Vladimír Hubač: V horách nezabúdajte na pokoru - Región Vysoké Tatry Tatranská lyžovačka Zimné výlety Za históriou regiónu Wellness a relax Rodina a zábava Gurmánstvo a emócie Navigovať Prehrať Zväčšiť * Mapa Galéria Počasie Webkamery Hľadať Rodina Cykloturistika Turistika Body Minus Plus Ubytovanie Vylety Enjoy icon

Kontaktný formulár

  • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Vzťah k lyžiam ho sprevádza celým životom. Prináša mu radosť a množstvo úspechov. Niekoľkonásobný majster Slovenska, zakladateľ Ski Múzea v Tatranskej Lomnici, ktorý už 20 rokov organizuje prechod a preteky v historických odevoch, na drevených lyžiach, nám porozprával o skialpinizme – čoraz populárnejšom zimnom športe – o najčastejších začiatočníckych chybách a súťažných disciplínach.


Skialpinizmus donedávna nebol tak populárny – venovala sa mu len užšia skupina ľudí. Ako si sa k nemu dostal?

Ku skialpinizmu som sa dostal postupne, cez viaceré športy. Začínal som s bežeckým lyžovaním, potom som prešiel k biatlonu, neskôr to bola horská cyklistika a návrat ku skialpinizmu.

Čím si ťa získal?

Je to skvelý, krásny šport, pre ktorý máme v Tatrách neskutočne dobré podmienky. Na lyže sa dá chodiť niekedy od novembra, kedy zasnežia zjazdovky, až do mája. Tento šport nie je vekovo obmedzený – môžu ho vyskúšať deti (ak im dáte ľahké lyže) aj seniori. Je to relax, keď človek príde do doliny, je tam sám, vyvetrá hlavu a príde na iné myšlienky. Vo voľnej prírode človek na chvíľu zabudne na životnú realitu.

Aké vidíš benefity domáceho prostredia – Vysokých Tatier, na tréning?

Obrovská výhoda je, že si lyže môžem zapínať už za prahom dverí a vyžitie mám pol roka. Je to skutočne rozdiel trénovať dole na lúkach, a pohybovať sa v nadmorských výškach nad 1 7000 metrov, kde je množstvo krviniek v krvi úplne iné. Máme tu naozaj skvelé podmienky nielen pre tento šport.

Akým ďalším, doplnkovým športom sa venuješ?

V lete behávam, za mesiac niekedy aj 25x na Skalnaté pleso. Kedysi som hore vybehol a dole išiel lanovkou, no zistil som, že zbeh mi spevňuje väzy, šľachy, úpony okolo kolien, vďaka čomu ma nebolia

Celý život si prežil v Tatrách. Máš tu svoje obľúbené miesta?

Pri práci a troch deťoch je dní, kedy môžem vybehnúť niekam do doliny, naozaj málo. Väčšinou preto trénujem len na zjazdovke v Tatranskej Lomnici. Vybehnem si na Skalnaté pleso, do Lomnického sedla, Francúzskej muldy, kde viem za jeden tréning spraviť aj 3 000 výškových metrov.


Výšľap na Skalnaté pleso je pre mnohých vzdialenou métou, ty ho absolvuješ aj niekoľkokrát za deň. Aké sú tvoje tréningové dávky?

Tréningové dávky sú veľmi individuálne. Minulého roku som natrénoval zhruba 650 hodín, za rok som spravil 250 000 výškových metrov, do mesiaca 400 – 450 km. Dá sa to zvládnuť, no netreba podceňovať regeneráciu, nechať telo aj oddýchnuť. To je rovnako dôležité, ako kvalitný tréning.   

Máš nejakú osvedčenú formu regenerácie?

Čo sa týka regenerácie, určite nemôžem ísť príkladom. Žiaľ, často ju podceňujem – ráno idem na tréning, potom do roboty – niekoľko hodín som sprevádzal v našom múzeu a pomáhal v kaviarni, riešil objednávky v obchode,… a potom zas tréning, práca,… Ale bez regenerácie to nejde.

Pretekový skialpinizmus je veľmi náročný na kondíciu a regeneráciu, ako aj orientáciu v teréne, musíte ovládať lavínovú problematiku.

Taktiež má viacero disciplín: preteky individuál, kde sú trate situované v ťažkom vysokohorskom prostredí. Pretekár musí byť aj veľmi dobrým lyžiarom, keďže často rozhodujú časy zo zjazdov vo voľnom teréne – nie je jednoduché jazdiť na ľahučkých 500 gramových lyžiach v neupravenom teréne.

Ďalšou, novou disciplínou sú šprinty, kde vyštartujú naraz 4 pretekári. Najčastejšie idú po zjazdovke, pričom musia nielen vyjsť hore a zlyžovať po slalomovej trase, no musia si počas výstupu vo vyhradenom mieste vyzuť lyže, nahodiť si ich na batoh a utekať hore, zlepiť si pásy… Do finále postupujú najlepší z každého kola. Tieto preteky bývajú krátke, rýchle, sú skôr pre mladších, no absolvoval som ich pred 2 rokmi – stal som sa v tejto disciplíne majstrom Slovenska seniorov, v celkovom poradí som bol v prvej päťke. 

