Rok 2020 vo Vysokých Tatrách v mínusových číslach, zima skončila a nálada je stále pod bodom mrazu - Región Vysoké Tatry Tatranská lyžovačka Zimné výlety Za históriou regiónu Wellness a relax Rodina a zábava Gurmánstvo a emócie Navigovať Prehrať Zväčšiť * Mapa Galéria Počasie Webkamery Hľadať Rodina Cykloturistika Turistika Body Minus Plus Ubytovanie Vylety Enjoy icon

Kontaktný formulár

  • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Rok 2020 vo Vysokých Tatrách v mínusových číslach, zima skončila a nálada je stále pod bodom mrazu

„Rok 2019 bol nielen vo Tatrách ale celkovo v cestovnom ruchu najlepší za posledných 20 rokov. Nikto nečakal, že rok 2020 bude jeho presným opakom, a čísla sa takto dramaticky prepadnú. Pri preštudovaní prvých čísel zverejnených Štatistickým úradom, behajú po tele zimomriavky, je to dramatické“, konštatuje predseda predstavenstva OOCR Región Vysoké Tatry Ing. Ján Mokoš.

Pokles počtu ubytovaných návštevníkov bol v celom regióne Vysokých Tatier  v sledovanom porovnávanom období rokov 2020 a 2019 nižší o až o 42 %.  Štatistiku počtu prenocovaní, ktoré klesli o cca 35 %, a pokles tržieb o 26 %, vylepšuje fakt, že mnoho ľudí necestovalo v minulom roku do zahraničia, dovolenkovali doma na Slovensku, a tým sa predĺžila priemerná dĺžka prenocovania a zvýšila sa efektívnosť cenovej politiky pri poskytovaní ubytovacích služieb.

„Prepad však nezaznamenali iba podnikatelia, ale aj samosprávy, pre ktoré výpadok podielových daní predstavuje značný problém. O turistov je potrebné sa postarať, pretože aj keď neboli ubytovaní, návštevnosť v strediskách bola v niektorých dňoch vysoká. A náklady pre samosprávu sú vysoké bez ohľadu na počet návštevníkov.  Komunikácie sa musia udržiavať, parkoviská tiež a údržba ostatnej infraštruktúry je na zabezpečení mestami a obcami“, hovorí starosta Obce Štrba Michal Sýkora, kde zaznamenali v počte prenocovaní prepad o takmer 33%. V praxi to znamená, že samosprávy& majú o tretinu menšie príjmy dane z ubytovania, ale výdavky sú totožné ako v predchádzajúcom období.

„Najhoršie z vyhodnotenia vychádza podľa predpokladu ako destinácia mesto Poprad. Údaj -47 % potvrdzuje, že mestá a mestské destinácie utrpeli ešte viac, a nábehová krivka rozbehu bude trvať zrejme ešte omnoho dlhšie ako u horských stredísk„, konštatuje viceprimátor Mesta Poprad, Ondrej Kavka , člen predstavenstva OOCR.

„Bilancia je doslova smutná, predpokladali sme však približne tieto údaje, na základe celoročného merania. Otázka je teraz však už na príslušné inštitúcie – nie či sa pripravuje otvorenie prevádzok cestovného ruchu,  ale kedy.  Už niekoľko týždňov majú podnikatelia pocit, že okrem dotácií a kompenzácií, cestovanie, hotely a gastro nie sú témou , a súčasné dianie na politickej scéne spôsobuje obavy, že sa tejto téme otvárania prevádzok nik venovať nebude. Nie je to o tom, že si neuvedomujeme vážnosť situácie, skutočne nie. Tá je ale vážna aj ekonomicky. Ale už verejnosť začala vyvíjať tlak – vraj sú podnikatelia ticho a nebojujú, alebo tento boj nevyhrajú na internete“ sumarizuje aktuálne nálady v regióne výkonná riaditeľka OOCR Lucia Blašková.

