Potápači budú čistiť plesá

Tatranská Lomnica (8. októbra 2019) – Už tento piatok sa pod hladinu štyroch tatranských plies ponoria potápači, aby ich zbavili odpadkov po letnej turistickej sezóne. Spolu s nimi vyčistia aj zaplavený kameňolom v popradskej Kvetnici, ktorý do programu akcie Čisté vody zaradili po prvýkrát iba vlani.

            Po tatranských dolinách, ktoré dobrovoľníci odľahčili od odpadkov koncom septembra, príde už tradične na rad aj štvorica tatranských plies. Okrem Štrbského plesa potápači v rámci 26. ročníka podujatia vyčistia Velické, Popradské a Nové Štrbské pleso. Ďalšie, vyššie položené tatranské plesá stihli upratať už počas leta. „Za štvrťstoročie trvania akcie sa nám len z tatranských plies podarilo na breh vytiahnuť vyše päť a pol tony odpadu, ďalšiu takmer tonu sme vyzbierali na iných lokalitách,“ uviedol Pavol Kráľ, koordinátor akcie za Štátne lesy TANAP-u. Rekordným bol rok 2004, kedy z plies vyniesli až 506 kilogramov odpadu. „Najväčšie množstvo odpadu nachádzame už tradične v Štrbskom plese, ktoré je najviac navštevované a v okolí ktorého bola najmasívnejšia výstavba, konali sa tu tiež rôzne športové či kultúrne aktivity. Spomedzi ostatných plies sú to predovšetkým tie, ktoré sa nachádzajú v blízkosti vysokohorských chát, teda tam, kde je väčšia koncentrácia návštevníkov,“ konkretizoval Kráľ.  

            V plesách končia najmä obaly od potravín, plastové poháriky a sklenené fľaše, medzi úlovkami však boli aj viaceré kuriozity ako historické svietniky, sedačka z električky, železná kopija, veslá, kajak, ratrak alebo napríklad gátrové píly na rezanie ľadu, ktorý zo Štrbského Plesa kedysi vozili aj do reštaurácií v Pešti. Vlani k nim pribudol tomahawk, ktorý v Štrbskom plese ostal po nakrúcaní filmu Náčelník Veľký had (1967) s legendárnym Gojkom Mitićom v hlavnej úlohe. Dnes ho môžu obdivovať návštevníci Múzea TANAP-u v Tatranskej Lomnici, keďže je súčasťou expozície venovanej 25. výročiu akcie Čisté vody.

„Za tie roky potápači urobili kus práce a môžeme spokojne konštatovať, že neporiadku na dne tatranských plies značne ubudlo. Budem však určite najradšej, keď raz pod hladinou nenájdeme vôbec nič,“ uzavrel koordinátor akcie, ktorá je sprievodným podujatím Medzinárodného festivalu potápačských filmov. Jeho 34. ročník štartuje vo štvrtok večer v hoteli Pieris na Podbanskom.

Štatistiky:

6 640 kg odpadu vytiahli doteraz potápači počas akcií Čisté vody a Čisté vody v oblakoch;

5684,5 kg odpadu vyniesli na breh len z tatranských plies;

5 917 kg odpadu vylovili počas festivalovej akcie Čisté vody, toto číslo zahŕňa aj Račkov potok (363 kg) a lokality mimo územia TANAP-u (592,5 kg);

723 kg odpadu zniesli počas akcie Čisté vody v oblakoch, v rámci ktorej od roku 2005 čistia potápači aj ďalšie, vyššie položené tatranské plesá.


Spracovala: Mgr. Martina Petránová, koordinátor vonkajšej komunikácie Štátnych lesov TANAP-u

Tel.: 0902 130 778, 0903 987 594, e-mail: martina.petranova@lesytanap.sk

www.lesytanap.sk

Podujatia v Tatrách