Alena Sinay: Prekážky sú na to, aby sa prekonávali - Región Vysoké Tatry Tatranská lyžovačka Zimné výlety Za históriou regiónu Wellness a relax Rodina a zábava Gurmánstvo a emócie Navigovať Prehrať Zväčšiť * Mapa Galéria Počasie Webkamery Hľadať Rodina Cykloturistika Turistika Body Minus Plus Ubytovanie Vylety Enjoy icon

Kontaktný formulár

  • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Alena Sinay: Prekážky sú na to, aby sa prekonávali

Tatranka telom i dušou – Alena Sinay (v minulosti známa pod priezviskom „Stevens“) sa venuje tomu najnáročnejšiemu triatlonu – disciplíne Ironman, ktorý pozostáva z 3,8 km plávania, 180 km jazdy na bicykli a odbehnutia maratónu (42,2 km). Profesionálna slovenská triatlonistka a trénerka tejto mimoriadne náročnej disciplíne zasvätila svoj život, vďaka čomu prekonala niekoľko rekordov.


Pochádzaš z Tatranskej Lomnice, tvoj otec bol ČS reprezentantom v zjazdovom lyžovaní. Ako ťa formovalo toto prostredie?

Na detstvo pod Tatrami mám nádherné spomienky práve vďaka ockovi, ktorý ma viedol k športu. V zime to bolo zjazdové lyžovanie, v lete sme hrávali tenis, chodievali na túry, horský bicykel, hrávali loptové hry, behali. Rovno pod domom bol 400 m bežecký okruh, denne som chodievala pre radosť plávať – skvelý 25 m plavecký bazén som mala taktiež cez lúku za domom v Tatranskej Lomnici.

Vyskúšala si množstvo športov. Ako si sa napokon dostala k triatlonu?

K triatlonu som sa dostala už ako dospelá, vo veku 23 rokov, počas môjho pôsobenia na Strednom východe, kde som niekoľko rokov žila v Bahrajne a potom v Dubaji. 

Tréningy aj súťaže si stíhala popri práci? 

Počas môjho pôsobenia na Strednom východe som robila triatlon postupne na vyššej úrovni, až kým som sa presťahovala do Anglicka, kde som zanechala prácu letušky. Triatlonu som sa už venovala na plný úväzok.

Si jednou z mála, ktorá sa venuje dlhému triatlonu – pretekom Ironman. Kedy si ich vyskúšala prvý raz?

Prvý triatlon som vyskúšala v roku 2004 a prvý Ironman v roku 2009 – Ironman Busselton v Austrálii. Odvtedy prešlo veľa rokov s množstvom zážitkov a skúseností.

Prečo si si vybrala práve tento šport? 

Jednoznačne pre jeho všestrannosť. Milujem pocit tejto kombinácie, keď si v troch rôznych disciplínach môžem siahnuť na dno svojich síl. 

Ktoré úspechy si najviac vážiš, na ktoré preteky máš najkrajšie spomienky?

Najkrajšie spomienky mám určite na prvý Ironman. Boli to neskutočné pocity naplnenia mojich snov. Vždy som hovorievala, že bol najkrajším dňom môjho života… Kým sa mi ale nenarodili dvojičky. Najväčšou výhrou pre mňa je, že po pôrode, pri dvoch deťoch som  dokázala, že rekordy sa dajú prekonávať. Počas minulej sezóny sa mi dvakrát podarilo zlomiť rekord: najprv 9 hodín a 29 minút (s defektom) v Piešťanoch na Slovakmane, o mesiac neskôr na Podersdorf Triathlone v Rakúsku, kde som dala čas 9 hodín a 6 minút, čím sa mi podarilo prekonať nový slovenský ženský rekord o 27 minút. Len málokto si vie predstaviť, koľko to stálo úsilia celej rodiny, zriekania sa a financií.

Ktoré preteky si vnímala ako najnáročnejšie? 

Minuloročný Slovakman, kde som viedla s 10-minútovým náskokom. No dostala som defekt, ktorý ma stál víťazstvo. Moja súperka bola lepšia bežkyňa, takže ak som chcela vyhrať, potrebovala som si nadrobiť čo najlepší náskok v plávaní a cyklistike. Ten som ale stratila kvôli rozbitému sklu na ceste. Bolo veľmi náročné pokračovať so slzami, bez motivácie odbehnúť maratón.

