Letná sezóna v TIK-och priniesla štandardy i spestrenia - Región Vysoké Tatry Tatranská lyžovačka Zimné výlety Za históriou regiónu Wellness a relax Rodina a zábava Gurmánstvo a emócie Navigovať Prehrať Zväčšiť * Mapa Galéria Počasie Webkamery Hľadať Rodina Cykloturistika Turistika Body Minus Plus Ubytovanie Vylety Enjoy icon

Kontaktný formulár

  • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Letná sezóna v TIK-och priniesla štandardy i spestrenia

Návštevnosť Tatranských informačných kancelárií vo Vysokých Tatrách bola opäť poznačená pandemickou situáciou. Prichádzalo viac Slovákov, ťažšie otázky i návštevníci, ktorý v slovenských horách ešte nikdy predtým neboli.

Tatranské informačné kancelárie počas letnej sezóny 2021 fungovali však i s nižšou návštevnosťou pomerne klasicky. Od apríla, kedy sa po dlhých týždňoch smeli otvoriť všetky prevádzky, prichádzalo do Vysokých Tatier stále viac návštevníkov. Najprv šlo skoro stopercentne o Slovákov, no koncom júna do Tatranských informačných kancelárií v Starom Smokovci a Tatranskej Lomnici prichádzalo i väčšie množstvo zahraničných návštevníkov.

Dovolenkárov českej národnosti pritom bolo najviac, avšak stále šlo iba o približnú polovicu z miestnych návštevníkov. V oveľa menšej miere prichádzali však i Poliaci, nemecky hovoriaci návštevníci z Rakúska alebo Nemecka, Maďari ale i Angličania, Holanďania, Rusi, Lotyši a niekoľko kusov tvorili i Japonci, Taliani, Bielorusi či Francúzi.

Zo štatistík návštevnosti však môžeme, v hlavných letných mesiacoch, vyčítať pokles v priemere až o smutných 50% v porovnaní s návštevnosťou v roku 2019.

Záujem zákazníkov sa ale so záujmom z roku 2020 veľmi nelíšil. Išlo predovšetkým o otázky a informácie ohľadom vysokohorských túr, máp, lanoviek, suvenírov, ubytovania a veľký záujem bol i o projekt Tatranského rozprávkového putovania.

Mierny rozdiel nastal v komunikácii. Vo veľkej miere do Tatranských informačných kancelárií prichádzalo stále viac zákazníkov, ktorým bolo potrebné sa individuálne a dlhšie venovať. Taktiež bol zaznamenaný zvýšený počet návštevníkov, ktorí sa vo Vysokých Tatrách ocitli prvý krát a pred vysokohorskými túrami uprednostňovali viac miestne atrakcie, galérie, múzea a pod. Menšia návštevnosť sa tak časovo vyrovnala rovnakej pomoci zákazníkovi, ako tomu bolo v rokoch dávno pred COVID-19.

Obe informačné kancelárie boli otvorené denne od 8:00 do 18:00 a návštevník sa mohol stretnúť s dlhodobými zamestnancami i brigádnikmi. V Starom Smokovci k tomu vždy pomáha i jeden člen HZS, s ktorým zdieľa TIK spoločný priestor.

Zaujímavé príbehy

Ako to už býva, ani tento rok sa služby v tatranských informačkách neobišli bez zábavných príhod, sťažností či zaujímavých príbehov. V Tatranskej Lomnici sa napríklad jeden pán pýtal, ako sa dostane na Plitvické jazerá asi netušiac, že ide o Národný park v Chorvátsku. Iný deň zas dvaja Ukrajinci pátrali po chodníku na Lomnický štít keďže predtým zvládli už túru na Hrebienok cez Studenovodské vodopády až do Lomnice. Keď sa inak nedalo, špekulovali, či na Lomnický štít nevybehnú z „nejakej poľskej strany“. Vtipným spestrením bolo i v júli v Starom Smokovci, keď si česky hovoriace panie žiadali viac informácií o strede. Nikto nevedel na akú stredu sa pýtajú – nakoniec sa zistilo, že by radi navštívili Spišskú Sobotu. No, nie je streda ako sobota.

Tatranské informačné kancelárie zriaďuje Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Vysoké Tatry, spravuje Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry a obe kancelárie sú i hrdým členom Asociácie informačných centier Slovenska.

Napísali o Tatrách

Prejsť na Facebook

wunderschöne Landschaft und freundliche Menschen Dankeschön

Georg Horn

Great place!!!!!!!!!!!!!!!!!

