyl spokojen. S ubytováním jsme byli pokaždé maximálně spokojení.

Monika Marančáková

Krásně strávené jarní prázdniny. Lyžařské podmínky pro děti byly perfektní. Široké sjezdové tratě, přehledný terén, perfektní služby a moc příjemní lidé. Určitě se sem vrátíme.

Denisa Nováčková

Przepiękne góry, szlaki zachęcające do wędrówek, pozytywni ludzie słowem świetne miejsce na codzień jak i wakacje :)

Piotr Wróbel

Wypoczynek w Tatrach od południowej, słowackiej strony to jednak inne doświadczenia niż w powiecie nowotarskim. Łatwość dojazdu, brak korków, mało ludzi, brak wszechobecnych góralskich bud z wszelkim dobrem, cisza, spokój, swietnie przygotowane stoki, bardzo dobra infrastruktura w zakresie zakwaterowania typu pensjonat (z ciepła woda 24h). Oprócz tego fajni, przyjaźni ludzie.

Michał Frontczak