Od pondelka bude otvorené múzeum i botanická záhrada

Tatranská Lomnica (6. mája 2020) – Po dvojmesačnej prestávke, ktorú si vynútili opatrenia súvisiace so šírením koronavírusu, bude od pondelka opäť otvorené Múzeum TANAP-u v Tatranskej Lomnici. Prvých návštevníkov v tejto sezóne privíta v rovnaký deň aj neďaleká Expozícia tatranskej prírody, známa skôr ako botanická záhrada.

Štátne lesy TANAP-u obe prevádzky otvárajú v súlade s opatrením Úradu verejného zdravotníctva SR, ktoré nadobudlo účinnosť 6. mája 2020. Návštevníci sú však povinní rešpektovať prísne hygienické opatrenia. V praxi to znamená, že do priestorov Múzea TANAP-u môžu po vydezinfikovaní si rúk pri vchode vstupovať len s rúškami, alebo inak prekrytými hornými dýchacími cestami. V priestoroch múzea sa v tom istom okamihu nesmie zdržiavať viac ako 30 osôb, pričom musia medzi sebou zachovávať minimálne dvojmetrové rozostupy. Väčším skupinám preto odporúčame objednať sa vopred. Z hygienických dôvodov bude uzavretý medvedí brloh, ktorý je atrakciou predovšetkým pre najmenších návštevníkov expozície. Na povinnosť dodržiavať spomínané opatrenia upozorní aj oznam umiestnený na vchodových dverách múzea.

Podobné pravidlá platia aj pri návšteve Expozície tatranskej prírody, kde sa však vzhľadom na jej rozlohu môže v jednom okamihu zdržiavať najviac 50 ľudí. Na ploche 3,20 hektára návštevníci už tradične nájdu vyše tristo druhov bylín a drevín, počnúc rastlinstvom podhorských lúk cez lesný podrast až po vegetáciu alpínskeho a subniválneho stupňa. Rozmiestnené sú v ôsmich vápencových a žulových alpíniách a mokradiach. Rovnako ako po minulé roky aj teraz si záujemcovia budú môcť vybrané druhy rastliniek priamo v areáli botanickej záhrady aj kúpiť. Na predaj je pripravených viac ako 80 druhov rastlín a päť druhov drevín, v ponuke bude aj obmedzený počet miniskaliek naaranžovaných v črepníkoch.

Otváracie hodiny sa nemenia, múzeum i botanická záhrada sú otvorené sedem dní v týždni. Zatiaľ čo muzeálne expozície sú verejnosti prístupné po celý rok, sezóna v Expozícii tatranskej prírody sa končí v septembri. Podrobnosti nájdu záujemcovia na www.lesytanap.sk.

Návštevníkom Tatranského národného parku budú k dispozícii opäť aj informačné centrá, ktoré prevádzkujú Štátne lesy TANAP-u. Kým na Štrbskom Plese otvorili už dnes, na Zverovke im informácie poskytnú od pondelka.


Spracovala: Mgr. Martina Petránová, koordinátor vonkajšej komunikácie Štátnych lesov TANAP-u

Tel.: 0902 130 778, 0903 987 594, e-mail: martina.petranova@lesytanap.sk

www.lesytanap.sk

Podujatia v Tatrách