Spolupráca podnikateľov a samosprávy prináša benefity návštevníkom Vysokých Tatier - Región Vysoké Tatry Tatranská lyžovačka Zimné výlety Za históriou regiónu Wellness a relax Rodina a zábava Gurmánstvo a emócie Navigovať Prehrať Zväčšiť * Mapa Galéria Počasie Webkamery Hľadať Rodina Cykloturistika Turistika Body Minus Plus Ubytovanie Vylety Enjoy icon

Kontaktný formulár

  • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Spolupráca podnikateľov a samosprávy prináša benefity návštevníkom Vysokých Tatier

Jeden z dlhodobých cieľov Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry sa stal skutočnosťou vďaka aktívnej spolupráci podnikateľov v cestovnom ruchu a Mesta Vysoké Tatry. Výhody môžu čerpať všetci ubytovaní návštevníci Vysokých Tatier.

Každý návštevník ubytovaný na území mesta Vysoké Tatry a zapísaný v evidencii ubytovaných osôb, od ktorých sa vybrala daň za ubytovanie, je od 01.06.2020 hromadne poistený na zásah Horskej záchrannej služby. Zvýšenie dani z ubytovania od 1. apríla na 1,5 eura prinesie samospráve príjem, ale ubytovanému hosťovi ponúka benefit.

„Niektoré projekty v regióne je možné zrealizovať promptne, niektoré sa rodia dlhšie. V tomto prípade som však osobne veľmi rád, že po takmer trojročnej snahe sa nám spoločne – podnikateľom a samospráve podarilo uviesť do života môj návrh na zahrnutie pridanej hodnoty z miestnej dane a to poistenie na hory. Návštevníci Vysokých Tatier už nebudú musieť nazerať na poplatok iba z pohľadu ceny, ale i cez uvedomenie si, že dostávajú zaujímavú pridanú hodnotu, servis. O to skôr, že ide o službu, ktorá je vo viacerých zahraničných dovolenkových destináciách v miestnej dani zahrnutá.“ hovorí, Mgr. Martin Novotný, predseda predstavenstva ZCR VT.

Miestna daň za ubytovanie je významným príjmom mestskej radnice. Miestnu daň platia ubytovaní návštevníci, výber a administráciu poplatku realizujú prevádzkovatelia ubytovacích zariadení. Celková výška vybratej miestnej dane závisí od úspešnosti podnikateľov a ich schopností motivovať návštevníkov na pobyt v regióne i na vyšší počet nocí. Preto je oprávnený dôvod podnikateľov pýtať sa samosprávy ako nakladá s týmito zdrojmi, ktoré by mali byť investované naspäť do cestovného ruchu. Mesto tak robí najmä prostredníctvom Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry, ktorej je aj zakladajúcim členom, tak ako je tiež zakladateľom Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry. Pred zvyšovaním miestnej dane sa rozprúdila verejná diskusia, nakoľko tento poplatok sa podpíše pod vyššiu cenu, ktorú musí návštevník za dovolenku vo Vysokých Tatrách uhradiť. Výstupom rokovaní bol prísľub samosprávy definitívne odsúhlasiť úhradu tzv. poistenia na hory pre každého ubytovaného v rámci Vysokých Tatier.

„Výber dane, by nemal byť vnímaný negatívne, ba ani jeho samotné navýšenie. Ubytovaným hosťom prináša ochranu vo forme poistenia a samospráve tak zároveň prináša príjem z výberu dane. Predpokladáme, že ubytovaní hostia budú trvať na evidovaní v ubytovacej knihe, čím sa zefektívni samotný výber miestnej dane. Samospráva takto získané prostriedky využíva najmä na zlepšenie cestovného ruchu či na samotné udržiavanie verejných priestorov, infraštruktúry, na kosenie, udržiavanie bezpečného a príjemného prostredia pre návštevníkov, “ vysvetľuje Mgr. Daniela Birková z Mestského úradu Vysoké Tatry.

Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry to vníma ako historický okamih, kedy ubytovaný turista dostane za miestny poplatok priamu službu a tou je poistenie na zásah Horskej záchrannej služby. Vysoké Tatry sú nádherným, no aj objektívne nebezpečným terénom, kedy aj menší úraz na vysokohorskom chodníku môže znamenať komplikácie a náklady na zásah môžu byť značné. Aj týmto počinom sa Vysoké Tatry opäť zaradili medzi top turistické destinácie, pre ktorých je bezpečnosť návštevníka prvoradá. Veríme, že sa hostia našich veľhôr budú cítiť bezpečnejšie a nebude potrebné si v praxi tento servis overiť a vyskúšať.

Tento benefit nezaťaží ubytovateľov žiadnou pridanou administratívou. Mesto Vysoké Tatry celý proces zabezpečilo tak, že ubytovateľovi stačí tak ako doteraz, do 15. dňa nasledujúceho mesiaca odoslať oznámenie vyúčtovania dane za ubytovanie v zmysle platného nariadenia. A samozrejme viesť evidenciu ubytovaných osôb podľa toho istého nariadenia. Čo sa týka návštevníkov, tým stačí odložiť si doklad o zaplatení ubytovania a miestnej dane a poznačiť si číslo hromadnej zmluvy, ktoré bude k dispozícii na recepciách.

