Prípravy na otvorenie Tatranského ľadového dómu vrcholia - Región Vysoké Tatry Tatranská lyžovačka Zimné výlety Za históriou regiónu Wellness a relax Rodina a zábava Gurmánstvo a emócie Navigovať Prehrať Zväčšiť * Mapa Galéria Počasie Webkamery Hľadať Rodina Cykloturistika Turistika Body Minus Plus Ubytovanie Vylety Enjoy icon

Kontaktný formulár

  • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Prípravy na otvorenie Tatranského ľadového dómu vrcholia

STARÝ SMOKOVEC (12. novembra 2018) – Najväčšiu atrakciu zimnej sezóny vo Vysokých Tatrách, Tatranský ľadový dóm, 23.novembra oficiálne sprístupnia širokej verejnosti a pomyselne tak Tatranci otvoria zimnú turistickú sezónu. Špeciálne chladenie pod kupolou na Hrebienku ukrýva 225 ton ľadu v 1.800 kusoch ľadových blokov. O precízne detaily pri tvorbe ľadového chrámu v štýle Baziliky Sv. Petra v Ríme spolu s Berniniho kolonádou sa postará Adam Bakoš s tímom slovenských, českých, poľských, anglických a amerických sochárov.


Tatranský ľadový dóm na Hrebienku tradične otvára zimnú sezónu vo Vysokých Tatrách. Nebude tomu inak aj tento rok, aj napriek tomu, že sa babie leto nechce vzdať svojej krásy v prospech zimy.
„Práce na Tatranskom ľadovom dome začali tento rok 24.9.2018 prvým návozom materiálu na Hrebienok. Do dnešného dňa vyviezlo 10 kamiónov rekordných 1.800 kusov ľadových blokov, čo predstavuje 225 ton ľadu.“ Upresnila výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry, Veronika Littvová.
Od 22.10.2018 sa ľadové kocky premieňajú na unikátnu ľadovú baziliku pod rukami hlavného staviteľa Adama Bakoša so svojim tímom 15tich sochárov s 11timi pomocníkmi zo Slovenska, Čiech, Poľska, Walesu. Zaujímavosťou je sochárka z amerického Texasu.


Už 6.ročník Tatranského ľadového dómu sa nesie v štýle Baziliky Sv. Petra v Ríme spolu s Berniniho kolonádou. V Berniniho kolonáde bude situovaných celkovo 84 stĺpov po oboch stranách. Zaujímavosťou je, že len na samotné ľadové stĺpy o výške cez 3,5m (bez podstavcov a hlavíc) je použitých 3,5 kamióna ladu, čo predstavuje 630 kusov ľadových blokov. Celková výška stĺpov je do 5m a na ich vrcholoch budú umiestnené sochy.
Samotná hlavná kupola bude mať rekordnú výšku až 11,5m, čo je maximálna možná výška v rámci celkovej expozície. Originálne majstrovské ľadové dielo je v kupolách doplnené umeleckými výplňami. Tie sú pretransformované do vitráže modernou technológiou tavenia skla. Ich autorom je Achilleas Sdoukos, sklár a dizajnér, so slovensko-gréckym pôvodom. Jeho umelecký život orientuje na tvorivé hľadanie v magickom materiáli, ktorým je sklo.
Práce na Tatranskom ľadovom dóme vrcholia aj napriek tomu, že na november vysoké teploty v súčasnosti s ľahkosťou dosahujú +10 ˚C, čo prácu stavbárom značne komplikuje. Šikovní stavbári však kupolu dokážu dostupnými metódami ochladiť na teplotu, s ktorou si už vnútorná klimatizácia hravo poradí. Pri správnej teplote môžu ruky skvelých umelcov pokračovať v tvorbe tejto unikátnej ľadovej stavby na Hrebienku a pripraviť ju pre širokú verejnosť.


„Tatranský ľadový dóm bude otvorený od piatka 23. novembra 2018 vždy denne od 9.00 do 16.30 hodiny, pričom počas hlavnej zimnej sezóny a vianočných sviatkov budú otváracie hodiny predĺžené. Vstup do unikátnej ľadovej baziliky je pre návštevníkov bezplatný. Okrem toho počas celej hlavnej zimnej sezóny chystáme pre návštevníkov pravidelne každú nedeľu v Tatranskom ľadovom dóme koncerty a hudobné vystúpenia. Návštevníci si môžu v týchto unikátnych mrazivo krásnych priestoroch vychutnať otvárací koncert, štyri adventné koncerty, silvestrovský koncert a mnoho koncertov v roku 2019“ doplnila Veronika Littvová.
Nevšedný priestor s unikátnou atmosférou je ako stvorený na konanie svadieb či zásnub. Všetci dúfajú, že tento rok opäť počet návštevníkov porastie a unikátne ľadové dielo priláka do Vysokých Tatier ešte viac hostí, ktorí si prídu na Hrebienok vychutnať pohľad na mrazivú tatranskú krásu. Sprístupnením Tatranského ľadového dómu sa tak vo Vysokých Tatrách symbolicky otvára nastávajúca zimná sezóna 2018/2019 a to aj napriek tomu, že vonkajšie teploty len pomaly hlásia prichádzajúcu zimu. Štart zimnej sezóny je totižto okrem otvorenia Tatranského dómu spojený aj s prvou lyžovačkou v Tatrách.