O:\2020\Vyúčtovanie dotácie 2020 BV\1_Marketing a propagácia\Vecné vyhodnotenie\MKT_plnenie\1.2.3. MKT kampaň - podpora cieľových skupín\Alena Stevens\A. Stevens_triatlon\1.jpg

Ako vyzerá tvoj život športovca – hlavná sezóna a mimosezóna, trénuješ doma alebo hlavne v zahraničí?

Trénujem prevažne tu – doma v Tatrách, ale počas zimy sa snažím dostať aspoň na 1 – 2 tréningové campy v teplejších klimatických podmienkach, väčšinou na Kanárske ostrovy. 

Doma mám zriadenú posilňovňu, kde mám bežiaci pás, cyklistický trenažér, hrazdu, fitlopty… Okrem triatlonu obľubujem najmä skialpinizmus, bežkovanie a horskú cyklistiku. 

Tatry poskytujú celoročne podmienky pre rôzne športy. Venuješ sa aj doplnkovým športovým aktivitám?

Musím sa priznať, že vo svojej príprave chodievam na letné túry minimálne, v lete mám vždy hlavnú sezónu, kde sa vyhýbam doplnkovým športovým aktivitám, ale za to v zime si plnými dúškami užívam skialpinizmus a bežkovanie. Je to skvelá alternatíva k cyklistike. Počas neskorej jesene, zimy a jari často bicyklujem na horskom bicykli.  

Si rodená Tatranka. Máš tu obľúbené miesta na tréning, trávenie voľného času?

Po 12 rokoch v zahraničí som sa vrátila na Slovensko, do rodných Tatier. Najviac času trávim v rodnej Tatranskej Lomnici. Často si chodievam zabehať na Štrbské Pleso, okolo plesa, smerom na Jamské pleso. Na túry chodievam minimálne, keďže v lete mám vždy hlavnú sezónu, kedy sa vyhýbam doplnkovým športovým aktivitám. V zime si užívam skialpinizmus v tatranských dolinách a bežkovanie na upravovaných tratiach v Tatranskej Lomnici a na Štrbskom Plese, obľubujem aj cyklotrasy v podhorí. 

Zhruba koľko hodín denne/týždenne venuješ tréningu?

Pokiaľ chodia moje dvojičky do škôlky, trénujem prevažne 2-/3-fázovo cez týždeň a víkend si nechávam pre rodinu, kde odtrénujem max. 1 fázu alebo mávam úplný deň voľna.
Ak to spriemerujem, ročne to môže byť cca 18 hodín týždenne. Pri tak vyťaženom živote, ako mám ja (profesionálny šport, trénerstvo a matka dvoch detí), sa riadim heslom „menej je niekedy viac“. 

Vrcholový šport má vysoké nároky nielen na fyzičku, ale aj na psychiku. Pomáha ti v každodennom živote – učí ťa nevzdávať sa, mať disciplínu, nájsť silu aj v neúspechu…? 

Jednoznačne áno. Myslím si, že tento šport ma maximálne vyformoval do bojovnosti aj v bežnom živote. 

Čo ťa vie počas pretekov nakopnúť, čo ťa najviac motivuje?

Počas pretekov sa motivujem myšlienkami prekonania ďalšieho rekordu. Taktiež ťažké vydreté tréningy mi dávajú pocit istoty a sebavedomia, na ktoré si spomeniem vždy, keď chýba motivácia. 

Posunula si niekoľko rekordov. Aké máš ďalšie plány?

Opäť by som chcela vylepšiť slovenský rekord z 9 hod 6 min pod hranicu 9 hodín. Ďalším mojím snom je pódiovať na Majstrovstvách sveta v dlhom triatlone – World Triathlon Multisport Championships – Challenge Almere – Amsterdam 2021. Verím, že na moje ciele budem mať ešte vhodné zázemie a podmienky.

Rada by som využila bohaté skúsenosti z pretekania a vzdelania, ktoré som nadobudla v zahraničí, a vychovala v regióne nové talenty. Popri samotnému pretekaniu sa venujem mládeži aj ako trénerka, máme triatlonový klub TRI Tatry Triathlon Team. Po ukončení pretekárskej kariéry budem určite pokračovať touto cestou a verím, že vychovám aj v Tatrách nádejných olympionikov. 

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Napísali o Tatrách

Prejsť na Facebook

wunderschöne Landschaft und freundliche Menschen Dankeschön

Georg Horn

Great place!!!!!!!!!!!!!!!!!