Horská záchranná služba vníma tento krok takisto pozitívne. „V rámci dane za ubytovanie odpadne klientom a návštevníkom Tatier, ktorí tu budú ubytovaní, problém s riešením pripoisťovania sa pre zásah Horskej záchrannej služby. Turisti tak budú môcť tráviť čas v Tatrách bez obáv z prípadného hradenia nákladov spojených s výjazdom záchranárov v plnej sume z vlastných finančných prostriedkov. Ľudí však zároveň upozorňujeme, aby sa informovali a oboznámili s plnením poistných nákladov produktu vzhľadom na určité vylúčenia z poistného. Zároveň je to veľký bonus pre HZS, ktorá bude mať menej neuhradených nákladov, ktoré v plnej miere využíva na pokrytia školení a záchranného vybavenia dobrovoľných záchranárov, “dodáva riaditeľ Horskej záchrannej služby Jozef Janiga.

Veríme, že aj tento krok povedie k zvýšenému pohodliu návštevníkov a tým aj zvýšenému záujmu turistovo strávenie dovolenky práve v meste Vysoké Tatry.


V Starom Smokovci, 10.6.2020
Ing. Lenka Rusnáková
výkonná riaditeľka ZCR VT

Napísali o Tatrách

Prejsť na Facebook

wunderschöne Landschaft und freundliche Menschen Dankeschön

Georg Horn

Great place!!!!!!!!!!!!!!!!!

Otto Katona

One of the most beautiful places! We keep coming back! Insider Tipp: Enjoying a meal at Restaurant Fortuna in Spisska Sobota! Small and totally unexpected, but they would deserve a michelin star or at least a falstaff voting

Miriam Bentfeld

bellissimo e perfetto per gira in famiglia

Giuseppe Ganci

This is the most gorgeous place - an undiscovered paradise with very reasonable prices. We had so much fun rowing a boat at Stary Pleso, hiking the mountains, and eating pierogi at the Grand Hotel Kempinski. The air was clean and you could see stars shining so brightly in the night sky. In the evenings, colorful thunderstorms would roll through and it was just so cozy. We had a wonderful and memorable family vacation here and will be back again.

Krysten Jenci

Megnifico....... beautiful mountains.... .. roads very good condition speechless....

Jacek Baca

Superb view!

Ilona Ilonciks

Nice place. Greatfull nature. Friendly People. I like it.

Kai Stamm

Отдых ........... Природа супер

Яна Рішко

Beautiful place with most beautiful views. Fantastic for active people who like hiking in the mountains.

Ela Sobota

Určite áno, na Slovensku je to naj čo Slovensko má

Patrik Draxler

Hoci sme stihli len Hrebienok, Beliansku jaskyňu, Bachledku a Štrbské pleso, boli sme nadšení a uchvátení. Prekrásna príroda, dobré služby, výborná strava a všade ochotný personál. Už teraz sa tešíme na ďalší pobyt! <3

Jaroslava Bašistová

Je to tam krásný 😁 hodný lidi a je to jen 7 hodin vlakem, super 😍

Zdenka Lébrová

Tatry su moja srdcovka a nech som kdekoľvek vzdy ma nabijú pozitívnou energiou a pozitívnym myslením. Stále mam usmev na tváři ako malé decko a v poslednej dobe mam stále stastie Aj na perfektne pocasie a skvělých ludi ❤️

Livia Laylla Lukacova

Tatry sú krásne a je tam čo obzerať veľmi sa nám tam páčilo, no pre zlé počasie sme všetko nestihli pozrieť tak určite sa tam ešte raz niekedy vrátime. Čo sa nám tam ale nepáčilo bolo parkovanie mali sme problém niekde zaparkovať, keďže tam bolo toľko veľa ľudí.

Lucia Raškovská

The most beautiful place I've ever seen before. I was astonished at this place. I will come back very soon.

Van Sinn

Kľud, pohoda, užili sme si to s rodinou. Poriadne. Hlavne kľud od ľudi-vorkoholikov, ktori sa stále len ponáhľajú a vlastne nič nemajú, lebo nikdy nikde neboli len práca, doma a nič iné. Nevedia si nič užiť, ani vlastný život, ani peniaze pre ktoré by si nechali prevŕtať koleno, len aby im nič neutieklo z účtu. Také chvíle su liekom na všetko. Ticho, pohoda.....na nezaplatenie

Ifbb Marek Leder

Nie nadarmo sa hovorí, že Tatry sú pýchou Slovenska. Krásne miesta, nádherné štíty a príroda.

Martin Lörinc

A hiker's paradise. Trails are nicely groomed and scenery glorious!

Kim Beaudet

Ve Vysokých Tatrách je vždy krásně. Se správnou partou dobrých lidí a dobře zvolenou trasou na výšlap není možné, aby člověk nebyl spokojen. S ubytováním jsme byli pokaždé maximálně spokojení.

Monika Marančáková

Krásně strávené jarní prázdniny. Lyžařské podmínky pro děti byly perfektní. Široké sjezdové tratě, přehledný terén, perfektní služby a moc příjemní lidé. Určitě se sem vrátíme.

Denisa Nováčková

Przepiękne góry, szlaki zachęcające do wędrówek, pozytywni ludzie słowem świetne miejsce na codzień jak i wakacje :)

Piotr Wróbel

Wypoczynek w Tatrach od południowej, słowackiej strony to jednak inne doświadczenia niż w powiecie nowotarskim. Łatwość dojazdu, brak korków, mało ludzi, brak wszechobecnych góralskich bud z wszelkim dobrem, cisza, spokój, swietnie przygotowane stoki, bardzo dobra infrastruktura w zakresie zakwaterowania typu pensjonat (z ciepła woda 24h). Oprócz tego fajni, przyjaźni ludzie.

Michał Frontczak