Organizátori + kontakt:
OOCR Región Vysoké Tatry; www.regiontatry.sk, info@regiontatry.sk
Vstupné: zdarma
Viac informácií je dostupných na www.regiontatry.sk alebo na www.vt.sk
Tatranský ľadový dóm je spolufinancovaný Ministerstvom dopravy a výstavby SR.

Napísali o Tatrách

Prejsť na Facebook

wunderschöne Landschaft und freundliche Menschen Dankeschön

Georg Horn

Great place!!!!!!!!!!!!!!!!!

Otto Katona

One of the most beautiful places! We keep coming back! Insider Tipp: Enjoying a meal at Restaurant Fortuna in Spisska Sobota! Small and totally unexpected, but they would deserve a michelin star or at least a falstaff voting

Miriam Bentfeld

bellissimo e perfetto per gira in famiglia

Giuseppe Ganci

This is the most gorgeous place - an undiscovered paradise with very reasonable prices. We had so much fun rowing a boat at Stary Pleso, hiking the mountains, and eating pierogi at the Grand Hotel Kempinski. The air was clean and you could see stars shining so brightly in the night sky. In the evenings, colorful thunderstorms would roll through and it was just so cozy. We had a wonderful and memorable family vacation here and will be back again.

Krysten Jenci

Megnifico....... beautiful mountains.... .. roads very good condition speechless....

Jacek Baca

Superb view!

Ilona Ilonciks

Nice place. Greatfull nature. Friendly People. I like it.

Kai Stamm

Отдых ........... Природа супер

Яна Рішко

Beautiful place with most beautiful views. Fantastic for active people who like hiking in the mountains.

Ela Sobota

Určite áno, na Slovensku je to naj čo Slovensko má

Patrik Draxler

Hoci sme stihli len Hrebienok, Beliansku jaskyňu, Bachledku a Štrbské pleso, boli sme nadšení a uchvátení. Prekrásna príroda, dobré služby, výborná strava a všade ochotný personál. Už teraz sa tešíme na ďalší pobyt! <3

Jaroslava Bašistová

Je to tam krásný 😁 hodný lidi a je to jen 7 hodin vlakem, super 😍

Zdenka Lébrová

Tatry su moja srdcovka a nech som kdekoľvek vzdy ma nabijú pozitívnou energiou a pozitívnym myslením. Stále mam usmev na tváři ako malé decko a v poslednej dobe mam stále stastie Aj na perfektne pocasie a skvělých ludi ❤️

Livia Laylla Lukacova

Tatry sú krásne a je tam čo obzerať veľmi sa nám tam páčilo, no pre zlé počasie sme všetko nestihli pozrieť tak určite sa tam ešte raz niekedy vrátime. Čo sa nám tam ale nepáčilo bolo parkovanie mali sme problém niekde zaparkovať, keďže tam bolo toľko veľa ľudí.

Lucia Raškovská

The most beautiful place I've ever seen before. I was astonished at this place. I will come back very soon.

Van Sinn

Kľud, pohoda, užili sme si to s rodinou. Poriadne. Hlavne kľud od ľudi-vorkoholikov, ktori sa stále len ponáhľajú a vlastne nič nemajú, lebo nikdy nikde neboli len práca, doma a nič iné. Nevedia si nič užiť, ani vlastný život, ani peniaze pre ktoré by si nechali prevŕtať koleno, len aby im nič neutieklo z účtu. Také chvíle su liekom na všetko. Ticho, pohoda.....na nezaplatenie

Ifbb Marek Leder

Nie nadarmo sa hovorí, že Tatry sú pýchou Slovenska. Krásne miesta, nádherné štíty a príroda.

Martin Lörinc

A hiker's paradise. Trails are nicely groomed and scenery glorious!

Kim Beaudet

Ve Vysokých Tatrách je vždy krásně. Se správnou partou dobrých lidí a dobře zvolenou trasou na výšlap není možné, aby člověk nebyl spokojen. S ubytováním jsme byli pokaždé maximálně spokojení.

Monika Marančáková

Krásně strávené jarní prázdniny. Lyžařské podmínky pro děti byly perfektní. Široké sjezdové tratě, přehledný terén, perfektní služby a moc příjemní lidé. Určitě se sem vrátíme.

Denisa Nováčková

Przepiękne góry, szlaki zachęcające do wędrówek, pozytywni ludzie słowem świetne miejsce na codzień jak i wakacje :)

Piotr Wróbel

Wypoczynek w Tatrach od południowej, słowackiej strony to jednak inne doświadczenia niż w powiecie nowotarskim. Łatwość dojazdu, brak korków, mało ludzi, brak wszechobecnych góralskich bud z wszelkim dobrem, cisza, spokój, swietnie przygotowane stoki, bardzo dobra infrastruktura w zakresie zakwaterowania typu pensjonat (z ciepła woda 24h). Oprócz tego fajni, przyjaźni ludzie.

Michał Frontczak