My všetci chceme pracovať, nie dostávať kompenzácie

Obľúbený slovenský aquapark AquaCity Poprad je pripravený otvoriť. Chceme pracovať, nie dostávať kompenzácie, potvrdzuje tieto slová zástupca Peter Gurčík, prevádzkový riaditeľ.  „Podnikatelia v cestovnom ruchu sa snažia už dlho kompetentných presvedčiť, že majú pripravené možnosti a opatrenia, ako sa vrátiť do práce, jediné, na čo čakajú je, aby ich štát konečne vypočul a zbytočne nepredlžoval mesiace, kedy sú bez práce a pomoci“, dodáva.

Aj prieskum Združenia cestovného ruchu potvrdzuje, že podnikatelia stále nevedia ako majú ďalej fungovať a čo majú robiť a to aj napriek tomu, že situácia je veľmi vážna. Pripomína, že cestovný ruch dostal za posledný rok obrovskú ranu.

Rešpektujeme situáciu, nikto z nás kolegov v cestovnom ruchu nepopiera jej vážnosť. Sklonili sme hlavy, zatvorili prevádzky a odvtedy čakáme, žijeme z rezerv či na dlh a veríme, že budeme čoskoro pokračovať.“ cituje podnikateľov Lenka Rusnáková, riaditeľka združenia cestovného ruchu. Takisto upozorňuje na ľudskú potrebu cestovania a oddychu, najmä dnes a skutočnosť, že prevádzky cestovného ruchu vyžadujú individuálny prístup čo sa týka hygienických pravidiel.  Opakuje, že prevádzky majú pripravené pravidlá, ktoré by mohol schvaľovať Regionálny úrad verejného zdravia a tým získať audit bezpečnosti. Týmto by sa cestovný ruch mohol stať oveľa bezpečnejším ako napr. nákup v supermarketoch.

Dopadnú ako lyžiarske strediská?

Zatiaľ to ale vyzerá tak, že wellness centrá či aquaparky zostávajú bez povšimnutia podobne, ako aj lyžiarske strediská. Najväčšie lyžiarske strediská v Tatrách  majú totiž za sebou lyžiarsku sezónu, ktorá vlastne sezónou ani nebola.

Ani len náklady do zasnežovania sa im nevrátili a čakanie na uvoľnenie pravidiel a obnovenie prevádzky je skôr čakaním na zázrak. „Keď sme otvárali tatranské strediská, zaviedli sme všetky preventívne opatrenia- lyžiari sa preukazovali testami pri nákupe skipasov aj pri vstupe do stredísk, spustili sme odberové miesta, nechýbala pravidelná dezinfekcia – jednoducho robili sme všetko pre to, aby sme hosťom priniesli bezpečné zážitky. Od Nového roka však prišla stopka a odvtedy len rátame straty rádovo v miliónoch eur. To všetko bez akejkoľvek vyhliadky na pomoc či kompenzáciu zo strany štátu, bez snahy o komunikáciu a hľadanie riešenia. Keďže strediská nemôžu fungovať, premýšľame už skôr o údržbe zariadení a o tom, ako sa čo najlepšie pripraviť na turistickú sezónu,“ uviedol manažér strediska Vysoké Tatry Lukáš Brodanský.

„Zdá sa, že zima skončila ale nálada pod Tatrami ostáva pod bodom mrazu. Už nechceme dookola omieľať, že prevádzky bojujú o prežitie. Chceme hovoriť o tom, čo môžeme urobiť pre bezpečný návrat turistov a návštevníkov. Spolu s ďalšími organizáciami cestovného ruchu  sme sa zhodli, že radi pozveme aj zástupcov pandemických komisií k diskusii na jednom fóre. Bola nám adresovaná výzva byť solidárni, avšak zamestnanci, ktorí už 9 mesiacov žijú z 80 % obvyklého príjmu, alebo o prácu prišli, už solidaritu odmietajú. Ľuďom chýba pozitívna motivácia, a tak niet divu, že nedodržiavajú pravidlá.  Rozhodnutia od stola len predlžujú čas „umierania“ prevádzok nielen v cestovnom ruchu“, uzatvára Blašková.

Napísali o Tatrách

Prejsť na Facebook

wunderschöne Landschaft und freundliche Menschen Dankeschön

Georg Horn

Great place!!!!!!!!!!!!!!!!!

