Spod hladiny plies vylovili vyše sto kilogramov odpadu

Tatranská Lomnica (11. októbra 2019) – Do štyroch tatranských plies sa dnes ponorili potápači, aby z nich vytiahli neporiadok, ktorý sa pod hladinu dostal predovšetkým počas tohtoročnej letnej turistickej sezóny. V rámci 26. ročníka akcie Čisté vody spolu s nimi vyčistili tiež zatopený kameňolom v popradskej Kvetnici, kde okrem odpadu objavili aj nevybuchnutý mínometný granát.

Do Štrbského, Popradského, Velického a Nového Štrbského plesa sa tento rok zanorilo dokopy 75 potápačov. Najväčší záujem bol už tradične o Štrbské pleso, odkiaľ 45 potápačov vylovilo 68,5 kilogramu odpadu, vo vreciach končili najmä plastové poháriky, sklenené fľaše, našli sa však tiež zvyšky plota, ktorým sa ohradzujú bežecké trate, železné tyče, peňaženka s mincami či plastová figúrka potápača. Lokalitu pri hoteli Solisko potápači tento rok zamenili za inú, do vody vchádzali pod hotelom Patria. „Hoci túto časť plesa sme naposledy čistili ešte v roku 2008, príjemne nás prekvapilo, že neporiadku nebolo až toľko, ako sme očakávali, sme teda spokojní, že osveta zabrala. Všetci, ktorí sa do vody zanorili, sa aj vynorili a ja som rád, že si užili nielen neopakovateľnú atmosféru pod hladinou tatranských plies, ale prispeli i k čistote prostredia v najstaršom slovenskom národnom parku,“ zhodnotil 26. ročník akcie Čisté vody jej koordinátor Pavol Kráľ zo Štátnych lesov TANAP-u, ktoré sú hlavným organizátorom podujatia.

Z ostatných troch plies vylovili potápači dokopy 48 kilogramov odpadu. Najmenej, iba 1,5 kilogramu vyniesli jedenásti potápači z Nového Štrbského plesa. Ďalších osem sa zanorilo do Velického plesa, odkiaľ vytiahli na breh napríklad aj ponorné čerpadlo či sekáčik. Jazero nachádzajúce sa pri Sliezskom dome odľahčili celkovo o 21 kilogramov odpadu. Ak k tomu prirátame 25,5 kilogramu neporiadku, ktorý vylovili jedenásti potápači z Popradského plesa, kde okrem zbierania smetí ratovali aj závoj nevesty, vychádza to, že spod hladiny plies sa na breh dostalo dokopy 116,5 kilogramu odpadu.

Po druhýkrát v histórii podujatia vyčistili aj zatopený kameňolom v popradskej Kvetnici, odkiaľ štrnásti potápači vytiahli 212 kilogramov neporiadku. Okrem stavebného odpadu, železných tyčí, lán, pneumatík, hasiaceho prístroja či zvyškov strešnej krytiny našli aj mŕtvu korytnačku s prerazeným pancierom. Avšak doslova bombou bol nevybuchnutý mínometný granát, ktorý musel prísť zneškodniť pyrotechnik.

Štátne lesy TANAP-u akciu organizujú v spolupráci s Potápačskou školou Technical Diving zo Spišskej Novej Vsi, Zväzom potápačov Slovenska, Potápačským klubom Vodnár z Popradu a Nemocnicou Košice-Šaca a. s., 1. súkromná nemocnica.

Podujatie je súčasťou Medzinárodného festivalu potápačských filmov, ktorý odštartoval včera na Podbanskom. V rámci 34. ročníka návštevníci uvidia 13 súťažných filmov a 256 fotografií spod vodnej hladiny. Svoje diela tento rok prihlásilo 31 autorov z 11 krajín. Víťazné snímky si diváci môžu pozrieť v nedeľu dopoludnia v hoteli Pieris.


Spracovala: Mgr. Martina Petránová, koordinátor vonkajšej komunikácie Štátnych lesov TANAP-u

Tel.: 0902 130 778, 0903 987 594, e-mail: martina.petranova@lesytanap.sk

www.lesytanap.sk

Podujatia v Tatrách