Otto Katona

One of the most beautiful places! We keep coming back! Insider Tipp: Enjoying a meal at Restaurant Fortuna in Spisska Sobota! Small and totally unexpected, but they would deserve a michelin star or at least a falstaff voting

Miriam Bentfeld

bellissimo e perfetto per gira in famiglia

Giuseppe Ganci

This is the most gorgeous place - an undiscovered paradise with very reasonable prices. We had so much fun rowing a boat at Stary Pleso, hiking the mountains, and eating pierogi at the Grand Hotel Kempinski. The air was clean and you could see stars shining so brightly in the night sky. In the evenings, colorful thunderstorms would roll through and it was just so cozy. We had a wonderful and memorable family vacation here and will be back again.

Krysten Jenci

Megnifico....... beautiful mountains.... .. roads very good condition speechless....

Jacek Baca

Superb view!

Ilona Ilonciks

Nice place. Greatfull nature. Friendly People. I like it.

Kai Stamm

Отдых ........... Природа супер

Яна Рішко

Beautiful place with most beautiful views. Fantastic for active people who like hiking in the mountains.

Ela Sobota

Určite áno, na Slovensku je to naj čo Slovensko má

Patrik Draxler

Hoci sme stihli len Hrebienok, Beliansku jaskyňu, Bachledku a Štrbské pleso, boli sme nadšení a uchvátení. Prekrásna príroda, dobré služby, výborná strava a všade ochotný personál. Už teraz sa tešíme na ďalší pobyt! <3

Jaroslava Bašistová

Je to tam krásný 😁 hodný lidi a je to jen 7 hodin vlakem, super 😍

Zdenka Lébrová

Tatry su moja srdcovka a nech som kdekoľvek vzdy ma nabijú pozitívnou energiou a pozitívnym myslením. Stále mam usmev na tváři ako malé decko a v poslednej dobe mam stále stastie Aj na perfektne pocasie a skvělých ludi ❤️

Livia Laylla Lukacova

Tatry sú krásne a je tam čo obzerať veľmi sa nám tam páčilo, no pre zlé počasie sme všetko nestihli pozrieť tak určite sa tam ešte raz niekedy vrátime. Čo sa nám tam ale nepáčilo bolo parkovanie mali sme problém niekde zaparkovať, keďže tam bolo toľko veľa ľudí.

Lucia Raškovská

The most beautiful place I've ever seen before. I was astonished at this place. I will come back very soon.

Van Sinn

Kľud, pohoda, užili sme si to s rodinou. Poriadne. Hlavne kľud od ľudi-vorkoholikov, ktori sa stále len ponáhľajú a vlastne nič nemajú, lebo nikdy nikde neboli len práca, doma a nič iné. Nevedia si nič užiť, ani vlastný život, ani peniaze pre ktoré by si nechali prevŕtať koleno, len aby im nič neutieklo z účtu. Také chvíle su liekom na všetko. Ticho, pohoda.....na nezaplatenie

Ifbb Marek Leder

Nie nadarmo sa hovorí, že Tatry sú pýchou Slovenska. Krásne miesta, nádherné štíty a príroda.

Martin Lörinc

A hiker's paradise. Trails are nicely groomed and scenery glorious!

Kim Beaudet

Ve Vysokých Tatrách je vždy krásně. Se správnou partou dobrých lidí a dobře zvolenou trasou na výšlap není možné, aby člověk nebyl spokojen. S ubytováním jsme byli pokaždé maximálně spokojení.

Monika Marančáková

Krásně strávené jarní prázdniny. Lyžařské podmínky pro děti byly perfektní. Široké sjezdové tratě, přehledný terén, perfektní služby a moc příjemní lidé. Určitě se sem vrátíme.

Denisa Nováčková

Przepiękne góry, szlaki zachęcające do wędrówek, pozytywni ludzie słowem świetne miejsce na codzień jak i wakacje :)

Piotr Wróbel

Wypoczynek w Tatrach od południowej, słowackiej strony to jednak inne doświadczenia niż w powiecie nowotarskim. Łatwość dojazdu, brak korków, mało ludzi, brak wszechobecnych góralskich bud z wszelkim dobrem, cisza, spokój, swietnie przygotowane stoki, bardzo dobra infrastruktura w zakresie zakwaterowania typu pensjonat (z ciepła woda 24h). Oprócz tego fajni, przyjaźni ludzie.

Michał Frontczak