Letná sezóna vo Vysokých Tatrách prekonala návštevnosť z roku 2018 - Región Vysoké Tatry Tatranská lyžovačka Zimné výlety Za históriou regiónu Wellness a relax Rodina a zábava Gurmánstvo a emócie Navigovať Prehrať Zväčšiť * Mapa Galéria Počasie Webkamery Hľadať Rodina Cykloturistika Turistika Body Minus Plus Ubytovanie Vylety Enjoy icon

Kontaktný formulár

  • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Letná sezóna vo Vysokých Tatrách prekonala návštevnosť z roku 2018

STARÝ SMOKOVEC (02. september 2019) Región Vysoké Tatry sa aj toto leto stal cieľovou destináciou pre tisícky dovolenkárov. Letné prázdniny sa dnešným dňom oficiálne skončili, ale turistická sezóna v Tatrách pokračuje aj nasledujúcimi mesiacmi.

Región Vysoké Tatry sa až pre stovky tisíc návštevníkov stal cieľovou destináciou počas uplynulých letných mesiacov. „Hoci oficiálne štatistiky za prázdninové mesiace zatiaľ k dispozícii nemáme, priebežné indície jasne hovoria, že sa bude jednať o silnejšiu turistickú sezónu, ako tomu bolo v roku 2018.“ uvádza výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry (ďalej len OOCR RVT) Veronika Littvová. Leto 2019 bolo v tatranskom regióne výrazne lepšie ako v roku 2018, ktoré malo vzhľadom na veľmi daždivé počasie v júni 2018 len o cca 1% vyššiu návštevnosť ako bolo leto 2017.

Predbežné čísla za prázdninové mesiace roka 2019 potvrdzujú tento trend rastu návštevnosti ako ubytovaných hostí tak jednodňových návštevníkov v regióne Vysokých Tatier. Leto 2019 však vykazuje až 8% nárast počtov ubytovaných návštevníkov v Tatrách oproti letu 2018, čo predstavuje celkový počet okolo 115 000 ubytovaných hostí. Výrazný nárast nastal aj u jednodenných návštevníkov Tatier, ktorých počty sa odhadujú až na 700 000. Presné údaje však potvrdí po spracovaní dát až Štatistický úrad.

Výrazne lepším mesiacom aj vďaka peknému slnečnému počasiu bol august, ktorý je už tradične najsilnejším mesiacom roku, naviac v júli boli časté búrky z tepla. Hoteliéri hlásili v júli potvrdenú obsadenosť cca 60%, no v auguste sa zvýšila na viac ako 80%. Toto leto sme zaznamenali aj značný nárast počtu cykloturistov.

Otvorením letnej turistickej sezóny pri Smokoveckej kyselke, odomknutím vôd jazera Štrbské Pleso a otvorením Popradského kultúrneho leta sa v regióne odštartovali krásne kultúrne, zábavné, rodinné ale aj tradičné a športové podujatia, ktoré určite pozitívne návštevnosť ovplyvnili. „Spomeňme napríklad podujatia ako Viva Italia, Tatranské kultúrne leto, Benátska Noc, Festival Šengenský poludník, Altanfest, Stretnutia, Night Run, Štrbská športová smršť, Ľudové umelecké remeslá, Rezbárske sympózium, Svište na Plese, Medvedie dni, Made in Slovakia a Tatra Flowers festival, ktoré boli realizované OOCR RVT v spolupráci s členmi a partnermi a predstavovali krásne kultúrno spoločenské vyžitie“. Doplnila výkonná riaditeľka OOCR RVT Veronika Littvová.

Čo sa týka národnostného zastúpenia tohtoročných letných ubytovaných návštevníkov Tatier, najviac bolo slovákov s 8% nárastom oproti roku 2018, za nimi nasledovali česi, poliaci, maďari, ukrajinci a nemci. Z týchto piatich „top“ destinácií mali toto leto oproti minulému českí návštevníci nárast až 10%, poliaci 5%, maďari až 15%, ukrajinci tiež 5%, iba nemci zaznamenali malý pokles. Drobné nárasty sme zaznamenali aj u menej početných návštevníkov, ktorých bolo možné stretnúť toto leto v Tatrách, či to už boli návštevníci z Izraela, Veľkej Británie, či Švajčiarska.

Po lete je možné potvrdiť, že za prvý polrok 2019 (tzn. k 30.6.2019) OO CR RVT dosiahla až dvojciferný nárast počtu ubytovaných návštevníkov s nárastom u domácich návštevníkov /+9,24%/ a u zahraničných návštevníkov /+8,59%/, pričom nárast zaznamenali aj všetky tri samosprávy združené v OOCR RVT.

Adekvátne k tomu bol vykázaný aj nárast počtu prenocovaní v regióne, ktorý sa skrátil, čo znamená že sa trochu znížila priemerná dĺžka prenocovaní turistov v našom regióne. Naopak zvýšil sa percentuálny nárast tržieb za ubytovanie, v rámci celej OOCR RVT až o + 12,59%, čo svedčí o lepšom zhodnocovaní poskytovných ubytovacích služieb a vyššej efektivite vynaložených nákladov. Počet ubytovacích zariadení narástol až o + 40,22%, no počet lôžok len o 11,50%. Svedčí to o tom, že počet UZ narástol hlavne u malých penziónov a ubytovaní na súkromí, resp. v apartmánoch, ktoré sa prihlásili na ŠÚ do Prešova.