Kedysi sa v skialpinizme jazdili len preteky dvojíc, ktoré sú aj dnes veľmi populárne. Páči sa mi, že sú o vzájomnej spolupráci, nielen o jednotlivcovi. Pretekári sa musia dobre poznať, zosúladiť sa výkonnostne, je to o dôvere a vzťahu týchto ľudí, ktorí sú často naviazaní na jednom lane, napríklad keď idú prechody hrebeňov.

Človek musí byť dobrý lyžiar, pretože nestačí len vyjsť hore, ale musí sa aj bezpečne vrátiť

Ktoré športové úspechy si najviac vážiš?


Posledné 4 ročníky majstrovstiev Slovenska som vyhral v kategórii veteráni, medzi mladými som skončil od 2. do 6. miesta. Je to však veľmi náročné udržať sa s nimi. Najväčší úspech bol podľa mňa na najväčšom skialpovom preteku v strednej Európe dvojíc – Bokami Západných Tatier. Tento rok sa pre pandémiu preteky nekonali, rovnako ani v lani, no posledné 3 ročníky sme skončili 4. v absolútnom poradí. Na pretekoch, kde štartuje 100 dvojíc, sme sa „naháňali“ s Rakúšanmi o 3. miesto, v kategórii veteránov sme vyhrali. Pekný, no ťažký pretek je aj Hore-Dole Derešmi, kde boli pred 2 rokmi Majstrovstvá Slovenska. V celkovom poradí som skončil šiesty, veteránov som vyhral. Máme veľa pekných pretekov, ako aj Vertical Grand Tour v Tatrách, kde som posledné ročníky taktiež zvíťazil. 

Čo ťa počas pretekov najviac motivuje, ženie dopredu?

Pocit prekonať sám seba, ísť za hranicu svojej komfortnej zóny a následný pocit eufórie.

Túto sezónu sa preteky konali len virtuálne. Pripísal si si ďalšie ocenenia?

Na online pretekoch som neštartoval. Nesúťažím preto, aby som si niečo dokázal, ale je to skôr o atmosfére, stretnutiach. Je to úplne iné, keď sa na štart postaví 200 ľudí a spoločne vyštartujú. Vo virtuálnych pretekoch by mi chýbal tento osobný kontakt, taktiež každý deň môžu byť iné podmienky, čo môže byť nespravodlivé pre jednotlivých pretekárov.

Skialp si získava čoraz viac priaznivcov. Ako vnímaš tento boom?

Skialpinizmus bol kedysi šport, ktorý robili horskí vodcovia, horolezci. Nebol na takej profesionálnej báze. Dnes je to čisto atletický šport, na ktorý musia mať pretekári určité telesné predispozície (ideálnou je ľahká, atletická postava, pretože ťažší človek sa často v snehu viac zabára, menej vládze…). Máme aj športový obchod, takže vidím, že o skialpinizmus je teraz skutočne extrémny záujem. Najmä keď neboli v prevádzke vleky, ľudia sa chceli a začali viac hýbať.

Pre koho je vhodný tento šport? Na čo by mali myslieť začiatočníci?

Veľmi ho všetkým odporúčam, no treba začínať postupne. Odporúčam, aby záujemca prišiel najprv do požičovne, zistil, či ho tento šport bude baviť. Základ je obuť si topánku, ktorá vám bude sedieť. Preto neodporúčam objednávať si lyžiarky cez internet. V obchode vieme, na aký typ nohy ktorá značka sedí, no treba skúšať, aby vás netlačili a mali ste z pohybu radosť, nemali z prvého skialpu zlý dojem. Vieme poradiť, akú topánku si máte vyskúšať, ale dôležité sú aj dobré ponožky – aby pri pohybe neodierali. Prvé prechádzky by mali byť kratšie, ideálne po zjazdovke, aby ste si na tento šport zvykli. Postupne môžete posúvať svoje limity a vyskúšať aj voľný terén. No nemali by ste podceňovať svoje schopnosti, terén, lavínové nebezpečenstvo, pretože to môže mať tragické dôsledky. Ľudia často nemajú základné poznatky – traverzujú lavínozné žľaby, vstupujú do lavínového terénu… Chýbať by nemala ani pokora voči horám.

Skialpinistické lyžiarky a lyže prispôsobené na pohyb, palice a stúpacie pásy. Je to všetko, čo na začiatok potrebujeme?

Ak si chce skialpinizmus vyskúšať výkonnostný športovec, ideme do ľahšej výstroje. Pretekárska výstroj je neporovnateľne ľahšia, ako tá pre rekreačných skialpinistov. Povinnou výbavou na pretekoch je aj prilba, lavínová výbava – vyhľadávač, sonda, lopatka. Tie by nemali chýbať ani v batohu skialpinistov pohybujúcich sa vo voľnom teréne, mimo upravených zjazdoviek. Samozrejmosťou sú aj rôzne vrstvy oblečenia a tekutiny.