Otto Katona

One of the most beautiful places! We keep coming back! Insider Tipp: Enjoying a meal at Restaurant Fortuna in Spisska Sobota! Small and totally unexpected, but they would deserve a michelin star or at least a falstaff voting

Miriam Bentfeld

bellissimo e perfetto per gira in famiglia

Giuseppe Ganci

This is the most gorgeous place - an undiscovered paradise with very reasonable prices. We had so much fun rowing a boat at Stary Pleso, hiking the mountains, and eating pierogi at the Grand Hotel Kempinski. The air was clean and you could see stars shining so brightly in the night sky. In the evenings, colorful thunderstorms would roll through and it was just so cozy. We had a wonderful and memorable family vacation here and will be back again.

Krysten Jenci

Megnifico....... beautiful mountains.... .. roads very good condition speechless....

Jacek Baca

Superb view!

Ilona Ilonciks

Nice place. Greatfull nature. Friendly People. I like it.

Kai Stamm

Отдых ........... Природа супер

Яна Рішко

Beautiful place with most beautiful views. Fantastic for active people who like hiking in the mountains.

Ela Sobota

Určite áno, na Slovensku je to naj čo Slovensko má

Patrik Draxler

Hoci sme stihli len Hrebienok, Beliansku jaskyňu, Bachledku a Štrbské pleso, boli sme nadšení a uchvátení. Prekrásna príroda, dobré služby, výborná strava a všade ochotný personál. Už teraz sa tešíme na ďalší pobyt! <3

Jaroslava Bašistová

Je to tam krásný 😁 hodný lidi a je to jen 7 hodin vlakem, super 😍

Zdenka Lébrová

Tatry su moja srdcovka a nech som kdekoľvek vzdy ma nabijú pozitívnou energiou a pozitívnym myslením. Stále mam usmev na tváři ako malé decko a v poslednej dobe mam stále stastie Aj na perfektne pocasie a skvělých ludi ❤️

Livia Laylla Lukacova

Tatry sú krásne a je tam čo obzerať veľmi sa nám tam páčilo, no pre zlé počasie sme všetko nestihli pozrieť tak určite sa tam ešte raz niekedy vrátime. Čo sa nám tam ale nepáčilo bolo parkovanie mali sme problém niekde zaparkovať, keďže tam bolo toľko veľa ľudí.

Lucia Raškovská

The most beautiful place I've ever seen before. I was astonished at this place. I will come back very soon.

Van Sinn

Kľud, pohoda, užili sme si to s rodinou. Poriadne. Hlavne kľud od ľudi-vorkoholikov, ktori sa stále len ponáhľajú a vlastne nič nemajú, lebo nikdy nikde neboli len práca, doma a nič iné. Nevedia si nič užiť, ani vlastný život, ani peniaze pre ktoré by si nechali prevŕtať koleno, len aby im nič neutieklo z účtu. Také chvíle su liekom na všetko. Ticho, pohoda.....na nezaplatenie

Ifbb Marek Leder

Nie nadarmo sa hovorí, že Tatry sú pýchou Slovenska. Krásne miesta, nádherné štíty a príroda.

Martin Lörinc

A hiker's paradise. Trails are nicely groomed and scenery glorious!

Kim Beaudet

Ve Vysokých Tatrách je vždy krásně. Se správnou partou dobrých lidí a dobře zvolenou trasou na výšlap není možné, aby člověk nebyl spokojen. S ubytováním jsme byli pokaždé maximálně spokojení.

Monika Marančáková

Krásně strávené jarní prázdniny. Lyžařské podmínky pro děti byly perfektní. Široké sjezdové tratě, přehledný terén, perfektní služby a moc příjemní lidé. Určitě se sem vrátíme.

Denisa Nováčková

Przepiękne góry, szlaki zachęcające do wędrówek, pozytywni ludzie słowem świetne miejsce na codzień jak i wakacje :)

Piotr Wróbel

Wypoczynek w Tatrach od południowej, słowackiej strony to jednak inne doświadczenia niż w powiecie nowotarskim. Łatwość dojazdu, brak korków, mało ludzi, brak wszechobecnych góralskich bud z wszelkim dobrem, cisza, spokój, swietnie przygotowane stoki, bardzo dobra infrastruktura w zakresie zakwaterowania typu pensjonat (z ciepła woda 24h). Oprócz tego fajni, przyjaźni ludzie.

Michał Frontczak