Tatranci hodnotia z hľadiska návštevnosti prvý polrok 2019 a uplynulú letnú sezónu ako veľmi vydarenú, svorne však všetci dúfajú, že naše veľhory pritiahnu návštevníkov aj počas blížiacich sa jesenných mesiacov, kedy ich tu čaká príjemné a najmä stabilné počasie vhodné na turistiku či prechádzky, nádherné výhľady a samozrejme kvalitné služby.

Kultúrne podujatia sú realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Napísali o Tatrách

Prejsť na Facebook

wunderschöne Landschaft und freundliche Menschen Dankeschön

Georg Horn

Great place!!!!!!!!!!!!!!!!!

Otto Katona

One of the most beautiful places! We keep coming back! Insider Tipp: Enjoying a meal at Restaurant Fortuna in Spisska Sobota! Small and totally unexpected, but they would deserve a michelin star or at least a falstaff voting

Miriam Bentfeld

bellissimo e perfetto per gira in famiglia

Giuseppe Ganci

This is the most gorgeous place - an undiscovered paradise with very reasonable prices. We had so much fun rowing a boat at Stary Pleso, hiking the mountains, and eating pierogi at the Grand Hotel Kempinski. The air was clean and you could see stars shining so brightly in the night sky. In the evenings, colorful thunderstorms would roll through and it was just so cozy. We had a wonderful and memorable family vacation here and will be back again.

Krysten Jenci

Megnifico....... beautiful mountains.... .. roads very good condition speechless....

Jacek Baca

Superb view!

Ilona Ilonciks

Nice place. Greatfull nature. Friendly People. I like it.

Kai Stamm

Отдых ........... Природа супер

Яна Рішко

Beautiful place with most beautiful views. Fantastic for active people who like hiking in the mountains.

Ela Sobota

Určite áno, na Slovensku je to naj čo Slovensko má

Patrik Draxler

Hoci sme stihli len Hrebienok, Beliansku jaskyňu, Bachledku a Štrbské pleso, boli sme nadšení a uchvátení. Prekrásna príroda, dobré služby, výborná strava a všade ochotný personál. Už teraz sa tešíme na ďalší pobyt! <3

Jaroslava Bašistová

Je to tam krásný 😁 hodný lidi a je to jen 7 hodin vlakem, super 😍

Zdenka Lébrová

Tatry su moja srdcovka a nech som kdekoľvek vzdy ma nabijú pozitívnou energiou a pozitívnym myslením. Stále mam usmev na tváři ako malé decko a v poslednej dobe mam stále stastie Aj na perfektne pocasie a skvělých ludi ❤️

Livia Laylla Lukacova

Tatry sú krásne a je tam čo obzerať veľmi sa nám tam páčilo, no pre zlé počasie sme všetko nestihli pozrieť tak určite sa tam ešte raz niekedy vrátime. Čo sa nám tam ale nepáčilo bolo parkovanie mali sme problém niekde zaparkovať, keďže tam bolo toľko veľa ľudí.

Lucia Raškovská

The most beautiful place I've ever seen before. I was astonished at this place. I will come back very soon.

Van Sinn

Kľud, pohoda, užili sme si to s rodinou. Poriadne. Hlavne kľud od ľudi-vorkoholikov, ktori sa stále len ponáhľajú a vlastne nič nemajú, lebo nikdy nikde neboli len práca, doma a nič iné. Nevedia si nič užiť, ani vlastný život, ani peniaze pre ktoré by si nechali prevŕtať koleno, len aby im nič neutieklo z účtu. Také chvíle su liekom na všetko. Ticho, pohoda.....na nezaplatenie

Ifbb Marek Leder

Nie nadarmo sa hovorí, že Tatry sú pýchou Slovenska. Krásne miesta, nádherné štíty a príroda.

Martin Lörinc

A hiker's paradise. Trails are nicely groomed and scenery glorious!

Kim Beaudet

Ve Vysokých Tatrách je vždy krásně. Se správnou partou dobrých lidí a dobře zvolenou trasou na výšlap není možné, aby člověk nebyl spokojen. S ubytováním jsme byli pokaždé maximálně spokojení.

Monika Marančáková

Krásně strávené jarní prázdniny. Lyžařské podmínky pro děti byly perfektní. Široké sjezdové tratě, přehledný terén, perfektní služby a moc příjemní lidé. Určitě se sem vrátíme.

Denisa Nováčková

Przepiękne góry, szlaki zachęcające do wędrówek, pozytywni ludzie słowem świetne miejsce na codzień jak i wakacje :)

Piotr Wróbel

Wypoczynek w Tatrach od południowej, słowackiej strony to jednak inne doświadczenia niż w powiecie nowotarskim. Łatwość dojazdu, brak korków, mało ludzi, brak wszechobecnych góralskich bud z wszelkim dobrem, cisza, spokój, swietnie przygotowane stoki, bardzo dobra infrastruktura w zakresie zakwaterowania typu pensjonat (z ciepła woda 24h). Oprócz tego fajni, przyjaźni ludzie.

Michał Frontczak