Letná sezóna vo Vysokých Tatrách prekonala návštevnosť z roku 2018

STARÝ SMOKOVEC (02. september 2019) Región Vysoké Tatry sa aj toto leto stal cieľovou destináciou pre tisícky dovolenkárov. Letné prázdniny sa dnešným dňom oficiálne skončili, ale turistická sezóna v Tatrách pokračuje aj nasledujúcimi mesiacmi.

Región Vysoké Tatry sa až pre stovky tisíc návštevníkov stal cieľovou destináciou počas uplynulých letných mesiacov. „Hoci oficiálne štatistiky za prázdninové mesiace zatiaľ k dispozícii nemáme, priebežné indície jasne hovoria, že sa bude jednať o silnejšiu turistickú sezónu, ako tomu bolo v roku 2018.“ uvádza výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry (ďalej len OOCR RVT) Veronika Littvová. Leto 2019 bolo v tatranskom regióne výrazne lepšie ako v roku 2018, ktoré malo vzhľadom na veľmi daždivé počasie v júni 2018 len o cca 1% vyššiu návštevnosť ako bolo leto 2017.

Predbežné čísla za prázdninové mesiace roka 2019 potvrdzujú tento trend rastu návštevnosti ako ubytovaných hostí tak jednodňových návštevníkov v regióne Vysokých Tatier. Leto 2019 však vykazuje až 8% nárast počtov ubytovaných návštevníkov v Tatrách oproti letu 2018, čo predstavuje celkový počet okolo 115 000 ubytovaných hostí. Výrazný nárast nastal aj u jednodenných návštevníkov Tatier, ktorých počty sa odhadujú až na 700 000. Presné údaje však potvrdí po spracovaní dát až Štatistický úrad.

Výrazne lepším mesiacom aj vďaka peknému slnečnému počasiu bol august, ktorý je už tradične najsilnejším mesiacom roku, naviac v júli boli časté búrky z tepla. Hoteliéri hlásili v júli potvrdenú obsadenosť cca 60%, no v auguste sa zvýšila na viac ako 80%. Toto leto sme zaznamenali aj značný nárast počtu cykloturistov.

Otvorením letnej turistickej sezóny pri Smokoveckej kyselke, odomknutím vôd jazera Štrbské Pleso a otvorením Popradského kultúrneho leta sa v regióne odštartovali krásne kultúrne, zábavné, rodinné ale aj tradičné a športové podujatia, ktoré určite pozitívne návštevnosť ovplyvnili. „Spomeňme napríklad podujatia ako Viva Italia, Tatranské kultúrne leto, Benátska Noc, Festival Šengenský poludník, Altanfest, Stretnutia, Night Run, Štrbská športová smršť, Ľudové umelecké remeslá, Rezbárske sympózium, Svište na Plese, Medvedie dni, Made in Slovakia a Tatra Flowers festival, ktoré boli realizované OOCR RVT v spolupráci s členmi a partnermi a predstavovali krásne kultúrno spoločenské vyžitie“. Doplnila výkonná riaditeľka OOCR RVT Veronika Littvová.

Čo sa týka národnostného zastúpenia tohtoročných letných ubytovaných návštevníkov Tatier, najviac bolo slovákov s 8% nárastom oproti roku 2018, za nimi nasledovali česi, poliaci, maďari, ukrajinci a nemci. Z týchto piatich „top“ destinácií mali toto leto oproti minulému českí návštevníci nárast až 10%, poliaci 5%, maďari až 15%, ukrajinci tiež 5%, iba nemci zaznamenali malý pokles. Drobné nárasty sme zaznamenali aj u menej početných návštevníkov, ktorých bolo možné stretnúť toto leto v Tatrách, či to už boli návštevníci z Izraela, Veľkej Británie, či Švajčiarska.

Po lete je možné potvrdiť, že za prvý polrok 2019 (tzn. k 30.6.2019) OO CR RVT dosiahla až dvojciferný nárast počtu ubytovaných návštevníkov s nárastom u domácich návštevníkov /+9,24%/ a u zahraničných návštevníkov /+8,59%/, pričom nárast zaznamenali aj všetky tri samosprávy združené v OOCR RVT.

Adekvátne k tomu bol vykázaný aj nárast počtu prenocovaní v regióne, ktorý sa skrátil, čo znamená že sa trochu znížila priemerná dĺžka prenocovaní turistov v našom regióne. Naopak zvýšil sa percentuálny nárast tržieb za ubytovanie, v rámci celej OOCR RVT až o + 12,59%, čo svedčí o lepšom zhodnocovaní poskytovných ubytovacích služieb a vyššej efektivite vynaložených nákladov. Počet ubytovacích zariadení narástol až o + 40,22%, no počet lôžok len o 11,50%. Svedčí to o tom, že počet UZ narástol hlavne u malých penziónov a ubytovaní na súkromí, resp. v apartmánoch, ktoré sa prihlásili na ŠÚ do Prešova.

Tatranci hodnotia z hľadiska návštevnosti prvý polrok 2019 a uplynulú letnú sezónu ako veľmi vydarenú, svorne však všetci dúfajú, že naše veľhory pritiahnu návštevníkov aj počas blížiacich sa jesenných mesiacov, kedy ich tu čaká príjemné a najmä stabilné počasie vhodné na turistiku či prechádzky, nádherné výhľady a samozrejme kvalitné služby.

Kultúrne podujatia sú realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Podujatia v Tatrách