Odporúčanie na záver:

Je jedno, akému športu sa venujete, na akej úrovni a v akom veku. Najdôležitejšie je, aby ste z toho mali dobrý pocit, radosť. Hlavné je robiť to tak, aby vám to ostalo na celý život – nezničiť sa. Šport vám prinesie pozitívny pohľad na svet – na tú istú vec dokážem po tréningu reagovať úplne ináč, s nadhľadom.

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Napísali o Tatrách

Prejsť na Facebook

wunderschöne Landschaft und freundliche Menschen Dankeschön

Georg Horn

Great place!!!!!!!!!!!!!!!!!

Otto Katona

One of the most beautiful places! We keep coming back! Insider Tipp: Enjoying a meal at Restaurant Fortuna in Spisska Sobota! Small and totally unexpected, but they would deserve a michelin star or at least a falstaff voting

Miriam Bentfeld

bellissimo e perfetto per gira in famiglia

Giuseppe Ganci

This is the most gorgeous place - an undiscovered paradise with very reasonable prices. We had so much fun rowing a boat at Stary Pleso, hiking the mountains, and eating pierogi at the Grand Hotel Kempinski. The air was clean and you could see stars shining so brightly in the night sky. In the evenings, colorful thunderstorms would roll through and it was just so cozy. We had a wonderful and memorable family vacation here and will be back again.

Krysten Jenci

Megnifico....... beautiful mountains.... .. roads very good condition speechless....

Jacek Baca

Superb view!

Ilona Ilonciks

Nice place. Greatfull nature. Friendly People. I like it.

Kai Stamm

Отдых ........... Природа супер

Яна Рішко

Beautiful place with most beautiful views. Fantastic for active people who like hiking in the mountains.

Ela Sobota

Určite áno, na Slovensku je to naj čo Slovensko má

Patrik Draxler

Hoci sme stihli len Hrebienok, Beliansku jaskyňu, Bachledku a Štrbské pleso, boli sme nadšení a uchvátení. Prekrásna príroda, dobré služby, výborná strava a všade ochotný personál. Už teraz sa tešíme na ďalší pobyt! <3

Jaroslava Bašistová

Je to tam krásný 😁 hodný lidi a je to jen 7 hodin vlakem, super 😍

Zdenka Lébrová

Tatry su moja srdcovka a nech som kdekoľvek vzdy ma nabijú pozitívnou energiou a pozitívnym myslením. Stále mam usmev na tváři ako malé decko a v poslednej dobe mam stále stastie Aj na perfektne pocasie a skvělých ludi ❤️

Livia Laylla Lukacova

Tatry sú krásne a je tam čo obzerať veľmi sa nám tam páčilo, no pre zlé počasie sme všetko nestihli pozrieť tak určite sa tam ešte raz niekedy vrátime. Čo sa nám tam ale nepáčilo bolo parkovanie mali sme problém niekde zaparkovať, keďže tam bolo toľko veľa ľudí.

Lucia Raškovská

The most beautiful place I've ever seen before. I was astonished at this place. I will come back very soon.

Van Sinn

Kľud, pohoda, užili sme si to s rodinou. Poriadne. Hlavne kľud od ľudi-vorkoholikov, ktori sa stále len ponáhľajú a vlastne nič nemajú, lebo nikdy nikde neboli len práca, doma a nič iné. Nevedia si nič užiť, ani vlastný život, ani peniaze pre ktoré by si nechali prevŕtať koleno, len aby im nič neutieklo z účtu. Také chvíle su liekom na všetko. Ticho, pohoda.....na nezaplatenie

Ifbb Marek Leder

Nie nadarmo sa hovorí, že Tatry sú pýchou Slovenska. Krásne miesta, nádherné štíty a príroda.

Martin Lörinc

A hiker's paradise. Trails are nicely groomed and scenery glorious!

Kim Beaudet

Ve Vysokých Tatrách je vždy krásně. Se správnou partou dobrých lidí a dobře zvolenou trasou na výšlap není možné, aby člověk nebyl spokojen. S ubytováním jsme byli pokaždé maximálně spokojení.

Monika Marančáková

Krásně strávené jarní prázdniny. Lyžařské podmínky pro děti byly perfektní. Široké sjezdové tratě, přehledný terén, perfektní služby a moc příjemní lidé. Určitě se sem vrátíme.

Denisa Nováčková

Przepiękne góry, szlaki zachęcające do wędrówek, pozytywni ludzie słowem świetne miejsce na codzień jak i wakacje :)

Piotr Wróbel

Wypoczynek w Tatrach od południowej, słowackiej strony to jednak inne doświadczenia niż w powiecie nowotarskim. Łatwość dojazdu, brak korków, mało ludzi, brak wszechobecnych góralskich bud z wszelkim dobrem, cisza, spokój, swietnie przygotowane stoki, bardzo dobra infrastruktura w zakresie zakwaterowania typu pensjonat (z ciepła woda 24h). Oprócz tego fajni, przyjaźni ludzie.

Michał Frontczak