Nová elektrická zubačka zo Švajčiarska v Poprade! - Región Vysoké Tatry Tatranská lyžovačka Zimné výlety Za históriou regiónu Wellness a relax Rodina a zábava Gurmánstvo a emócie Navigovať Prehrať Zväčšiť * Mapa Galéria Počasie Webkamery Hľadať Rodina Cykloturistika Turistika Body Minus Plus Ubytovanie Vylety Enjoy icon

Kontaktný formulár

  • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Nová elektrická zubačka zo Švajčiarska v Poprade!

Dňa 15.1.2020 tri kamióny doručia jeden z piatich vlakov, ktorými bude Železničná spoločnosť Slovensko od júna zabezpečovať obyvateľom tatranských obcí i turistom prepojenie v rámci siete Tatranskej elektrickej železnice a ozubnicovej železnice.

Novú ozubnicovo-elektrickú jednotku s kapacitou 91 miest na sedenie a 88 miest na státie s názvom, podľa tatranského štítu – Bradavica, privítal v ranných hodinách Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK. Nová zubačka s maximálnou rýchlosťou 80km/h svojimi parametrami spĺňa účelné vozidlo na úrovni 21.storočia.

Nájdeme v nich:

  • viacúčelový priestor pre prepravu detských kočíkov a sezónnych športových náčiní (bicykle, kolobežky, lyže, sánky, snowboardy, boby a pod.)
  • klimatizovaný priestor
  • ,,vandalizmuvzdorné“ amteriály
  • protišmykovú podlahu
  • zabudovaný moderný vizuálny a akustický informačný systém pre cestujúcich
  • systém počítania cestujúcich
  • wi-fi pripojenie na internet

V prevádzke budú do konca roka 2021 postupne nasadených všetkých 5 nových vozňov na trati Štrba-Štrbské Pleso, Štrbské Pleso-Starý Smokovec-Poprad a Starý Smokovec-Tatranský Lomnica.

Staré vozne budú upravené pre možnosť prevádzky na tratiach OŽ prioritne kôli mimoriadnym a historickým jazdám, prípadne pre posilové použitie v čase špičky. Z celkových troch, ZSSK ponechá dve súpravy týchto jednotiek.

Umiestnenie prvého vozňa, ktorý pozostával z troch častí, prebiehalo nasledovne. Najprv sa na koľajnice umiestnila prvá – stredová, najťažšia, až 80 ton vážiaca, časť motora za pomoci dvoch žeriavov. Ďalej sa pred ňu a za ňu umiestnili ďalšie dve časti, ktoré budú slúžiť pre cestujúcich na sedenie, obe s hmotnosťou 60 ton. Celé umiestnenie vozňa z kamiónov trvalo v popradskom depe niekoľko hodín.

Prvá súprava bude niesť názov Bradavica, podľa jedného z tatranských vrcholov. Viac o grafickom návrhu pre všetkých 5 vozňov si môžete prečítať tu.

Zdroj: ZSSK

Napísali o Tatrách

Prejsť na Facebook

wunderschöne Landschaft und freundliche Menschen Dankeschön

Georg Horn

Great place!!!!!!!!!!!!!!!!!

Otto Katona

One of the most beautiful places! We keep coming back! Insider Tipp: Enjoying a meal at Restaurant Fortuna in Spisska Sobota! Small and totally unexpected, but they would deserve a michelin star or at least a falstaff voting

Miriam Bentfeld

bellissimo e perfetto per gira in famiglia

Giuseppe Ganci

This is the most gorgeous place - an undiscovered paradise with very reasonable prices. We had so much fun rowing a boat at Stary Pleso, hiking the mountains, and eating pierogi at the Grand Hotel Kempinski. The air was clean and you could see stars shining so brightly in the night sky. In the evenings, colorful thunderstorms would roll through and it was just so cozy. We had a wonderful and memorable family vacation here and will be back again.

Krysten Jenci

Megnifico....... beautiful mountains.... .. roads very good condition speechless....

Jacek Baca

Superb view!

Ilona Ilonciks

Nice place. Greatfull nature. Friendly People. I like it.

Kai Stamm

Отдых ........... Природа супер

Яна Рішко

Beautiful place with most beautiful views. Fantastic for active people who like hiking in the mountains.

Ela Sobota

Určite áno, na Slovensku je to naj čo Slovensko má

Patrik Draxler

Hoci sme stihli len Hrebienok, Beliansku jaskyňu, Bachledku a Štrbské pleso, boli sme nadšení a uchvátení. Prekrásna príroda, dobré služby, výborná strava a všade ochotný personál. Už teraz sa tešíme na ďalší pobyt! <3

Jaroslava Bašistová

Je to tam krásný 😁 hodný lidi a je to jen 7 hodin vlakem, super 😍

Zdenka Lébrová

Tatry su moja srdcovka a nech som kdekoľvek vzdy ma nabijú pozitívnou energiou a pozitívnym myslením. Stále mam usmev na tváři ako malé decko a v poslednej dobe mam stále stastie Aj na perfektne pocasie a skvělých ludi ❤️

Livia Laylla Lukacova

Tatry sú krásne a je tam čo obzerať veľmi sa nám tam páčilo, no pre zlé počasie sme všetko nestihli pozrieť tak určite sa tam ešte raz niekedy vrátime. Čo sa nám tam ale nepáčilo bolo parkovanie mali sme problém niekde zaparkovať, keďže tam bolo toľko veľa ľudí.

Lucia Raškovská

The most beautiful place I've ever seen before. I was astonished at this place. I will come back very soon.

Van Sinn

Kľud, pohoda, užili sme si to s rodinou. Poriadne. Hlavne kľud od ľudi-vorkoholikov, ktori sa stále len ponáhľajú a vlastne nič nemajú, lebo nikdy nikde neboli len práca, doma a nič iné. Nevedia si nič užiť, ani vlastný život, ani peniaze pre ktoré by si nechali prevŕtať koleno, len aby im nič neutieklo z účtu. Také chvíle su liekom na všetko. Ticho, pohoda.....na nezaplatenie

Ifbb Marek Leder

Nie nadarmo sa hovorí, že Tatry sú pýchou Slovenska. Krásne miesta, nádherné štíty a príroda.

Martin Lörinc

A hiker's paradise. Trails are nicely groomed and scenery glorious!

Kim Beaudet

Ve Vysokých Tatrách je vždy krásně. Se správnou partou dobrých lidí a dobře zvolenou trasou na výšlap není možné, aby člověk nebyl spokojen. S ubytováním jsme byli pokaždé maximálně spokojení.

Monika Marančáková

Krásně strávené jarní prázdniny. Lyžařské podmínky pro děti byly perfektní. Široké sjezdové tratě, přehledný terén, perfektní služby a moc příjemní lidé. Určitě se sem vrátíme.

Denisa Nováčková

Przepiękne góry, szlaki zachęcające do wędrówek, pozytywni ludzie słowem świetne miejsce na codzień jak i wakacje :)

Piotr Wróbel

Wypoczynek w Tatrach od południowej, słowackiej strony to jednak inne doświadczenia niż w powiecie nowotarskim. Łatwość dojazdu, brak korków, mało ludzi, brak wszechobecnych góralskich bud z wszelkim dobrem, cisza, spokój, swietnie przygotowane stoki, bardzo dobra infrastruktura w zakresie zakwaterowania typu pensjonat (z ciepła woda 24h). Oprócz tego fajni, przyjaźni ludzie.

Michał Frontczak