Lyžiarske strediská Jasná a Vysoké Tatry prijímajú výzvu na komunitné testovanie v koordinácii s celým regiónom!

Liptovský Mikuláš – 12.november 2020 – Najväčšie slovenské lyžiarske strediská v Jasnej a vo Vysokých Tatrách sú pripravené na diskusiu ako sa zapojiť do bezplatného antigénového testovania. V snahe dosiahnuť maximálnu úroveň bezpečnosti pre lyžiarov chcú spojiť sily so štátom, samosprávami a partnermi v regiónoch.

Lyžiarske strediská prevádzkované spoločnosťou TMR sa pripravujú na príchod zimy. Okrem štandardnej technickej prípravy venujú veľkú pozornosť aj novým preventívnym opatreniam.

Po vyhlásení premiéra Igora Matoviča o uvažovanom komunitnom testovaní prichádzajú s návrhom vytvoriť pracoviská na bezplatné antigénové testovanie priamo v lyžiarskych rezortoch a turistických regiónoch. „Už niekoľko mesiacov sa na začiatok zimy pripravujeme nielen po technickej stránke, ale aj po stránke preventívnych opatrení. Okrem inštalácie antibakteriálnych polepov, nových dezinfekčných zariadení či prípravy špeciálnych nástupných koridorov sme pripravení zapojiť sa aj do bezplatného antigénového testovania. Vyžaduje to ale úzku spoluprácu v regióne, pretože turista využíva vždy viacero služieb v celom údolí – lanovky, hotely, reštaurácie či iné služby. Našim cieľom je, aby sme pre návštevníkov lyžiarskych rezortov dokázali komplexne poskytnúť maximálnu úroveň bezpečnosti,“ informoval Dušan Slavkovský, riaditeľ lyžiarskych stredísk vo Vysokých Tatrách.

„Testovacie body by tak mali vzniknúť v regiónoch Liptov, vo Vysokých Tatrách i na Horehroní. V súčinnosti so štátom, samosprávami, oblastnými organizáciami cestovného ruchu, ako aj ďalšími subjektmi cestovného ruchu ako sú hotely a iné služby, by sme vedeli vytvoriť takto systém pre bezpečnú lyžiarsku dovolenku. Takéto testovacie body by sa mali prevádzkovať zrejme v každodennej prevádzke a slúžiť svojmu účelu vždy na obdobie, keď si to situácia bude vyžadovať resp. po dohode s hygienikmi. Dosiahli by sme tým stav, že v turistických regiónoch sa budú pohybovať negatívne otestovaní ľudia,” uviedol Igor Mráz, riaditeľ lyžiarskeho strediska Jasná.

Prevádzkovateľ horských stredísk a hotelovej siete zároveň pripomína, že zavedenie testovania a kontroly platných certifikátov by muselo fungovať i pre ubytovaných hostí v celom regióne. „Sme aktívnym členom oblastných organizácií cestovného ruchu a musíme myslieť nielen na TMR prevádzky ale aj na malé a stredné podniky, pre ktorých je zimná sezóna úplne kľúčová. Zároveň týmto navrhnutým systémom by sme mohli uvažovať aj o výnimke pre stravovanie ubytovaných turistov v interiéroch reštaurácií hotelov či penziónov a nenútiť ich raňajkovať v snehu na terasách. Chceme týmto vyzvať premiéra na aktívnu diskusiu a hľadanie riešenia pre turistické regióny a lyžiarske strediská. Lyžiarska sezóna začína o 3 týždne už začiatkom decembra a tisíce ľudí zamestnaných v cestovnom ruchu potrebujú poznať riešenie,“ doplnil Igor Rattaj, predseda predstavenstva TMR.

Podujatia v Tatrách