Otto Katona

One of the most beautiful places! We keep coming back! Insider Tipp: Enjoying a meal at Restaurant Fortuna in Spisska Sobota! Small and totally unexpected, but they would deserve a michelin star or at least a falstaff voting

Miriam Bentfeld

bellissimo e perfetto per gira in famiglia

Giuseppe Ganci

This is the most gorgeous place - an undiscovered paradise with very reasonable prices. We had so much fun rowing a boat at Stary Pleso, hiking the mountains, and eating pierogi at the Grand Hotel Kempinski. The air was clean and you could see stars shining so brightly in the night sky. In the evenings, colorful thunderstorms would roll through and it was just so cozy. We had a wonderful and memorable family vacation here and will be back again.

Krysten Jenci

Megnifico....... beautiful mountains.... .. roads very good condition speechless....

Jacek Baca

Superb view!

Ilona Ilonciks

Nice place. Greatfull nature. Friendly People. I like it.

Kai Stamm

Отдых ........... Природа супер

Яна Рішко

Beautiful place with most beautiful views. Fantastic for active people who like hiking in the mountains.

Ela Sobota

Určite áno, na Slovensku je to naj čo Slovensko má

Patrik Draxler

Hoci sme stihli len Hrebienok, Beliansku jaskyňu, Bachledku a Štrbské pleso, boli sme nadšení a uchvátení. Prekrásna príroda, dobré služby, výborná strava a všade ochotný personál. Už teraz sa tešíme na ďalší pobyt! <3

Jaroslava Bašistová

Je to tam krásný 😁 hodný lidi a je to jen 7 hodin vlakem, super 😍

Zdenka Lébrová

Tatry su moja srdcovka a nech som kdekoľvek vzdy ma nabijú pozitívnou energiou a pozitívnym myslením. Stále mam usmev na tváři ako malé decko a v poslednej dobe mam stále stastie Aj na perfektne pocasie a skvělých ludi ❤️

Livia Laylla Lukacova

Tatry sú krásne a je tam čo obzerať veľmi sa nám tam páčilo, no pre zlé počasie sme všetko nestihli pozrieť tak určite sa tam ešte raz niekedy vrátime. Čo sa nám tam ale nepáčilo bolo parkovanie mali sme problém niekde zaparkovať, keďže tam bolo toľko veľa ľudí.

Lucia Raškovská

The most beautiful place I've ever seen before. I was astonished at this place. I will come back very soon.

Van Sinn

Kľud, pohoda, užili sme si to s rodinou. Poriadne. Hlavne kľud od ľudi-vorkoholikov, ktori sa stále len ponáhľajú a vlastne nič nemajú, lebo nikdy nikde neboli len práca, doma a nič iné. Nevedia si nič užiť, ani vlastný život, ani peniaze pre ktoré by si nechali prevŕtať koleno, len aby im nič neutieklo z účtu. Také chvíle su liekom na všetko. Ticho, pohoda.....na nezaplatenie

Ifbb Marek Leder

Nie nadarmo sa hovorí, že Tatry sú pýchou Slovenska. Krásne miesta, nádherné štíty a príroda.

Martin Lörinc

A hiker's paradise. Trails are nicely groomed and scenery glorious!

Kim Beaudet

Ve Vysokých Tatrách je vždy krásně. Se správnou partou dobrých lidí a dobře zvolenou trasou na výšlap není možné, aby člověk nebyl spokojen. S ubytováním jsme byli pokaždé maximálně spokojení.

Monika Marančáková

Krásně strávené jarní prázdniny. Lyžařské podmínky pro děti byly perfektní. Široké sjezdové tratě, přehledný terén, perfektní služby a moc příjemní lidé. Určitě se sem vrátíme.

Denisa Nováčková

Przepiękne góry, szlaki zachęcające do wędrówek, pozytywni ludzie słowem świetne miejsce na codzień jak i wakacje :)

Piotr Wróbel

Wypoczynek w Tatrach od południowej, słowackiej strony to jednak inne doświadczenia niż w powiecie nowotarskim. Łatwość dojazdu, brak korków, mało ludzi, brak wszechobecnych góralskich bud z wszelkim dobrem, cisza, spokój, swietnie przygotowane stoki, bardzo dobra infrastruktura w zakresie zakwaterowania typu pensjonat (z ciepła woda 24h). Oprócz tego fajni, przyjaźni ludzie.

Michał Frontczak